таки

Разследването срещу Христофорос Аманитидис – Таки, за ръководене на въоръжена престъпна група за разпространение на наркотици, грабежи и побои, е прекратено. Софийската градска прокуратура е прекратила производството в края на април, а на 22 юли Специализираният съд е потвърдил определението, съобщиха БНТ и "Стандарт".

Причината е, че обвинението не е събрало достатъчно доказателства срещу Аманитидис.

Говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова потвърди пред Дир.бг информация, като уточни, че с прекратяването на делото отпадат и основанията за обявяване за издирване на Христофорос Аманатидис-Таки.

 

С Определение на Специализирания наказателен съд (СНС) от 22.07.2015 г., изцяло е потвърдено Постановлението на Софийска градска прокуратура (СГП) от 21.04.2015 г. за прекратяване на наказателно производство, водено срещу Христофорос Аманатидис.
Делото беше водено срещу Аманатидис за следните престъпления :
За това, че в периода от началото на 2007 г. до 31.05.2009 г. в гр. София, образувал заедно с Христо Вартерян и ръководил организирана престъпна група, като групата е въоръжена и създадена с користна цел – да извършва съгласувано в страната – „разпространение на наркотични вещества ”, ” грабежи ”и да нанася ” телесни повреди” – престъпление по чл. 321, ал. 3, пр. 1, пр. 2 и пр. 3, т. 2, вр. ал. 1, пр. 1 и пр. 2 от НК;
За това, че за времето до 24.01.2009 г. в гр. София, в качеството си на подбудител, в съучастие с Христо Вартерян – също подбудител, умишлено склонил други лица да извършат грабеж, придружен с нанасяне на средна телесна повреда – престъпление по чл. 199, ал. 1, т. 3, пр. 2 и т. 5, пр. 2, вр. чл. 198, ал. 1, пр. 1, вр. чл. 20, ал. 3, вр. ал. 1 от НК;
За това, че за времето от 28.02.2008 г. до 30.10.2008 г. в гр. София, в качеството си на подбудител, в съучастие с Христо Вартерян – също подбудител, умишлено склонил други лица да причинят на различни граждани ”средни телесни повреди” и ”леки телесни повреди”, като тези деяния са били извършени в изпълнение на решения на организирана престъпна група – престъпления по чл. 131, ал. 1, т. 8, пр. 2, вр. чл. 129, ал. 2, вр. чл. 20, ал. 3, вр. ал. 1 от НК и престъпления по чл. чл. 131, ал. 1, т. 8, пр. 2, вр. чл. 130 ал. 1, вр. чл. 20, ал. 3, вр. ал. 1 от НК
С Постановление на СГП от 21.04.2015 г., поради липса на достатъчно доказателства в подкрепа на обвинителната теза, наказателното производство бе прекратено в частта му, в която беше водено срещу Христофорос Аманатидис за горепосочените престъпления.
Делото продължава да се води срещу Христо Вартерян и други лица за горепосочените престъпления. Към настоящият момент това производство е спряно, тъй като не е установено местонахождението на Христо Вартерян.“

 

 

На 8 май 2012 г. Таки бе обявен за международно издирване с червена бюлетина на Интерпол, след като още през 2008 г. България издаде европейска заповед за арест срещу него, а в началото на юни 2009 г. прокуратурата му повдигна задочни обвинения, че заедно с Христо Вартерян – Ицо Исуса, е създал и ръководил организирана престъпна група за разпространение на дрога.

Два дни по-късно – на 10 май 2012 г. Таки бе заловен в Дубай, но местните власти отказаха да го екстрадират в България.

През февруари 2014 г. Софийска градска прокуратура внесе в Специализирания наказателен съд обвинителен акт срещу групата на Таки и Исуса, известна като Бандата на Чуковете. Според държавното обвинение, в периода 2008-2009 г., след като двамата лидери се укриват от органите на властта, ръководството на престъпната група е поето от Борис Борисов.

По тази причина материалите, засягащи престъпната дейност на Христофорос Аманатидис-Таки и Христо Вартерян-Ицо Исуса, са отделени в самостоятелно наказателно производство.

Именно това дело е прекратено в края на април т.г.

В сайта на Интерпол все още обаче Христофорос Аманатидис е в списъка на издирваните с червена бюлетина.

 

16 февр. 2015

Обявеният от МВР за наркобос Никос Христофорос Аманатидис – Таки е спечелил пръвата си битка с Върховния касационен съд. Издирваният от Интерпол е обвиняем още от юни 2009 и е сочен за лидер на престъпна група за наркотици, съставена от 18 души. Заради бягтството му се наложи материалите по делото да бъдат отделени. Докато Любо Чука, Камен Куката, Радо Слънцето, Боби Белята и други вече са подсъдими, Таки все още се разследва от прокуратурата, съобщава "24 часа".

Миналата година той се възползва от промените в НПК и поиска делото му да бъде разгледано в съда или прекратено, защото са минали две години от началото на разследването.

След като съдът не уважи молбата му, адвокат Илиян Василев атакува делото във ВКС. Според решението на върховните магистрати от 26 януари правата на Таки като обвиняем са нарушени, защото са му отказали разглеждане на делото, както пише в закона.

В спецсъда вече е образувано ново дело от друг състав, който ще прецени дали да задължи прокуратурата да внесе обвинителен акт или да прекрати разследването срещу нарочения за наркобос./БЛИЦ

 

 

 

17.02.2014

Софийска градска прокуратура (СГП) внесе днес в Специализирания наказателен съд обвинителен акт срещу групата на Христофорос Никос Аманатидис – Таки и Христо Хрант Вартерян – Исуса.

Обвинителният акт е срещу: Борис Борисов, Камен Балбузанов, Кирил Муртов, Любомир Симеонов, Радостин Бързанов, Кирил Киров, Веселин Христов, Антон Калчев, Калоян Преждаров, Александър Пацов, Веселин Иванов, Веселин Иванов, Даниел Душков, Иван Бегов, Михаил Димитров, Павел и Веселин Ермалаеви, Панайот Мартинов, и Георги Лазаров.

Те са обвинени, за това че в периода 2007 г. – декември 2010 г., в гр. София, са участвали в организирана престъпна група (ОПГ) образувана от Аманатидис и ръководена от него и Вартерян, като групата е въоръжена, създадена с користна цел, да върши престъпления по чл. 198, чл.199, чл.129 НК и по чл. 354а, ал. 1 и ал.2 НК, на територията на гр.София – престъпление по чл. 321, ал. 3, пр.1во, 2ро и 3то,т.2, вр.ал. 2 НК (ОПГ, създадена с цел разпространение на наркотици, извършване на грабежи и нанасяне на телесни повреди).

Групата е създадена през 2007 г. от Аманатидис и Вартерян. В периода 2008 г. – 2009 г. първо Аманатидис, а по-късно и Вартерян се укриват от органите на властта и ръководството на групата е поето от Борис Борисов.

По тази причина материалите, касаещи престъпната дейност на Аманатидис и Вартерян са отделени в самостоятелно наказателно производство, разследването по което продължава.

На всички членове на групата е повдигнато обвинение по чл. 321, ал. 3, пр.1-во, 2-ро и 3-то,т.2, вр.ал. 2 НК, а по отношение на Борисов, Киров, Христов и Иванов и за престъпление по чл. 354а, ал. 2 т. 1 вр. ал. 1 НК (за разпространение на наркотици на публично място).

На Пацов е повдигнато обвинение и по чл. чл.199, ал.1, т.3, и т.5, вр. с чл. 198, ал. 1 пр.1, вр. с чл. 129, ал. 2 НК (грабеж, придружен с нанасяне на средна телесна повреда).

Пацов е извършил престъплението в съучастие с Цветан Миленов, Любомир Костадинов, Илия Илиев, Асен Китанов, Васил Бекиров. Всички негови съучастници към момента са осъдени по друго производство и са с влязла в сила присъда.
По отношение на Лъчезар Димитров, който също е бил участник в групата, наказателното производство е приключило с одобрено от Специализирания наказателен съд споразумение. Наложено му е наказание 1 година и 6 месеца „лишаване от свобода”.

 

16.09.2014

И днес делото срещу групата на Христофорос Никос Аманатидис – Таки и Христо Хрант Вартерян не можа да стартира в Специализирания наказателен съд.

Множество процесуални пречки наложиха отлагане на делото за друга дата. Основната причина бе неявяването на един от подсъдимите, Михаил Димитров, нередовно призован. В залата не присъства и негов защитник, а само дъщеря му Велина Димитрова.

От справка на МВР стана ясно, че Димитров е арестуван на 3 юни 2014 г. в Истанбул за трафик на наркотици. Провеждането на задочна процедура по наказателния процес у нас ще наруши конституционното право на защита на Димитров. Съдът изиска допълнителна информация чрез правно уредения механизъм – Молба за правна помощ, чрез българското правосъдно министерство до турското, така че да започне процедура по екстрадирането на подсъдимия за делото у нас.

Всички останали подсъдими се изправиха пред спецсъда. Припомняме, обвиняеми по това дело са Борис Борисов, Камен Балбузанов, Кирил Муртов, Любомир Симеонов, Радостин Бързанов, Кирил Киров, Веселин Христов, Антон Калчев, Калоян Иванов, Веселин Владимиров, Даниел Душков, Иван Бегов, Михаил Димитров, Павел и Веселин Ермалаеви, Панайот Мартинов, и Георги Лазаров.

Въпреки присъствието им, се оказа, че днешното заседание е обречено на провал и по други причини. Делото срещу „чуковете" съвпадна с друго дело, с което адвокатът на Камен Балбузанов бе ангажиран в Окръжен съд -Бургас.

Доста имена от тази група се „радват" на широка популярност, като част от тях са свързани с клуба на Левски „София-Запад". Антон Калчев е негов шеф, а братята Ермалаеви – членове. Последните двама бяха обвинени и за взрива пред централата на РЗС в София.

Камен Балбузанов – Куката пък бе нападнат през 2012-а в бургаско заведение. Главата му бе жестоко разцепена с мачете, но той оцеля. До момента Куката е оцелял при две покушения срещу него, извършени в Плевен през 2008 и 2009 година. При второто той оживя, след като бе прострелян четири пъти.

В миналото Балбузанов се спрягаше за близък до Антон Милтенов-Клюна, който държеше част от наркопласьорите в София. През лятото на 2005-а година Милтенов, заедно с двама свои авери, бе показно разстрелян в центъра на столицата.

Подсъдимият Антон Калчев пък пожела да му бъде назначен служебен защитник, тъй като е оттеглил пълномощията от досегашния. Пред съда той мотивира желанието си с недоброто си финансово състояние, понеже не работи в момента. Освен това Калчев се оплака, че адвокатът не му защитава интересите.

Радостин Бързанов също бе лишен от защитата на двамата си адвокати днес. Адв. Менко Менков не успя да присъства на заседанието, тъй като е ангажиран с друго дело в Окръжен съд Варна. Адв. Станислава Каракушева пък е посочила в молба за отлагане на делото, че е в отпуск поради бременност от 24 август до 4 октомври 2014 г.

Прокурорът също изрази становище, че са налице процесуални пречки за даване на ход на днешното заседание, а именно неявяването на част от адвокатите.

Адвокатът на ММА боеца Любомир Симеонов, познат още като Любо-Чука, отбеляза, че даването на ход на делото ще бъде изпитание и за следващи заседания поради неявяването на защитници. Според адв. Иво Найденов процедурата по екстрадирането на Михаил Димитров за делото ще отнеме доста време.

За следващото заседание ще трябва да бъде осигурен и адвокат на Веселим Ермалаев, тъй като досегашният работи и живее в Хасково и не може да присъства на заседанията.

Следващото заседание е насрочено за 31 октомври от 10.00 ч., а дотогава се очаква провинилият се в Турция Михаил Димитров да бъде екстрадиран за делото в България.

Припомняме, групата, получила респектиращото си прозвище „чуковете" и създадена от Таки и Вартерян, е обвинена за това, че в периода 2007 г. – декември 2010 г. в София под формата на въоръжена Организирана престъпна група (ОПГ), е участвала в наркоразпространение, извършване на грабежи и нанасяне на телесни повреди.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че отхвърленото от КС искане за провеждане на референдум за еврото ще намали доверието в българските институции?

Подкаст