Ново препятствие пред лифта в Банско

Бансколифткурорт

Скандалът  с разширяването  на ски лифта "Тодорка" в Банско отново подпали чергата на институциите. В началото на седмицата от гражданското сдружение "За да остане природа в България" заляха отговорните за това държавни ведомства  и медиите с писмо, с което алармираха, че вече е започнало  незаконно строителството на нов лифт  в Национален парк "Пирин". Екозащитниците обявиха, че градежът на нов шестседалков лифт на мястото на триседалковия вече върви с пълна пара. Те обвиниха фирмата концесионер на ски зоната "Юлен" АД , че прави пореден опит за заграбване на територии, изключителна държавна собственост, и то при положение, че липсва разрешение за разширяване на просеката.

В писмено изявление от компанията собственик на лифта отрекоха обвиненията и обявиха, че модернизирането се извършва с всички необходими документи. И крайната цел е обновяването на лифта да приключи преди новия ски сезон.

Кметът на Банско Георги Икономов също направи изявление, че разрешителното за строеж е напълно законно, а дървета не се изсичат. Оказа се обаче, че новото разрешително е издадено не на концесионера, а на свързаната с него офшорна компания "Маренго Трейдинг“. В същото време стана ясно, че в зоната на лифта все пак са набелязани за изсичане 88 дървета – основно бяла мура и смърч. От  Министерството на околната среда и водите пък бяха  категорични, че няма да разрешат изсичането им.

От ековедомството ще изчакат окончателното становище на благоевградската прокуратура по сигнала на природозащитниците за това, дали може да се подмени старото съоръжение с ново, без да се извърши екологична оценка на новия проект. Хората на министър Ивелина Василева все пак уточниха, че разрешението за разширяване на кабинковия лифт в Банско е подписано от предишния министър, сякаш се налага да я оневиняват пред някого. В официално съобщение те подчертаха, че с писмо с изх. № ОВОС-24/4.08.2014-а и на основание чл.2, ал.2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимост на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони е даден картбланш за градежа. И това писмо е подписано от ексминистъра от квотата на ДПС – Станислав Анастасов.

С него той е уведомил "Маренго Трейдинг" ЕООД, че за инвестиционно предложение за "Реконструкция на триседалков лифт "Тодорка", ски зона Банско", не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от същата наредба, уточняват днес от МОСВ.

Писмото на Анастасов е обжалвано от природозащитници от Асоциацията на парковете в България пред Върховния административен съд, по казуса са образувани и прокурорски преписки в Окръжната прокуратура – Благоевград, Софийската градска прокуратура и Върховната административна прокуратура, обясниха от Министерството на околната среда и водите. ВАС обаче оставя без разглеждане жалбата срещу решението на бившия екоминистър. Прокурорската преписка на Софийската градска прокуратура пък отказва (преди два месеца) да образува досъдебно производство по случая, а проверките в Окръжната прокуратура Благоевград и на ВАП все още са в ход, допълват от ековедомството.

От екоминистерството посочват още, че на 25 май 2015 г. главният архитект на Банско е дал разрешително за строеж по проекта за реконструкцията на триседалковия лифт "Тодорка“. Регионалното министерство пък допълва, че в заповед на община Банско от 2 юли 2015-а по силата на Административнопроцесуалния кодекс е променен титулярят по разрешението за строеж за шестседалковия лифт и в него е вписана само "Маренго трейдинг“ ЕООД. Тази заповед не подлежи на служебна проверка от Дирекцията за национален строителен контрол, а разрешението за строеж не е документ за собственост и не поражда вещно право, обясняват от ведомството на Лиляна Павлова.

"Направена от Дирекцията за национален строителен контрол служебна проверка е установила съответствие с плана за управление на парк "Пирин“ и действащия териториален устройствен план", обявиха от регионалното министерство. Що се отнася до информацията за разрешителното на фирма "Маренго Трейдинг“, за което алармираха от Коалиция "За да остане природа в България", обявявайки го като нарушение на  концесионния договор и законодателството на страната, хората на министър Лиляна Павлова определиха твърденията като "манипулации".

В същото време от коалицията изразиха изненадата си от твърдението на регионалното министерство, че "направената от Дирекцията за национален строителен контрол  служебна проверка е установила съответствие с плана за управление на парк "Пирин“ и действащия териториален устройствен план.“

И отговориха: "Странно е, че ДНСК не е установила ясните и скандални разминавания между същестуващия триседалков лифт и новия шестседалков, щом са проверявали документите, свързани с тях." В спора се включи и контролиращата строителството дирекция, която подчерта, че според концесията и действащия териториален устройствен план сервитутът на триседалковия лифт под връх Тодорка е 1.93 хектара, дължината на лифта е 2141 метра. Според становището на бившия екоминистър Станислав Анастасов (ДПС) от 2014-а, чрез което се разрешава строителството на шестседалковия лифт и което стана причина за прокурорска проверка, площта на сервитута на новия лифт е далеч по-голяма – 3.1154 ха, а дължината на новия лифт е 2178 м, обосновават се от гражданското сдружение.

"Никъде в Плана за управление на Национален парк "Пирин" не пише, че е допустимо строителството в зоната за туризъм. Това установява и Министерството на околната среда и водите през 2011-а, когато отказва да разреши на "Юлен" АД да построи нов шестседалков лифт под връх Тодорка", посочват от екоорганизацията. Още повече че това беше установено от Министерството на околната среда и водите през 2011-а (когато министър беше Нона Караджова), а на концесионера "Юлен" АД беше отказано разширение именно защото нарушава концесионния договор за ски зона Банско и плана за управление на Национален парк "Пирин".

От  коалицията са поискали официално Агенцията по кадастър и министерствата на регионалното развитие и на околната среда да проверят как и с чия помощ офшорната компания е възстановила строителните книжа за съществуващия лифт "Тодорка“ не само без да има вещни права в парка, но и при сервитут от 34 дка, което е почти двойно повече от официалния сервитут на лифта от 19.3 дка съгласно концесионния договор.

От "За да остане природа в България" предупреждават, че ако държавата откаже да спре строителството, това ще прехвърли политическата отговорност за отказа от спазването на законите в Пирин от правителството на Орешарски върху настоящето правителство на Борисов.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст