Клиф дайвинг – свободата на полета

спорт

Най-голямата забележителност на град Мостар (Босна и Херцеговина) е Стари мост, който свързва двата бряга на река Неретва. След около 60 км тя се влива в Адриатическо море. Мостът е построен още през ХVІ век, когато по тези места властва Османската империя. Тогава съоръжението е известно като мостът с най-високата арка в света. Той е дълъг 30 м и широк 20 метра. Напълно е разрушен по време на гражданската война в Босна и Херцеговина. Мостът е възстановен едва през 2004 г. и открит на 23 юни. В най-високата си част той е над 20 м над водата. Мостът е част от световното наследство и е вписан в списъка на ЮНЕСКО.

Освен, че е една от най-големите забележителности на Мостар, Стари мост е едно от любимите места на любителите на свободни скокове от скали във вода, известни като клиф дайвинг ( от англикото cliff diving). Всеки състезател изпълнява и някакви акробатически елементи. В средата на август в Мостар се събраха много от тях за да изпробват смелостта си в Световните серии Red Bull Cliff Diving. Тук се проведе шестият етап от състезанието.

Дестинациите, където този спорт се практикува са пръснати по цял свят. В Акапулко (Мексико), Азорските острови, Куба, Австралия, Алпите има скали, които събират смелчаци от целия свят. И в България има набелязани две дестинации за клифдайвинг – Камен бряг и Чудните скали.

Скоковете във вода от скали са популярно развлечение в много морски курорти, но състезания по клиф дайвинг не са организирани за пръв път през 2009 година. Тогава компанията Red Bull GmbH, известният спонсор  на различни екстремни състезания, организала Световните серии по клиф дайвинг. Сезонът включва осем етапа, във всеки от които спортистите правят серия от скокове от височина около 27 метра.

По време скока спортистите изпитват такова натоварване, както и състезателите във Формула 1. Точно както и автомобилите, скачачът за две и половина секунди набира скорост до 100 км/час и се забива във водата. При това, състезателите нямат никаква защитна екипировка, а са облечени само с бански.

Напоследък скачачите изпълняват скокове не само от скали, но и от мостове, въртолети или крилете на самолети. Правят се също и скокове във вода от специални платформи, които се наричат хай дайвинг и са предшественици на клиф дайвинга. Различия между тези два стила има, макар че на пръв поглед може да изглеждат и не съществени. Работат е в това, че в отличие от хай-дайвинга, при клиф дайвинга скоковете се извършват в естествени природни условия, поради което рискът е значително по-голям. Изменението на порива на вятъра може да изиграе лоша шега на скачача и всяка грешка може да се окаже последна.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст