Българите не проявяват солидарност към Гърция

галъп гърция

Българите смятат, че Гърция трябва преди всичко да "стяга коланите" , тази нагласа се очертава в последното ежемесечно изследване на "Галъп интернешънъл" от август. Българското общество намира вина за гръцката криза на различни нива в южната ни съседка и сред кредиторите й. Народът ни е на мнение, че Гърция преди всичко трябва да плаща заемите си. Освен това не личат изявени солидарни нагласи с южната ти съседка.

На мнението, че "Основният виновник за проблемите в Гърция са политиците там" са 75% от българите. Само 9% не са, а останалите се колебаят. Това показват резултатите на Галъп от тестването на отношението на българите към някои твърдения. То е направено с цел да се види дали и доколко в общественото съзнание са навлезли стереотипи, както и къде се търси вината за случилото се с Гърция. От агенцията обясняват, че въпросните твърдения пораждат преди всичко хипотези за по-нататъшно изследване и не претендират за изчерпателност. Така например 60% споделят мнението, че Гърция има проблеми, защото гърците не работят достатъчно. На противоположното мнение пък са 21%, които не са съгласни, а останалите пък се колебаят.

"Близо 70% са съгласни и с твърдението, че онези, които са давали заеми, на Гърция, имат главната вина, а 14% не са съгласни", съобщават още от Галъп. 

Малко под 40% от запитаните 1010 души в цялата страна смятат, че след постигнатото споразумение в преговорите между Гърция и кредиторите й по-скоро гръцкото правителство печели от ситуацията. В същото време според 24% от респондентите печеливши са и Гърция, и онези, които я кредитират. Докато само 13% смятат, че в крайна сметка печеливши са кредиторите. Експертите в "Галъп интернешънъл" отчитат, че като цяло е останало усещането по-скоро за надмощие на гръцкия интерес. "Картината на мненията на българите е с много нюанси, а една четвърт от запитаните признават, че не могат да преценят. Това е нормално при сложни полотико-икономически теми", обясняват от агенцията.

"Българите като цяло не са привърженици на опрощаване на дългове на Гърция и в по-голямата си част не показват солидаризиране с гърците", гласи едно от заключенията на агенцията. От Галъп отчитат, че към началото на август твърдението "Част от дълговете на Гърция трябва да се опростят" среща неодобрението на над 70% от българите, 11% се съгласяват, а останалите се колебаят.

От агенцията отчитат още високото убеждение, че както в случая в Атина, така и при този в Скопие, България не бива да помага финансово на съседни държави. Експертите обясняват получените резултати с опасението на българите за собствения стандарт на живот и икономически трудности.

Изследването на "Галъп интернешънъл болкан" е проведено между 30 юли и 6 август 2015 година. То е представително за пълнолетното население на страната и обхваща 1010 пълнолетни българи чрез пряко интервю.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

С какви пари на месец, според вас, едно четиричленно семейство може да покрие всички свои нужди?

Подкаст