Фармацевтичните компании ще връщат на касата 10% от цената на лекарствата

Министерство на здравеопазването Здравният министър Петър Москов отнема от днес разрешително на специализираната хирургична болница "Папуров" в Търговище. Основанието е

"Щом можеш да дадеш 16 лв. за интернет или телефон, а нямаш за здравето си – ти си направил своя избор", заяви пред бТВ министърът на здравеопазването Петър Москов. По думите му през тази години събираемостта на вноските за здраве се е увеличила с 13 на сто.

"Целта на разделянето на пакетите и на новия начин на финансирането на лечебните заведения и лекарства е да доплащаме възможно по-малко, ако сме изрядни платци", заяви той и отбеляза, че остава безкомпромисен към тези, които не се осигуряват.

Освен това фармацевтичната индустрия ще прави отстъпки от поне 10% на медикаментите, като парите ще влизат директно в бюджета на Националната здравноосигурителна каса, посочи Москов и обясни, че скъпите лекарства и маржът, който е получавала индустрията, са една от причините за проблемите в сектора.

По думите му 887 млн. лева е прогнозната сума, която ще бъде платена тази година за лекарства, като тази сума е нараснала почти двойно през последните пет години. Сега със спестените чрез отстъпката пари ще се обогати списъкът с безплатни медикаменти.

Здравният министър коментира още, че фармацевтичната индустрия едва ли ще е много щастлива, но дори в нея осъзнават, че България е била един от малкото останали "мечтани пазари". Според него плащаме скъпо за лекарства, защото досега няма ясни механизми, липсвала е и политика по въпроса.

Все по-малко трябва да има нужда да се доплаща, когато сме изрядни в нещо, обясни министърът. Когато болестите, от които умираме, са заложени в основния пакет на НЗОК, ще пресрещнем проблемите. Целта е държавата и касата да сключат договори с гражданите и изцяло да поемат болестите, от които ние и децата ни умираме и които се отразяват върху демографията, заяви той.

"Когато имаш определен ресурс трябва да го концентрираш, където ще има най-голям ефект", посочи Москов и допълни, че където заболеваемостта е най-голяма, лечението ще бъде финансирано на 100%.

Според здравния министър е възможно да има промени в пленарната зала на второ четене на здравната реформа, но това, от което правителството няма да отстъпи е гаранцията на комплексността на лечението на пациентите и въвеждането на количеството болници в средноевропейски норми. "Трябва да мислим не как да финансираме структура, а лечение", коментира отново той.

Москов защити предложенията си за реформи в лечебните заведения, като припомни, че не е задължително те да бъдат сливани, а има три варианта. "Здрава човешка логика е – ако имате две болница в една сграда няма причина те да останат отделни. Иначе означава касата да плаща два пъти за администрация, за осветление и отопление", аргументира промените министърът.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст