(((режисираното затваряне на КТБ разбърка финансите и вкара десетки бългалски публични компании в непредвидена ситуация на разходи и усложнения. това обаче е едната страна на въпроса.
Голяма част от кредиторите няма да вземат нищо,а тези които им погодиха този номуер ще останат на сянка и ненаказани. по-скоро ще излязат от цялата ситуация сигурно и по-богати.
(((за пореден път се доказва известната ни вече незаинтересованост на инвеститорите към новините около публичните дружества на БФБ-София. Това видхме и след като синдиците на Корпоративна търговска банка (КТБ) публикуваха списъка с кредиторите на банката, сред които са и няколко фирми, които търгуват книжата си на БФБ-София.
Индексите леко реагираха на случилото се и котировките им отслабнаха с обичайните стойности.
Инвеститорите са свикнали да бъдат пренебрегнвани – понякога публичните компании забравят да оповестят за някое събитие, друг път се забавят, а се случва и да забравят да се „рекламират“…
Съответно и борсовите котировки не реагираха кой знае колко учудено на изнесените данни. За някои дружества се знаеше и от по-рано. Трейс призна за своя влог в КТБ, от БФБ-софия, също изнесоха данни, други срамежливо го премълчаха. Може би са се надявали да им се реши проблема междувременно… За съжаление, парите им все още са в ръцете на синдиците на КТБ.
Сумите, които имат да си събират не са толкова големи колкото например губят засега някои от държавните компании. Макар и малки тези пари са важни за финансовото им здраве…А липсата им означава стоп на проекти, инвестиции и плащания. А както се говори повечето от кредиторите няма да си получат парите никога. най-вече заради начина на подреждане на кредиторите.
….
някои от фирмите обаче усетиха осезателно случилото се. то осезаемо се отрази на Едно от тях е Агро Финанс Липсата на достатъчно средства го накара да отложи с месец поредното плащане по облигациониня му заем.
С над милион са олекнали финансите на няколко дружества.Няколко са дружествата които очакват над милион от депозити и разплащателни сметки в КТБ. Лидер се оказа Агро Финанс АДСИЦ с 3 591 852,92 лв.
Акционерното дружество със специална инвестиционна цел, е създадено през 2006 г. То развива дейността си в областта на инвестициите в недвижими имоти, по-специално – в земеделски земи. Агрион Инвест АД- компания, специализирана в управление на земеделски активи, контролира 99.39% от акциите с право на глас. В други фирми и индивидуални инвеститори има още 0.61% от капитала.
"Агрион инвест" е фирма на основателите на "Винпром Пещера" Антон Щерев и Атанас Петков. Тя е един от най-големите собственици на земеделска земя в България заедно с "Ромфарм къмпани", която има над 1 млн. дка, и "Адванс терафонд" (228 хил. дка).
Към 31 юли 2015 г. Агро Финанс притежава инвестиционен портфейл от 140 934 декара качествена земеделска земя. Инвестираните от Дружеството средства са в размер на 43,225 млн. лева при средна цена на портфейла, с включени всички разходи, от 306,71 лева на декар. Към 31.07.2015 г. 89,12 % от придобитата земеделска земя е в три от шестте района на страната – Северозападен, Северен централен и Североизточен район. Тези райони се характеризират с високо качество на земеделската земя и потенциал за развитието на земеделието. Към 31.07.2015 г. площта на отдадените под аренда и наем земи за текущата
стопанска 2014/2015 година е 134 хил. дка. (95 % от притежаваната земя). Средната договорена от Дружеството рента за стопанската 2014/2015 година към 31.07.2015 г. е в размер на 48,32 лева на декар. Дружеството разполага с активи за 66.349 млн. лв., като те са основно в инвестиционни имоти.
………….
(((Общо 1 040 125,79 лв. на дружеството със специална инвестиционна цел "Ризърв кепитал" – София висят в КТБ. То е специализирано в изкупуване на вземания. Тези пари за важни за него, тъй като има облигационна емисия, по която трябва да се издължава. През юни например беше принудено да забави с 30 дни третото поредно плащане в размер на 100 000 евро.
\Поради известно промяна в планираните входящи парични потоци през това тримесечие,
„Ризърв Кепитал“ АДСИЦ се наложи да отложи третото купонно плащане по облигационната
емисия издадена от емитента, с ISIN код: BG2100018139, с падеж 05.06.2015г.
\Всички вземания в портфейла на Ризърв Кепитал АДСИЦ, към настоящия момент са обезпечени парични вземания, възникнали в резултат на банкови кредити, отпуснати от български банки на местни лица.
Дружеството имаше проблем с КТБ, която беше банка довереник на облигационерите от издадената от него първа емисия. Патовата ситуация възникна след отнемането на лиценза на "Корпоративна търговска банка" АД през ноември миналата година и беше извадена и от списъка на банките депозитари. В крайна сметка през януари банката на Цветан Василев беше освободена, а нейните функции бяха поети от избраната "Инвестбанк" АД, собственост на Петя Славова.
Облигационният заем е в размер на 2.5 млн. евро, а дружеството е поело ангажимент да го върне при 8% годишна лихва, която се плаща на всеки шест месеца. Крайният срок за това е декември 2016 година. Парите са използвани за закупуване на вземания, а временно свободните средства са вложени в депозитна сметка. Върху всички тези активи е учреден първи по ред особен залог за обезпечаване на вземанията на облигационерите.
Според последните публични данни основните акционери (към юни 2015 г.) са "ТЦ Имоти" ЕООД с дял от 49.97%, "Био Диван" ЕООД с 20.36%, "Интегра Кепитъл" ЕООД с 13.35% и "Кий Гейт" ЕООД с 13.6% от книжата с право на глас.
….
Стана ясно, че и дъщерното предприятие на "Еврохолд България" АД – инвестиционният посредник "Евро-Финанс" АД, е в списъка с кредиторите на Корпоративна търговска банка с вземания за 1 102 790,50 лв.
….
Българска фондова борса–София АД очаква да си върне 271 072,68 лв. БФБ-София обаче успя да "спаси" огромната част от парите си с цесия за 1,75 млн. лв.
………..
Инженеринговата компания Трейс груп холд АД виси с 20 032,47 лв., за което призна в своите счеотоводни отчети. Сумата й не е горляма, но нейни дъщерни фирми са на червено с по-големи суми. Трейс София ЕАД има да си събира с 1 324 365,68 лв., Родопа Трейс ЕАД с 611 190,34 лв., Трейс комерс ЕООД с 1 556 293,02 лв., Трейс Кърджали ЕАД с 603 497,70 лв. и Трейс-Аполония ДЗЗД с 1 381,78 лв.
……….
Дивиденте плащан единствено за 1997 и 1998г.
Българска холдингова компания АД е кредитор на КТБ със 154 700,85 лв. Само разходите за възнаграждения през 2014 год. на членовете на Надзорния и Управителния съвет, както и на Прокуриста на дружеството, са в размер на 386 хил.лв.
Тя е наследник на “Българо-холандски приватизационен фонд” АД, който участва в масоваата приватизация през 90-те години на миналия век. Холдингът притежава предпирятия от различни отрасли.
Към края на 2014 г “Българска Холдингова Компания” АД притежава пакети акции от 27 дружества и инвестиции в държавни ценни книжа и глобални облигации. Най-голям е делът на инвестициите направени в отрасъл търговия – около 45%.
През 2014 г. “Българска холдингова компания” АД е посрещала потребностите си за обезпечаване разходите за дейността си предимно със собствени средства.
Собствените средства са резултат от приходите от основната дейност на дружеството:
- Приходи от лихвени плащания по държавни ценни книжа
- Приходи от лихви във връзка с лихвоносни вземания от дъщерни дружества
- Приходи от оказани услуги и други
“Българска холдингова компания” АД пренасочи тези средства за финансиране на инвестиционна си програма, както и подпомагане на дъщерни фирми.
Основните тенденции в дейността на “Българска холдингова компания” АД и през следващите години се очаква да бъдат свързани с:
- придобиване, оценка и продажба на участия в други дружества
- управление на дружества от своя портфейл, в които “Българска холдингова компания” АД може да упражнява контрол пряко или чрез свързан лица
- инвестиране в дружества от порфейла, към които “Българска холдингова компания” АД има дългосрачен интерес
- финансиране на дружествата, в които “Българска холдингова компания” АД участва
Основните стратегически интереси на “Българска холдингова компания” АД са насочени в туристическия отрасъл.
Така че тези пари никак няма да са излишни за бившия приватизационен фонд. През 2014 г. източниците на финансиране на инвестиционите проекти на“Българска холдингова компания” АД са основно собствени средства.
- акции придобити от юридически лица – 31 юридически лица, притежаващи общо 3 308 457 броя акции от капитала на дружеството;
- акции придобити от физически лица – 140 012 физически лица, притежаващи общо 3 275 346 броя акции от капитала на дружеството.
Сред пострадалите от случилото се с КТБ са няколко договорни фонда, издатели на облигации – Гипс АД, ТЦ-ИМЕ АД (в несъстоятелност), Хелт енд Уелнес АДСИЦ, както и други публични дружества със сметки под 1 000 лв.
КАРЕ
В списъка на кредиторите на КТБ са и още две от институциите свързани с капиталовия пазар. АП и ЦД
Сметки в КТБ имат Агенцията за приватизационен и следприватизационен контрол за 10 756 480 лв., Централен депозитар АД с 641 561,74 лв.
Не можем да пропуснем и вземането на Фонда за компенсиране на инвеститорите от 1 491 483,41 лв., както и второ вземане на фонда за 220 340,40 лв. Тези общо 1,7 млн. лв. са плащани от инвестиционните посредници и гарантират инвеститорите. Тези пари, ако бъдат загубени, ще трябва да бъдат постепенно попъленни от инвестиционните посредници.