На днешния ден през 1875 г. един британец – Матю Уеб, е преплувал за пръв път Ла Манша или Ламанша (на френски: La Manche – ръкав; на английски: English Channel – английски канал). Протокът отделя Великобритания от континенталната част на Европа. Постижението на британеца тогава е 21 часа и 45 минути (настоящият рекорд е под 7 часа).
Опитите за преплуване на Ла Манш за поставяне на световен рекорд, също се осъществяват в тази най-тясна му част. Световният рекорд за преплуване на Ла Манш принадлежи на австралиеца Трент Гримзи 6:55 часа от 2012 година. Той подобрява рекорда на българина Петър Стойчев, който е поставен на 24 август 2007 година. Стойчев тръгва в 12 часа българско време от "Шекспир Бийч" в Доувър в посока към френския бряг Кап Брюне. Той е първият, преплувал пролива за време под 7 часа. Стойчев изминава разстоянието за 6:57.50 часа, като подобрява предишния рекорд – 7:03.50 часа, поставен през 2005 г. от Кристоф Вандрач (Германия).
Откъм континента Ла Манш граничи с Франция. Чрез най-тясната си част – пролива Па дьо Кале или Доувърски проток, Ла Манш свързва Северно море с Атлантическия океан. От двете страни на пролива са разположени градовете Доувър в Англия и Кале във Франция. Минималната ширина е 33.3 км и е мястото, на което остров Великобритания се доближава най-много до континента.
От 1994 г. в резултат на френско-британски проект, е изграден Тунел под тази част на Ла Манш, известен още като Евротунел. Тунелът е важно пътно съоръжение за Западна Европа.
По времето на Римската империя проливът е известен като Oceanus Britannicus (Британски океан), а през Средновековието като Британско море. Проливът се е образувал при топенето на ледовете. В него е разположена група острови – Нармандски острови, които са автономни, но същевременно коронно владение на британския монарх.
Ла Манш има важна охранителна роля за Великобритания в редица войни в региона. Проливът се явява важен морски път, който свързва големите пристанища на Северно море (Ротердам, Хамбург и други) с Атлантическия океан. Ла Манш е важно условие за развитието на градовете във Франция и Великобритания, разположени на брега на пролива. Проливът се характеризира с преобладаващо мъгливо и ветровито време, което затруднява корабоплаването в него;