В новия брой 36 на вестник „БАНКЕРЪ“ четете:

корица

"Северен поток" може, "Южен" не

В Западна Европа не са гледали българския филм „Селянинът с колелото“. А нямаше да е лошо. Дори и само заради култовата фраза – „Прасета не може, а кучета и котки може“. Точно така изглеждат нещата и в уж общата енергийна политика на Европейския съюз, олицетворявана от Третия либерационен пакет. В петък (4 септември) стана ясно, , че по време на Източния икономически форум във Владивосток председателят на борда на директорите на  "Газпром" Алексей Милер, директорът на BASF SE Курт Бок, членът на управителния съвет на E.ON Клаус Шефер, заместник генералният директор на френската Engie Пиер Шарей, председателят на борда на австрийската OMV Райнер Зеле и главният управляващ директор на Royal Dutch Shell Бен ван Берден са подписали споразумение за създаването на газопроводна система "Северен поток – 2" с цел увеличаване на доставките на природен газ в Европейския съюз.

 

Печатници с дъх на тютюн

Историите с активите, чиято покупка е кредитирала – пряко или непряко, Корпоративна банка,  стават все по-интересни и заплетени. Първо защото – със или без основание, няма никаква официална информация за действията, предприети от синдиците на банката Росен Ангелчев и Лазар Илиев за осребряване на активите й. Освен това – защото според различни регистри, като този за имотите, както и за публичните продажби на сайта на Камарата на частните съдебни изпълнители, се появиха съобщения за продажби и за наложени възбрани върху разпореждане с недвижимости, които пък са част от активите на  длъжници на КТБ. И още – защото през последните два месеца бяха прехвърлени активи и дялови участия, които извадиха на светло някои лица с влияние върху фирми, съпричастни към нерадостната съдба на КТБ и най-вече към нейните активи. Всичко изброено дотук дава косвена информация, анализът на която насочва към отговора на въпроса: "Кой е виновен за това, което сполетя тази банка преди една година?"

Първоначалният замисъл беше в тази публикация да обърнем внимание на активите на "Партнер Лизинг" Това дружество е сред големите длъжници на Корпоративна банка.

 

Топ 10 на заплатите в държавната енергетика

Преди броени дни излезе информация, че средната заплата в София за компютърджиите е около 2700 лева на месец. Оказва се обаче, че и държавната енергетика достойно може да конкурира този модерен и бързо развиващ се отрасъл. В интерес на истината, от години се говори за солидните възнаграждения, които прибират служителите в енергийните дружества, въпреки незавидните им финансови резултати напоследък. Затова "БАНКЕРЪ" реши да се поразрови в отчетите на тези фирми за миналата година и да види как стоят нещата. Необходимо е да уточним обаче, че в сметките не влизат заплатите на т.нар. висш мениджмънт – изпълнителни директори и членовете на бордовете, които са отделно перо. Освен това става въпрос за чисти месечни възнаграждения – без осигуровки, неизплатени отпуски, социални надбавки и т.н. Изчисленията ни също така са за средните възнаграждения в разгледаните предприятия. Тоест: едни пари взимат чистачките, други началниците или като в онзи стар виц дето уж всички яли свинско със зеле, ама едни яли свинското, а другите зелето. Но, така или иначе, картинката е достатъчно показателна.

На върха в нашата "класация" е едно дружество, за което малцина дори са чували – "Булгартрансгаз".

 

Комисия на гърба на потребителите

Че клиентите винаги имат право у нас е само лозунг и хвърляне на прах в очите. Затова, колкото и да ни насърчават да си отстояваме правата пред търговците, рядко някой предприема тази стъпка, знаейки прекрасно, че е обречен и няма да получи никаква сериозна институционална подкрепа.

Ето и доказателствата. През миналата година служителите на Комисията за защита на потребителите са извършили 34 408 инспекции (с 1000 по-малко от 2013-а) в търговски и туристически обекти из цялата страна и са съставили 3384 акта за административни нарушения, въз основа на които пък са издадени 2872 наказателни постановления. На пръв поглед нелоша статистика, ако не бе една "малка" подробност – в държавното ведомство работят цели 171 човека. И какво излиза – средно на работен ден се пада по по-малко от една проверка на служител. Още по-вълнуваща е ситуацията при съставените актове – всеки инспектор е съставял по един акт на две седмици. В същото време разходите за издръжка и заплати във въпросната комисия не са никак малки. Става дума за почти 3.3. млн. лв., което е с четвърт милион повече от разписаното в годишния бюджет. Още по-любопитно е, че над 2.5 милиона от парите са отишли за възнаграждения и осигуровки на персонала. Или средномесечно по 1200 лева на човек.

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст