Училищният звънец бие за 65 хил. пърокласници

първи учебен ден

Новата учебна година започва. С разливане на канче и пожеланието "Да ти върви по вода" бе даден старт на първия учебен ден за 65 хил. първокласници в страната. Малчуганите днес прекрачват за първи път прага на училището, а родителите им ги изпращат с трепет в сърцата. Уви, това може би е моментът, в който новите поколения имат най-голямо уважение и респект към педагозите и училищната институция.

От Министерство на образованието и науката вече съобщиха, че през тази учебна година първокласниците ще са с почти 2.5 хил. по-малко. В същото време обаче, според синдикатите в образованието има и сериозен недостиг на учители. Така например 10% от преподавателите са пред пенсия, а младите учители под 35 години са едва 5%. Основната причина за липсата на интерес към упражняване на преподавателската професия си остава ниското заплащане.

Все пак обаче на днешния 15 септември има и печеливши – цветарите. Нали знаете – ден година храни. Въпреки всичко обаче, традицията повелява милата учителка да бъде поздравена с китка свежи шарено обагрени цветя. Началните даскали поемат невръстните деца за четири години и едва сега започват тяхното възпитание в институционална среда. Предстои 7-годишните дребосъци да се научат на точност, зачитане на другите и че има и задължения, не само "искам".

В този ред на мисли шеговито можем да добавим, че усмивката, която ще видят първокласниците на лицето на своите педагози днес е втората най-широка. Първата, ще е тази, с която те ще ги изпратят след има-няма 4 години.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Ако от съседите ви се чува обезпокояващ шум, ще се обадите ли на 112?

Подкаст