Кирил Иванов
инвестиционен консултант
Въпреки изобилието от икономически и финансови неясноти търговията на капиталовите пазари като цяло се успокои и "биковете" отново видимо владееха положението. Запази се тенденцията лошите новини да се тълкуват положително, най-вече поради очакванията на инвеститорите за още по-сериозна намеса на и бездруго доста активните централни банки в пазарните процеси.
У нас нещата изглеждаха отново някак по-особени, а и инвеститорите – значително по-хладнокръвни. Ако трябва да използваме футболен жаргон, за да опишем търговията на "БФБ-София" през изминалата седмица – без колебание можем да констатираме, че играта се водеше спокойно, с множество разигравания, предимно в центъра на терена, с лек тактически превес на "мечешкия" отбор. Облечен във финансови термини, анализът на търговията би разделил дружествата от групата на т.нар. сини чипове в две силно контрастни части по настроенията им и според ценовата им реализация. В крайна сметка най-старият и тесен български капиталов индекс – SOFIX, се лиши от няколко пункта, или около 0.8% от стойността си – до малко над 440 точки.
Завидно бе представянето на Първа инвестиционна банка (ПИБ). Тя приключи седмицата с видимо завишена капитализация. Силно разширеният спред между офертите "купува" и "продава" при третата по размер на активите банка в България предполагаше солидни ценови отклонения и в двете възможни посоки. Като цяло търговията беше позитивна и това доведе до поскъпване на книжата на трезора с близо 4% – до около 2.20 лв. за дял.
Централна кооперативна банка (ЦКБ) успя да задържи нивата от 1.05 лв., постигнати седмица по-рано, след като доста време се търгуваше непосредствено около номинала от 1 лв. за акция.
С близо 4% увеличи капитализацията си и "Неохим". Димитровградският торов завод успя да удари 44 лв. за дял, но привлече значително по-ниска инвеститорска активност в сравнение със споменатите вече банки.
В дъното на класацията сред основните компании на седмична база се наредиха "Холдинг Варна" и "Монбат". Акциите на варненския холдинг отстъпиха с над 6% и се разменяха основно на нивата около 22 лв. за брой, след което имаше сделки и под 21 лв. за дял. И при монтанския производител на стартерни батерии нещата се развиха силно негативно за акционерите с близо 5% седмичен спад и нива около 7.33 лв. за една акция. С над 1.5% от капитализацията си се лиши и "Софарма". Фармацевтичният производител изненада инвеститорите в началото на месеца с данни за срив на продажбите през септември с 35% на годишна база, но така или иначе книжата на компанията засега намират солидна подкрепа около 2.60 лв. за брой. През седмицата "Еврохолд България" съобщи, че капиталът на дъщерната застрахователна компания "Евроинс Румъния" ще бъде увеличен с крупната сума от 45 млн. евро, за да може да покрие изискванията към дейността си. Книжата на холдинга продължиха да поевтиняват, като при относително висок изтъргуван обем се спуснаха под 0.70 лв. за дял. С близо 6% поевтиняха и акциите на българския застраховател от групата на "Еврохолд", а именно ЗД "Евроинс България". Акциите на дружеството се разменяха непосредствено над 0.80 лв. за дял при по-скромни обеми.
През седмицата "Адванс Терафонд" АДСИЦ съобщи, че компанията е придобила нови 3930 дка земеделска земя през септември, докато същевременно е продало едва 53 декара, което показва, че процесът на акумулиране продължава с пълна сила. Инвеститорите приеха данните хладнокръвно и дружеството със специална инвестиционна цел загуби едва 1.5% от капитализацията си – до около 2.05 лв. за дял. Добри новини поднесоха на инвеститорите от "Сирма груп холдинг". През третото тримесечие на годината софтуерната фирма е реализирала приходи от 22 млн. лв., а печалбата преди лихви, данъци, амортизации и обезценки (т.нар. EBITDA) за периода е 6.5 млн. лева. Подаването на поръчки за записване на акции от капитала на българската ИТ група продължи един месец и приключи на 15 октомври.