През 2014-а линията на бедност за страната e 323.75 лв. месечно, а под нея са паднали 1 578 000 българи. Това показват новите данни на НОИ. Ако от доходите на домакинствата се изключат пенсиите и останалите социални трансфери, беден ще се окаже всеки втори нашенец. Естествено, най-засегнати от това са безработните, но немалък е делът и на "работещите бедни", предимно с начално или без никакво образование. Най-зле с доходите са самотните възрастни и родителите с деца, както и домакинствата с три и повече деца.
Бедните се лишават най-често от ваканции и не могат да посрещат неочаквани разходи като неотложен ремонт на жилището или внезапно заболяване. Другите пера, от които се пести, са отоплението и месото на трапезата. Най-общо казано, всеки трети българин живее в тежки материални лишения, а общо около 2 млн. души се нуждаят от помощ, за да се справят с паричните проблеми. Логично силно уязвими са и децата до 17 години. Половината от тях не могат да си позволят почивка извън дома поне за седмица, празници със семейството, гостуване на роднини, организирана почивка от училището, редовни занимания със спорт. Всеки две от пет деца нямат осигурено подходящо място за учене и писане на домашни, а родителите не им купуват книги.
Линията на бедност варира според региона, като в Кърджали и Пазарджик тя е съответно 175 и 194 лв., а най-висока е в София – 493 лева. Най-много са закъсалите с доходите в Пазарджик, Сливен и Ямбол, а в Габрово и Плевен се справят най-добре.