„Сирма груп“ – октомври 2015

сирма груп холдинг

На 15 октомври приключи подаването на поръчки за записване на над 9.5 млн. акции в първичното публично предлагане (IPO) на "Сирма груп холдинг" АД, съобщиха от компанията. По този начин е надминат обявения минимум от 8 млн. книжа за успех на емисията. Записаният брой акции представлява 60% от общо предложените 16 млн. нови акции. Всички подадени поръчки ще бъдат изпълнени на цена от 1.20 лв. за един брой. Постигнатата цена е в долната граница на рейнджа, определен за предлагането в проспекта  – той беше от 1.20 лв. до 1.65 лева.

Ако до крайния срок 21 октомври бъдат заплатени всички записани акции, привлеченият капитал в IPO-то ще възлезе на почти 11.5 млн. лева. Подадените поръчки за записване на акции показаха сериозен интерес от институционални инвеститори, като лек превес имат индивидуалните инвеститори.

"Изключително съм доволен от възможността да нарека "Сирма груп холдинг" АД успешен емитент в не особени благоприятни текущи условия както на международните капиталови пазари, но особено на местния такъв. Така Мирослав Стоянов, директор "Инвестиционно банкиране" от страна на мениджъра на емисията "ЕЛАНА Трейдинг", коментира резултатите. "Инвеститорите на българския пазар са все още много внимателни и много от тях предпочетоха да изчакат започване на търговията с акциите пред това да запишат по време на първичното предлагане. Нашето мнение е, че чрез осъществяването на този проект успяваме да дадем старт на завръщането на доверието в този род инструмент за финансиране както при инвеститорите, така и при потенциалните емитенти. Естествено промяната на нагласата никога не е скоростен процес, но с усилията на всички участници на нашия капиталов пазар считам че е просто въпрос на време да повишим атрактивността му."

До 21 октомври е крайният срок за заплащане на всички записани акции в първичното публично предлагане, след което ще бъдат направени необходимите регистрации на увеличението на капитала в институциите. Клиентите на "ЕЛАНА Трейдинг" ще получат официални потвърждения по имейл за записаните акции и стойността им спрямо подадените поръчки, като тези, които не са предоставили адрес на електронна поща, ще бъдат поканени да вземат документите си в най-близкия до тях инвестиционен център "ЕЛАНА". 

По предварителен график се очаква акциите на "Сирма груп холдинг" да започнат да се търгуват на "БФБ-София" на 16 декември. Притежателите на новите акции на ИТ компанията ще могат да търгуват с тях от деня на старта на търговията на борсата. 

"Много се радвам на това, че нашата компания успя да премине и тази стъпка по пътя в развитието си, каза  Цветан Алексиев, главен изпълнителен директор на "Сирма груп холдинг". "Проектът бе труден и дълъг, но скорошният му успешен завършек ще даде възможност да продължим обявената инвестиционна програма, чрез която да повишим присъствието си на целевите за нас пазари. Желая да благодаря на всички инвеститори, които дадоха възможност на нашата компания да им разкаже повече за това как правим бизнес. Благодаря и на всички, които повярваха в нас чрез подадените поръчки и ги приветствам в акционерната структура на "Сирма груп холдинг" АД. Нека заедно продължим успешната й история."

С набрания капитал от 11.5 млн. лв. IPO-то на технологичният холдинг се записва в историята на българския капиталов пазар като най-голямото от 2007 г. – началото на финансовата криза. Това е втората компания от ИТ сектора след IPO-то на "Бианор" през 2007 г., като вече на БФБ тази най-динамична индустрия от българската икономика ще бъде сериозно представена от най-голямата компания в нея. 

 

Снимка

архив

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли идеята на властта да се гласува само с машини?

Подкаст