"Одобреният от правителството проектобюджет за 2016 г. е реалистичен и добър на фона на сътресенията от 2014 година". Това заяви министърът на финансите Владислав Горанов на брифинг в Министерския съвет, след като министрите одобриха проектобюджета за 2016-а, както и проектобюджетите на държавното обществено осигуряване (ДОО) и на Националната здравноосигурителна каса.
Бюджетът за догодина ще бъде внесен в Народното събрание до края на деня, така че да се спази законовия срок от два месеца преди края на годината по приемането на държавния бюджет.
"Оптимист съм, че бюджетът за догодина дава достатъчно възможности държавата да изпълнява основните си функции", заяви Горанов. Според него това не е най-добрият бюджет, но е възможния, който отчита всички реалности и потребности, които ще има държавата през следващата година и най-важното гарантира стабилност на фона на проблемите в обкръжаващата ни среда – свързани не само с икономическата, но и с глобалната сигурност.
"Няма пълно щастие във всеки един бюджет, но смятам, че постигнатото е най-малко общо кратно между всички потребности", посочи той.
Финансовият министър отново заяви, че стремежът на правителството е да се намали бюджетният дефицит и съответно дълговото бреме за бъдещите поколения.
В проектобюджета е заложен праг за поемане на нов дълг от 5.3 млрд. лв., който според Горанов няма да бъде достигнат. Новият заем е нужен за погасяване на стари борчове, чийто срок за изплащане е през 2016 г., за поддържане на бюджетния дефицит и фискалния резерв.
Тези 5.3 млрд. лв. включват в себе си бюджетния дефицит, погашения по падежиращ външен дълг, приблизително равни на бюджетния дефицит за следващата година, заделен буфер от ликвидност за определени неблагоприятни развития във финансовата система или икономиката за следващата година.
Финансовият министър подчерта, че има достатъчно пари, за да може страната ни да се справи с бежанския поток. За целта са предвидени десетки милиони левове.
За 2016 г. е определена нова линия на бедността и тя вече ще е 300 лв. с 14 лв. повече от сегашната година. Запазват се обаче помощите за раждане на деца, ръст с 2 лв. има на детските за първо дете до 37 лв. на месец и се разширява обхватът на семействата, които имат право на такива надбавки. Вече те трябва да имат доход от 400 лв. на човек от фамилията, а не 350 лв., както е в момента.
Минималната работна заплата от 1 януари става 420 лв., променя се осигуряването за държавните служители, както това беше планирано и неведнъж дискутирано.
Залага се ръст от 2.1 на сто на брутния вътрешен продукт с прогноза за запазване на относително стабилни нива на растежа през 2017 и 2018 г., съответно с 2.5 на сто и 2.7%.
Бюджетният дефицит за идната година се планира да е 2 на сто, което е под предишната прогноза за 2.5%, а бюджетната позиция се предвижда да се подобри с около 0.5 процента от БВП догодина.
Предвиденият дефицит за 2017 г. и 2018 г. остава без промяна – 1.4 и 1 на сто от БВП през 2017 и 2018 година.
Осигурителната политика предвижда да се запазят размерите и съотношенията на осигурителните вноски за фондовете на държавното обществено осигуряване за 2016 г., като за 2017 г. и 2018 г. се повишава размерът на осигурителната вноска за фонд "Пенсии" на ДОО с по един процентен пункт.
Единствената промяна между оповестената от финансовото министерство рамка и одобреното днес от правителството е по две линии – с 600 хил. лева повече разходи за Министерството на външните работи.