Октомврийско спокойствие беляза борсовата търговия през изминалия месец, след като и новините от деветмесечните счетоводни отчети на публичните дружества не впечатлиха инвеститорите. От една страна, заради малкото борсови сделки, а от друга, заради ниските цени, които не осигуряват значими печалби…
Вниманието на повечето играчи бе насочено предимно към публичните банки. Но въпреки добрите финансови резултати на банковата система към края на септември търговията с акциите на тези дружества бе в рамките на познатото ни от последните месеци. Бройката на прехвърлените книжа през октомври е почти колкото през септември, като и цените не се повишават кой знае колко. Въпреки че ТЕКСИМБАНК увеличи печалбата си с 58.70%, статистиката не отчете нито една сделка с акциите й през октомври. Българо-американска кредитна банка пък е единствената на загуба, а при Първа инвестиционна банка (ПИБ) и Централна кооперативна банка (ЦКБ) има свиване на положителния финансов резултат.
Цените на тези дружества се задържаха на нивото от септември, макар че при някои от тях имаше и опити за растеж – ЦКБ и Българо-американска кредитна банка (БАКБ). В края на месеца акционерите им отбелязаха най-високите си котировки, като отразиха желанието на пазарните участници да наддават за тях.
В двадесет и трите борсови дни на октомври бяха прехвърлени 571 721 броя акции, което е с 6.60% увеличение спрямо септември.
Акциите на
Българо-американска кредитна банка
се укрепиха на нивото около 4.40 лв. за брой, като продължиха възходящото си развитие. Въпреки че в петнадесет от търговските дни играчите не срещнаха цените на търсене и предлагане. Накрая те надскочиха стойностите от деветия месец. Фактът, че октомври започна с най-ниската месечна стойност на акция – от 4.251 лв. за един брой, амбицира притежателите на тези книжа. След няколко борсови сесии, през които сделки с акциите на банката просто нямаше, котировките щурмуваха с лекота следващите височини.
И така до 30 октомври, когато инвеститорите бяха готови да предложат и 4.50 лв. за дял, или с 28 стотинки над най-високата стойност за септември. По този начин те пък издърпаха нагоре и двете гранични цени.
Тъй като 4.50 лв. за акция се оказа последната регистрирана за месеца цена, то заедно с нея нагоре отскочи и оценката на банката на Цветелина Бориславова. Този път тя е с 6.46% по-висока и според борсовите играчи в края на октомври БАКБ вече струва 111.111 млн. лева.
Заради липсата на активна търговия с акциите на БАКБ естествено и бройката на изтъргуваните книжа остана малка (1377).
Котировките на книжата на
Централна кооперативна банка
през октомври погледнаха по-уверено нагоре. Сигнал за това бе даден още през първата борсова седмица, въпреки че котировките останаха в тесните рамки между 1 и 1.07 лв. за акция. Тази стойност бе и най-ниската за октомври, но и тя е над отчетената през септември. А инвеститорите си отдъхнаха, тъй като котировките устойчиво останаха над номиналната стойност от един лев.
През октомври цените на книжата на Централна кооперативна банка продължиха да подскачат по ценовата стълбица. И да трупат стойност. Радостта за акционерите достигна върха си на 23 септември, когато книжата поскъпнаха до 1.076 лв. за дял. През септември най-високата котировка за акциите на банката беше само 1.007 лева.
Някои от инвеститорите решиха да осребят това повишение, а продажбите поставиха ЦКБ в една от най-ликвидните позиции на "БФБ-София". Резултатът е виден – играчите на пазара си размениха общо 379 809 акции.
Оживлението в последните търговски дни на октомври добави няколко стотинки към цената на тези акции и те затвориха месеца при 1.05 лв. за дял. Това е с пет стотинки над стойността им от края на септември. Този ръст повиши и пазарната капитализация на кредитната институция с около 5 млн. лв., която вече е 118.812 млн. лева.
Цените на акциите на
Първа инвестиционна банка
останаха сравнително стабилни през октомври, като направиха няколко опита да надскочат тези от септември. В края на месеца дори дръпнаха нагоре.
Въпреки че акциите на ПИБ започнаха октомври с най-ниската месечна стойност – 2.056 лв. за един брой, това не отчая борсовите играчи. Те намериха кураж и финансови средства, за да наддават за тези книжа, като изтласкаха цената им доста над прага от 2 лв. за дял, до който застрашително се доближаваха.
При това се търгуваха и относително високи обеми акции. Растежът на котировките продължи до 28 октомври, достигайки 2.384 лв. за дял. Тази стойност се оказа с четиринадесет стотинки над най-високата за книжата на Първа инвестиционна банка през септември.
До края на октомври инвеститорите поддържаха интереса си към тези книжа. Тъй като в последната борсова сесия цената от 2.296 лв. бе с петнадесет стотинки над тази от края на септември, то и пазарната оценка на банката набъбна с 16.61 млн. лева. Така че на 30 октомври борсовите участници оцениха ПИБ на 252.56 млн. лева.
Повишаващите се цени на акциите на ПИБ накараха някои от инвеститорите да потърсят печалбата от това свое вложение и започнаха продажби, като общо 190 535 книжа на финансовата институция станаха обект на покупко-продажба.
Негативен ефект върху търговията на "БФБ-София" и капиталовия ни пазар все още оказва предпочитанието на българите към повече сигурност, т.е. вложение в депозит или във фондове. Показателен е фактът, че белите пари за черни дни, които домакинствата спестяват в банките, в края на септември са нараснали до над 42.985 млрд. лева. Освен това търсената комбинация от инвеститорите – сигурност и по-висока доходност, все още не може да се постигне на фондовата борса.