Борсов скептицизъм бута цените

БФББългарска фондова борса

Кирил Иванов,

инвестиционен консултант

 

Изминалата борсова седмица протече относително спокойно както на международните капиталови пазари, така и на "БФБ-София". В глобален мащаб продължават дискусиите относно готовността на Федералния резерв на САЩ (FED) да стартира цикъла на увеличение на основния лихвен процент, без това да засегне сериозно и бездруго крехкото възстановяване на световната икономика. От друга страна, останалите централни банки почти без изключение водят "безмилостна и неравна битка" срещу икономическата депресия и дефлацията, като под всякаква форма "наливат свежа" ликвидност. Неяснотите и липсата на ясна стратегия при провеждане на монетарната политика продължават да държат инвеститорите в напрежение и да внасят допълнителна волатилност (т.е. резки движения на цените и в двете посоки) в глобалната финансова търговия. 

Българският капиталов пазар продължава да е в списъка с относително рисковите и нисколиквидните борсови средища в международен план, което го прави непредпочитан в моменти на несигурност и инвестиционен стрес. Основните индекси на "БФБ-София" продължиха да консолидират около нивата си от предишната седмица с незначителни отклонения и в двете противоположни посоки. Сред  т. нар. сини чипове липсваше какъвто и да било синхрон и наблюдавахме индивидуални, взаимно контрастиращи движения. С най-тъмно зелен цвят се оцветиха книжата на к.к. "Албена". Въпреки изключително спокойната и статична търговия книжата на черноморската перла успяха да прибавят 6.5% към стойността си до близо 48 лв. за дял. Ще припомня, че туристическото дружество успя да увеличи печалбата си за деветмесечието на тази година на годишна база до близо 16 млн. лв. – въпреки спада на приходите с над 4% до 70.5 млн. лева.

"Бичите настроения" успяха да вземат пълно надмощие през последните пет борсови сесии и при "Химимпорт". Книжата на флагмана се разменяха относително активно и успяха да прибавят около 4% към стойността си до малко под 1.40 лв. за един дял. Сред негативно повлияните първокласни книжа през седмицата бяха тези на "Трейс груп холд" и Първа инвестиционна банка (ПИБ). Инфраструктурната компания се раздели с 4% от капитализацията си до около 5.70 лв. за един брой при относително ниска активност.

Сходна беше търговията и при ПИБ, където една от най-големите банки в България "изтри" над 2% от цената си до 2.10 лв. за акция.

Пореден удар срещу имиджа на България като стабилна инвестиционна дестинация идва от енергийния сектор. След "ЕВН България" и чешката енергийна компания CEZ е уведомила правителството на България за намеренията си да заведе иск за "няколко стотици милиона евро" в арбитражен съд срещу страната. Борсово търгуваните книжа на дружествата от групата на CEZ не реагираха на новината, като вероятно борсовите играчи са били подготвени за подобен неблагоприятен развой.

Добри фундаментални новини през седмицата имаше от "Еврохолд България" и "Сирма груп холдинг". Застрахователната компания "Евроинс иншурънс груп" регистрира 43.1% ръст на премийния си приход през октомври до 18.8 млн. евро спрямо същия месец на миналата година. От своя страна автомобилният подхолдинг "Авто юнион" отчита 6.7% ръст в продажбите за същия период до 256 автомобила. Въпреки добрите данни акциите на "Еврохолд" се разделиха с 5% от стойността си до 0.64 лв. за един дял.

Книжата на акционерите на "Сирма груп холдинг" ще бъдат "ликвидни" две седмици по-скоро от очакваното, тъй като търговията с акции на компанията на БФБ-София стартира на 23 ноември. Анализаторите очакват реакцията на пазара на добрия фундамент, който притежава компанията – добър мениджмънт, стабилни приходи от дейността и инвестиционна програма, която включва вложения и у нас, и в чужбина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли идеята на властта да се гласува само с машини?

Подкаст