Дебатът за промяната на съдебната карта на страната сега започва. Това изключва закриване на съдилища и прокуратури към този момент и нарушаване правата на хората и достъпа им правораздаване. Новините идват след работната среща в Бургаския апелативен съд, на която представители на съдилища и прокуратури в Бургаския съдебен район изложиха своите становища за анализа, оценките и идеите за оптимизиране на съдебна карта на страната. Новата съдебна карта е една от стъпка в реформирането на съдебната система, съобщава Радио-Бургас.
На срещата присъстваха членовете на висшия съдебен съвет Румен Боев и Камен Иванов, които призоваха за включване в дебата на всички органи на местното самоуправление.
„Каквото и райониране да направим, без да се случи електронното правосъдие, промените в процесуалните и материалните закони и промените в Конституцията – реформата няма да бъде осъществена", категоричен беше Румен Боев от ВСС . Новият външнополитически момент обаче, променя намеренията и тезите за закриване на институциите в граничните райони.
Критериите за новата съдебната карта бяха приети в доклада на ВСС от юли 2015 г . Идеята е половината от 113-те районни съдилища в България да бъдат закрити, за да може съдиите да се специализират и да имат изпипани съдебни актове. Според текстовете във всяко районно съдилище трябва да има назначени минимум 6 съдии. Формулата гласи, че на 10 хил. души се полага по 1 магистрат. Според тях съдът трябва да е на отстояние над 60 км от съседен съдебен район. Минимум 6 да са съдиите, за да може районните съдилища да имат граждански и наказателни колегии. Това породи притеснения в Районните съдилища в малките общини и опасения от закриване или сливане на институциите. Общинският съвет на Царево дори прие декларация в защита на Районния съд там.
Становището на магистратите от Бургаския апелативен район обобщи административния ръководители на институцията съдия Деница Вълкова:
Необходимо е да се запази настоящата структура на районните прокуратури в апелативен район Бургас , защото тя е съобразена със спецификата на територията. Това мнение изказа и ръководителят на Апелативна прокуратура в Бургас Любомир Петров. Той посочи, че Бургаска област е на второ място в страната, след Софийска по брой на тежки престъпления на 100 000 души. Според него е въпрос на държавна сигурност да има съдилища и прокуратури в граничните общини.