Не би трябвало да има проблем в почти всяка община в България да има дясно мнозинство. Но аз питам, къде са? Отговорът е: Няма ги! Това каза лидерът на ДСБ Радан Кънев на семинар с кметове и общински съветници от Реформаторския блок в Поморие.
Само "БАНКЕРЪ" разполага със запис от изказването на Кънев.
"Така като ви гледам, само във Видин и Стамболийски има дясно мнозинство и споразумение за дясно управление, от над 150 общини, където мнозинството е дясно", продължава Кънев.
"Няма защото от централата на ГЕРБ беше забранено на вашите партньори от ГЕРБ по места да преговарят и да сключват споразумения за десни политики, така както и в парламента дясната политика бе зачеркната от лятото на 2015 г. Тогава то бе видимо заменено от мнозинство ГЕРБ-ДПС-АБВ, което означава мнозинство на ключовите фигури от тройната коалиция.
"Изчезна дясното мнозинство. Това, което стана в сряда – оттеглянето от юнския компромис за промени в конституцията, вота на колегите от ГЕРБ против предложението, под което се подписахме и за предложението на АБВ, които не са подписали предложението, които не са част от компромиса, не беше някакво изненадващо събитие за никой от нас. Затова казвам, че е смешно да говорим за емоционална реакция, когато говорим за събитие, което ние виждаме, че от шест месеца се подготвя. Това беше кулминация на половин година политически и парламентарна атаки срещу Реформаторския блок, но преди всичко срещу програмата на Реформаторския блок – срещу реформите, срещу волята ни да променим държавата, срещу волята тя да се управлява по различен начин, да се спрат кражбите, да се наложи силата на закона. Точно тези наши предложения системно не минаваха с вота на ГЕРБ, ДПС и АБВ. И обратното – поредица, десетки решения, които запазват статуквото, които отрязаха, спираха реформи, които бяха гласувани отново със същото мнозинство. Толкова много пъти, че не можем да говорим за грешки или случайности. И е цинично да ни се вадят три знакови гласувания и да се твърди, че само те са гласувани с това мнозинство. Не три, а много повече от 30 мога да изброя само за периода от юни до сега, голяма част, от което бе парламентарна ваканция, а после ваканция преди местните избори. Това от лятото се превърна в национална политика. И кулминацията на тази национална политика бе триумфалното събиране на мнозинство, което да кажа, че няма да има съдебна реформа. И после се чудят защо никой не им ръкопляска. В българския парламент, мнозинство което не иска съдебна реформа ние винаги сме си имали, то на моменти в предишния 42-и парламент бе от 240 народни представители. Защо не гласувахте тогава да няма съдебна реформа? Щеше да е със 100 процента, щеше да е единодушно. Този път не беше единодушно, защото в този парламент има двайсетина народни представители, които искат съдебна реформа. И какво от това? Двайсетина, които са искали в 40-я и 41-вия парламент. Единствената разлика е, че те тогава са били официално в опозиция. И тук идваме до въпроса какво е власт, какво е опозиция? На власт си с една единствена цел – да си приложиш програмата или достатъчно голяма част от нея, да промениш държавата в посока, която обещаваш, че тя ще бъде променена. И ние влязохме във властта, направихме огромни компромиси, сред които де факто, коалицията с партията на президента Първанов, най-видимия, но може би не най-големия, в името на това да приложим програмата си. А тя е за промяна, за управление на общините без ДПС и БСП, за отстраняването им от властта, за спирането на разхищенията и кражбите. Това е програмата на Реформаторския блок и в името на тази програма се влиза в управлението на страната.
Разликата е, че нас ни излъгаха, че ще влезем в националното управление на страната и ще прилагаме тази програма. През ноември месец ни казаха (бел. ред. – и на кандидатите за кметове и общински съветници на Реформаторския блок): "Не влизайте в управлението, защото нищо няма да промените. Ние ще си направим онова мнозинство против промени, което винаги си е имало". Затова десните мнозинства в местната власт ги няма. Защото, за разлика от националната власт, я няма лъжата, че нещо ще се променя. И това е голямата разлика и затова казвам, че ние в градация, вървяхме към кулминацията на този политически процес. От лъжата, че ще се променя до самодоволното решение, че нищо няма да се променя, защото има огромно мнозинство за това решение. Само, че в това мнозинство има една голяма лъжа, огромна част от избирателите на ГЕРБ са хора, които гласуват за промяната. Огромна част от избирателите на ГЕРБ бяха излъгани два пъти – и през 2014-а, и през 2015-а, и на националните, и на местните избори, че ГЕРБ ще прави дясно управление, че ГЕРБ няма да управлява с комунистите и с Движението за права и свободи. Че ще има промяна. В крайна сметка това е, което не се случи и това позициониране на управляващите към програмата ни, определя къде стоим ние спрямо тях. Има още нещо. Хората ни подкрепиха, както заради промяната, която обещаваме, заради обещанието, че заедно с ГЕРБ ще се осъществи такава промяна, така и заради единственото. Трябваше тук да са общинските съветници да са 558 и от множество политически формации", казва Кънев пред актива на Реформаторския блок.