В новия брой 52 на вестник „БАНКЕРЪ“ четете:

корица

Петролът разлюля света

2015-а се оказа изключително турбулентна за световните пазари на суров петрол. И по-специално за потъването на цените на черното злато тип "Брент" преди Коледа до 35.98 щ. долара за барел – най-ниското ниво от 11 години насам. Факт, който изненада неподготвените и не впечатли песимистите, които от година говорят за стойности, близки до 20 щ. долара за барел. Какви са очакванията на пазарните анализатори и какво предстои на производителите през 2016-а, четете само в новия в. „БАНКЕРЪ“.

 

Милиони в сметките на КТБ

За  изминалите девет месеца съществената част от информацията за случващото се в Корпоративна банка бе обгърната в мъгла. Вярно е – всяка седмица синдиците публикуваха отчети за това с кого са се срещнали и какви дела са завели, но конкретните имена и суми в тях бяха заличени. Търговска тайна – ще кажат някои. А как кредиторите на банката да разберат как върви събирането на вземанията и по-важното какви са перспективите за постъпления по сметката на синдиците? Защото от размера на сумата, събрана по тази сметка, зависи кога синдиците ще оформят частична сметка за разпределение. Всичко по темата, четете в „БАНКЕРЪ“.

 

Как ни цакат с горивата

Забравете всички други сравнения и съпоставки и помислете върху това: От май досега цената на петрола (сорт Брент) е паднала с повече от 46 процента. От 67 долара на 36 долара за барел. Същото е сгромолясването и при сорта "Урал", който използва рафинерията край Бургас. Какво обаче се случва по бензиностанциите на същата тази компания, която е монополист на пазара – едновременно производител, дистрибутор, търговец на едро и на дребно? През май бензин А95 се продаваше за 2.28 лв. за литър, а дизелът вървеше по 2.35 лева. Днес същите тези горива се предлагат за малко под два лева за литър. Наистина, сега зареждаме по-евтино, но, обективно погледнато, понижението е само около 13 на сто. Или почти четири пъти по-малко, отколкото е поевтиняла суровината.

 

Фитилът в сектор „Енергетика“ си гори

Енергетиката не успя да "гръмне", но опасността далеч не е отминaла. Колкото и да ни убеждават управляващите, фитилът продължава да гори и да съска зловещо, само дето бе малко поудължен. Не може да му се отрече на  премиера Бойко Борисов, че взе необходимите мерки, за да не се опари. Една от първите му стъпки бе поне де юре да се отърве от отговорността за решенията, взимани от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Борисов добре помни защо падна предишният му кабинет и регулаторът от държавен набързо стана само регулатор. Какво обаче ще трябва да се решава, за да ни се размине експлозията и през 2016-а, ще научите от новия брой на „БАНКЕРЪ“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст