Отстраняването на бившия лидер на Движението за права и свободи (ДПС) Лютви Местан е свързано с разчистването на пътя на депутата от партията Делян Пеевски и за реализиране на схеми. Това заяви в ефира на Нова телевизия бившият посланик на България в Москва Илиян Василев.
По думите му разместването на пластовете в ДПС до голяма степен е свързано с проекта "Южен поток", на който бизнес-олигархичният модел на движението разчитал, за да се храни. "Тъй като в момента икономиката не може да го подхранва, той разчита на такива макро проекти, както в момента разчита на "Хемус". Това е особен тип капитализъм. Това не е капитализмът на Стив Джобс. Това е капитализъм, който наричам разходен – лепнеш се до държавата и до финансов поток, откроиш си свое ручейче, и така започваш да се възпроизвеждаш", посочи Василев.
Според него е настъпила паника, след като Москва официално спря проекта "Южен поток", а на него е разчитано, за да се вземат конкурси за милиарди. "Те сега се мъчат да го възпроизведат. И тъй като подкрепата на ДПС е критична, а Местан не е в тази група на подкрепящите, сега се правят всичките тези политически маньоври, за да се отстрани Местан и да има много по-симпатизираща среда за "Южен поток", за да може Пеевски да си реализира своите схеми", изтъкна бившият посланик.
Той отбеляза, че този сюжет се покрива от геополитическо говорене и разделението на проруски или прозападни позиции. "Възходът на Русия само г-н Доган го вижда“, каза Василев. Той изтъкна, че Москва не може да поддържа за по-дълго време агресивна политика, защото няма ресурс за това. Според него отиването на Местан в турското посолство може да се разчете като недоверие, тъй като бил наясно за начина, по който се разправят в ДПС с инакомислещите.
Според Василев целите на кампанията са да се размести дневният ред, тъй като истинският такъв са реформите. "И тъй като в момента в парламента повечето депутати не са настроени прореформистки и всяко едно движение в тази посока е изключително трудно – в този смисъл, тъй като реформите стигнаха на един етап, при който интересите на статуквото са силно застрашени, тези битки вътре в ДПС са битки за препозициониране във връзка с предстоящите реформи по начин, по който да позволи на тези, които владеят ДПС или депутатите в парламента, да могат да им влияят при вземането на тези решения", подчерта дипломатът.
"Сред тези, които остават в ДПС, има много по-ислямизирани депутати, които са ме стряскали с изказванията си по телевизията. Радикалните депутати, говорещи в каноните на радикалния ислям, останаха в партията", подчерта той.