Дългоочакваното Транстихоокеанско търговско споразумение (ТТП) за партньорство между САЩ, Япония, Канада, Австралия, Бруней, Чили, Малайзия, Мексико, Нова Зеландия, Перу, Сингапур и Виетнам ще стане факт до края на февруари. Според информационната агенция "Киодо" подписването на историческия документ за създаване на новото регионално икономическо обединение вече е уточнено. Все още обаче не е известно мястото, на което ще се проведе церемонията.
Преговорите по новите правила за търговия отнеха цели пет години и ако наистина процесът приключи след два месеца, това ще е едно от най-значимите постижения за американския президент Барак Обама и администрацията му. На практика благодарение на ТТП американците ще се противопоставят на нарастващото икономическо и политическо влияние на Китай. Точно затова най-многолюдната страна реагира остро на споразумението, като предложи създаването на Регионално всеобхватно икономическо партньорство (Regional Comprehensive Economic Partnership RCEP) – 16-членна зона за свободна търговия, включваща Индия и имаща потенциала да се превърне в най-големия подобен блок в света, обхващащ население от 3.4 млрд. души. Само че засега тези планове на китайците изостават.
Колкото до Транстихоокеанското споразумение, то, подобно на Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство между САЩ и ЕС, беше пазено далеч от общественото внимание и също така предизвика доста критики. Срещу него се обявиха редица профсъюзи и дори много от колегите демократи на Обама, включително и кандидатът за президент Хилари Клинтън. Но в крайна сметка преговорите по пакта приключиха и остава само да се положат подписите. Споразумението ще влезе в сила, когато бъде ратифицирано от парламентите на най-малко шест държави участнички.
В рамките на ТТП се очаква поетапно намаляване на цените на митата или напълно премахване на пречките, ограничаващи движението на товарите, услугите и капиталите. Интерес да се присъединят към обединението проявяват и Индонезия и Южна Корея.