Реформаторският блок се деформира

Парламент Радан Кънев Найден Зеленогорски Петър Москов

След краткотрайното, но силно земетресение в ДПС, силни трусове предстоят и в Реформаторския блок. Дори да се подпише ново споразумение между ГЕРБ и Блока в началото на 2016 г., то реформаторите със сигурност няма да са в същия състав.

Лидерът на ДСБ Радан Кънев почти призна, че е готов да започне нов десен проект, който твърдо да бъде опозиция на сегашното управление. Според наблюдатели той дълго е обмислял тази идея и тя не му е хрумнала след оставката на правосъдния министър Христо Иванов. Този въпрос ще се реши окончателно на конгреса на ДСБ през март, а партията вероятно ще се разцепи. Кънев ще се опита да убеди съпартийците си да подкрепят неговата позиция и да го последват, но ако не успее той ще се отдели с една част от тях и ще положи основите на нова дясна алтернатива на сегашното управление. Разбира се, това няма да стане без битка в самата партия, тъй като засега в нея се очертават два лагера – радикален и по-умерен, представляван от д-р Петър Москов и останалите членове на ДСБ, които не напуснаха постовете си във властта.

В последните дни на тази година Радан Кънев лекичко повдигна завесата за новата дясна партия. "Проектът със сигурност е отворен за всички хора, с които сме работили досега, с единиците изключения, които се показаха като откровени предатели, и дали този проект ще бъде свързан с моя президентска кандидатура, дали ще бъде свързан с учредяване на нова политическа формация, това са чисто инструментални въпроси. Аз съм напълно убеден от нуждата от такъв проект. Вярвам, че 90% от колегите в ДСБ също са убедени", обясни той. Според някои медии ядрото на бъдещата политическа алтернатива на властта ще е гражданското сдружение "Правосъдие за всички".

Своите аргументи имат и по-умерените в ДСБ, които запазиха постовете си и не възприеха настоятелните призиви на лидера си за излизане в опозиция сега и веднага. Министърът на здравеопазването Петър Москов заяви, че е министър на Реформаторския блок и такъв ще остане. "Не съм съгласен с воденето на ДСБ към политика на капсулиране. Не е правилно от партия във властта да се отива в пълна изолация", коментира той. И допълни, че не приема личната позиция на Кънев да се превръща в позиция на цялата партия.

"Пътят, по който Радан Кънев поведе партията, е неправилен. Тези действия ще доведат до други, които после трудно ще можем да обясним", каза още Москов и допълни, че двамата с председателя на ДСБ ще продължат да водят разговори, но става въпрос за принципни различия. По всичко изглежда, че гордиевият възел ще бъде разсечен през март.

Още една партия може да си тръгне от Реформаторския блок – тази на Касим Дал и Корман Исмаилов. След като Лютви Местан беше изгонен от ДПС, а негови привърженици напуснаха, се заговори, че той ще учреди дубликат на Движението, който най-вероятно ще получи внушителна подкрепа и финансиране от Турция. Неочаквано Касим Дал, който иначе предпочита да стои в сянка, даде интервю пред турски сайт и не изключи възможността Народна партия „Свобода и достойнство“ да си сътрудничи с новата формация на Местан, като все пак направи уговорката, че трябва първо да видим какво ще се създаде. „В Народна партия "Свобода и достойнство" няма агенти на ДС, но вратата ни е отворена за хора, които са съпричастни на идеите ни“, заяви Дал, който преди години не криеше негативното си отношение към „агент Павел“, псевдонима на Местан. По повод събитията в ДПС Дал коментира, че е предвидил подобно развитие още през 2010 г., когато се оттегли като заместник-председател на Движението. Касим Дал беше изключен от партията на 18 февруари 2011 година.

Ако НПСД тръгне да се сближава с вече бившия лидер на ДПС Лютви Местан и приближените му, това едва ли ще се хареса на останалите партии от Реформаторския блок. Още повече че и Дал, и Местан бяха изключени от Движението заради прекалено тесни връзки с турски политици и дипломати. Така НПСД ще бъде принудена да избира дали да остане при реформаторите в Блока, или да напусне и да поеме риска да заиграе отново в полето на ДПС – нещо, което тя вече опита и се опари. Не е изключено именно тази дилема да сблъска становищата на основателя на формацията Касим Дал и сегашния й председател Корман Исмаилов. Разбира се, всичко ще зависи и от това дали Реформаторският блок ще продължи да съществува, в каква конфигурация и вид. 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст