Световният икономически растеж ще бъде "разочароващ" през следващата година. Това прогнозира изпълнителният директор на МВФ Кристин Лагард в интервю за германския вестник "Ханделсблат".
Според шефа на Фонда перспективата за по-нататъшно повишаване на лихвените проценти в САЩ и забавянето на икономическия растеж в Китай са допринесли за несигурност и за по-висок риск от икономическа уязвимост в световен план. Страните извън силно развитите икономики като цяло са по-добре подготвени за по-високи лихвени нива, отколкото в миналото, но Лагард остава загрижена относно способността им да поемат нови шокове.
"В допълнение, растежът на световната търговия се забавил значително, докато спадът в цените на суровините е поставил допълнителни проблеми пред икономиките, базиращи се на износа на суровини", добави Кристин Лагард.
"Най-силно развити икономики с изключение на САЩ и Великобритания вероятно ще продължават да се нуждаят от стимулиращи парични политики, но всички страни в тази категория трябва да анализират изчерпателно потенциалните странични ефекти при взиманите от тях решения", посочи шефът на МВФ.
Кристин Лагард предупреди, че повишаването на лихвените проценти в САЩ и по-силния долар могат да доведат фирмите до неспособност да покриват плащанията си и това би могло да "зарази" банки и отделни държави.
"В редица страни финансовият сектор все още има слабости, докато в развиващите се пазари финансовите рискове се увеличават. Всичко това означава, че растежът на световната икономика ще бъде разочароващ и неравномерен през 2016-а година", обясни Лагард.
Тя допълни, че ниската производителност, застаряването на населението и последиците от световната финансова криза са поставили спирачка пред глобалния растеж и са отслабили средносрочните икономически перспективи.