Православната църква отбелязва един от най-големите християнски празници – Йордановден или Богоявление. На този ден е покръстен Исус Христос във водите на река Йордан. Той е третият по значимост християнски празник след рождеството и възкресението на Исус.
Според народното поверие през нощта срещу Богоявление небето се отваря и всеки, който го види, ще получи от Бог това, което си пожелае. Вярва се още, че тогава спира водата, пречиства се, след което придобива голяма сила. Затова денят е известен още като Водици и Водокръщи.
Традицията повелява всички да участват в освещаването на водата, когато след празнична черковна служба свещеникът хвърля светия кръст във водата. Млади мъже се хвърлят въпреки студа и ниската температура и изваждат кръста от водата.
Вярва се, че който го извади ще бъде здрав и ще има много късмет през цялата година. Ако кръстът замръзне във водата, това е знак, че годината ще бъде плодородна.
Според народните вярвания ако на Йордановден времето е студено и сухо, годината ще бъде добра и плодородна.
Патриархът на Българската православна църква Неофит ще отслужи празничната света литургия в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", след което ще се проведе традиционният Богоявленски водосвет и освщаването на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия пред паметника на незнайния воин в София.
На церемонията ще присъстват президентът и върховен главнокомандващ въоръжените сили Росен Плевнелиев, председателят на Народното събрание Цецка Цачева, министри и депутати.
Над 150 хил. българи имат имен ден днес. Сред тях са Йордан, Йорданка, Боян, Богдан, Богомил, Божана, Божидар, Бистра, Дана, Божан, Данчо, Боян, Бетина и други.