Специализираните интернати за настаняване на деца трябва да бъдат закрити спешно. Това каза омбудсманът на Република България Мая Манолова, след като представи доклад от извършени проверки и оценка на състоянието и спазването на правата на децата, настанени в социално-педагогическите интернати и възпитателните училища – интернати в Република България.
Крайното становище от проверката на шестте интерната в страната е, че те трябва спешно да бъдат закрити и е необходима незабавна реформа в детското правосъдие. Омбудсманът Мая Манолова посочи, че заради морално остарелия закон в интернатите се вкарват деца за просия, скитничество, бягство от дома, принудителна проституция, макар че те всъщност са жертви. Според нея е недопустимо е вместо държавата да им окаже подкрепа и помощ, да ги праща да прекарат детството си зад решетките. Манолова обясни, че вместо да бъдат възпитавани и образовани, тези деца стават жертва на нерегламентирани в правилниците наказания, насилие и потресаващи условия на живот. Тя разказа за един от интернатите, в който няколко момичета са изведени по бельо пред интерната заради провинение.
В специализираните интернати, наречени „педагогически” и „училищни” учебният процес е абсолютно неглижиран и служителите в тези места не са могли да покажат никакви учебни материали и тетрадки, изтъкна Манолова. Тя подчерта, че това води до големи поражения, тъй като излизайки от интернатите, тези деца нямат образование, нямат и перспектива. Друг сериозен проблем са лошите условия, в които децата живеят, заради амортизираната и остаряла материално-техническа база в тези места. Констатирано е, че те нямат лично пространство, шкафове, дрехи и достъп до телефон.
Омбудсманът изтъкна също факта, че липсва ясен регламент за правилата и условията на полагане на труд от малолетни и непълнолетни лица от интернатите. Настанените нямат никакви джобни пари, вследствие на което хората в селата са пропищели от набезите им. „Нормално е, когато нямат пари за една вафла, децата да намерят начин да си я вземат”, коментира омбудсманът. Друга установена нередност е медицинското обслужване, което децата в интернатите не получават, защото липсва, въпреки че трябва. По настояване на институцията кметовете са поели ангажимент за създаването на здравни кабинети.
По думите на Манолова, са установени и случаи, в които се настаняват деца с тежки психически заболявания, макар че е недопустимо за подобен тип заведения. Тя бе категорична, че интернатите изпълняват социални функции по отношение на персонала, който издържат, а не социално възпитателни. Манолова отбеляза, че по места има служители, които са се посветили с душа и сърце на тези деца, но са демотивирани заради неизвестността от развитието на съдебната реформа.
Резултатите от доклада са в следствие на проверките извършени през месеците ноември и декември от дирекция „Национален превантивен механизъм” и са изпратени до всички институции, които имат отношение – главния прокурор, министърът на вътрешните работи, министърът на образованието, министърът на правосъдието, Държавната агенция за защита на детето.
Омбудсманската институция настоява за закриване на специализиране на интернатите за деца и предприемане на мерки за актуализация на документите за детското правосъдие и пътната карта. Препоръките са да бъдат разработени резидентни услуги – 28 центрове за настаняване на деца според техните потребности, по един във всяка област, 4 центъра за настаняване на деца в конфликт със закона, обучение на персонала, включително на пробационните служители. Според изчисленията на институцията за целта ще бъде необходимо финансиране от 6 000 000 евро по ОП "Развитие на човешките ресурси" и 3 000 000 евро по ОП "Регионално Развитие".
Манолова подчерта, че държавата е длъжник на децата от интернатите, след като на практика ги е лишила от детството им, вкарвайки го зад решетки. Тя бе категорична, че е необходимо да бъдат предприети мерки от институциите за корекция и реформа в системата на детското правосъдие. Тя посочи, че става дума за около 2 000 настанени деца, в името на които институциите трябва да излязат на терен, да видят какво се случва с тях и да си свършат работата.
Манолова обеща, че през 2016 г. институцията ще се бори за правата на тези деца и ще проведе разяснителни кампании за социалните права на хората с цел повишаване на правната култура.