Внимание – маските падат!
"За тази година маските паднаха. Видя се пределно ясно с кого иска да управлява ГЕРБ. Без значение с Местан или с друг – сега с фактическия шеф на ДПС Пеевски е по-лесно, защото там нещата са бизнес. Премиерът Борисов е отворил врата, която не може да затвори!"
Оценката е на лидера на ДСБ Радан Кънев и звучи като реквием на сегашната управленска формула. Поне на официалната, защото задкулисната не е спирала да работи. Гърмящата смес от руски мини и енергийни проекти българска престъпност и социален разпад започна да дими – фитилът вече е запален. А ако първите белези на истерия у кабинета "Борисов-2" по повод новия десен проект около ДСБ станат симптоматични, наблюденията на Радан Кънев за наличие на дълбока политическа криза, връщане на "кота нула", отприщване на "черната обществена енергия" и заявка на мафията за "100% от държавата" звучат като предизборни послания.
Сделка в джунглата на чистачите
Знаете ли, че у нас има един бизнес сектор, който се разви изключително успешно точно по време на кризата и вече е важен фактор за икономиката с милиардните си обороти? Това са т. нар. фасилити услуги, или казано по-конкретно – всички дейности по поддръжката и управлението на непроизводствените сгради: като се започне от почистване, пожарна безопасност и други инсталации, телекомуникации, енергийна ефективност, паркинг системи и т.н.
Днес браншът все още е силно раздробен и десетки фирми се борят за вниманието на клиентите. Дори има няколко различни организации, които представляват интересите на тези компании. С разширяването на пазара обаче неминуемо възниква необходимостта от дружества с по-големи технически възможности, които да предложат пълен пакет услуги, и то на европейско ниво. А най-бързият и логичен отговор на това предизвикателство е консолидацията на бизнеса, както впрочем се случи при кабелните и интернет операторите.
Бързият заем не е срам за майстора
Поправката "Гечев" в Закона за потребителския кредит, чиято основна цел беше да ограничи годишния процент на разходите (ГПР) при бързите заеми до 50%, принуди фирмите, които се занимават с бързи кредити, да потърсят други начини за печалба, за да компенсират загубите от лихви и такси. Преди това ГПР по правило се измерваше с трицифрени числа. Наглед дребни условия извън общите по заема все по-често имат съществен принос за повишаване на приходите в този бизнес, които да гарантират съществуването му. Застраховки, допълнителни пакети за заплащане на такси, рефинансиране, домашни посещения са част от арсенала, който оскъпява заемите. Така хем се спазва изискването фирмите да работят с такива лихви и такси по кредита, които сумарно да не надвишават 50% като ГПР, хем заетата сума реално набъбва с още 80% годишно.
"Няма поскъпване на кредитите, 80% оскъпяване е нормално за бранша, единственият негатив е в това, че стана доста по-сложно за клиента да се ориентира."
В енергетиката пак ще търсят под вола теле
Държавната машина отново се зае с демонстрирането на мускули, прибягвайки до добре познатото упражнение да нищи финансите на частни енергийни дружества. През седмицата председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КВЕР) Иван Иванов съобщи, че проверката на дъщерното дружество на "Овергаз Инк" – "Овергаз мрежи", е започнала на 12 януари. "На представителите на компанията е представен списък с документи, които Комисията за енергийно и водно регулиране изисква. От дружеството помолиха за тридневен срок, за да ги осигурят. След това предстои експертите ни да приемат документите, а при необходимост ще изискват и допълнителни книжа. Целта е да се види какви са финансовото състоянието и изпълнението на задълженията към потребителите на природен газ, които са абонати на "Овергаз", обясни Иванов. В заповедта, подписана от него, е посочено, че инспекцията трябва да приключи до 31 януари. След това държавните експерти ще имат десетдневен срок, в който да изготвят доклад и да го представят. Което означава, че се очаква резултатите да излязат около 10 февруари.
Зрее нова партийна реколта
Българската партийна система проявява в години на избори видима склонност да се размножава бързо и неразумно. Напоследък тази тенденция придобива фрапиращи мащаби, най-вече заради патологично нарасналата роля на парите в българската политика. От едната страна е примамливото шумолене на финикийските знаци от най-високата държавна субсидия за партиите в Европа. От другата – наложилото се убеждение, че с достатъчно вложени пари всеки може да влезе в парламента или общинския съвет, или поне да се добере до субсидията. По тази изкривена логика и заради повсеместната политическа корупция на всички равнища партийното строителство се превърна в най-изгодната форма на предприемачество в България.
На второ място, българските политици отдавна са се превърнали в точно копие на „децата на лейтенант Шмид” от гениалната книга на Илф и Петров. Те не са в състояние да разговарят и преговарят нормално, непрекъснато се опитват да се прецакат взаимно, не могат да си поделят и една баничка. Всеки се стреми да си присвои заслугите за успехите (доколкото ги има) и да прехвърли на другите отговорността за провалите (които са всекидневие).