Служителите в управление "Банков надзор", които директно се занимават с контрола на състоянието на кредитните институции, ще удвоят състава си. До средата на годината ще бъдат назначени около 40 нови експерти в дирекциите, занимаващи се с инспекциите на място и с дистанционния контрол.
В края на миналата година в изпълнение на плана за реформиране на надзора бяха обособени две отделни самостоятелни дирекции. Едната – "Инспекции", ще проверява банките на място, а другата – "Дистанционен надзор", ще контролира състоянието им на базата на финансовите данни, които те всеки месец подават в БНБ. Във всяка от тези дирекции броят на служителите постепенно ще бъде увеличен от 20 на 40 човека. Те ще бъдат избрани с конкурс – по документи и чрез събеседване, но отсега е ясно, че позициите не са за начинаещи в банковия бизнес. От кандидатите се изисква добро познаване на нормативната база, регулираща дейността на кредитните и финансовите институции в България, познания в областите, свързани с управление на рисковете, присъщи на кредитните и финансовите институции.
Една от новостите в работата на служителите в дирекциите "Инспекции" и "Дистанционен надзор" е начинът, по който те ще осъществяват текущ контрол и проверки на място.
Преди промените разпределяха инспекторите в екипи, които за определен период от време – две или три години, отговаряха за по няколко банки. След изтичането на две или три години екипите си разменяха групите банки, които проверяха. Сега системата ще е различна. Всеки инспектор от "Дистанционен надзор" ще отговаря за точно определена банка, с мениджърите на която ще може да обсъжда финансовите й данни, които му предоставят.
В дирекция "Инспекции" пък екипите няма да бъдат закрепвани към определени банки, а ще получават банки за проверка на произволен принцип. По този начин нито служителите на "Банков надзор", нито банките ще могат предварително да знаят кой кого ще проверява.
По-големият брой служители и новият начин за контрол и проверка на банките би трябвало да осигурят по-голяма честота и дълбочина на проверките и по-ефективен контрол върху кредитните институции.