Лютви Местан вероятно ще остане в политиката начело на собствен проект. Такова предположение направи бившият лидер на БСП и настоящ президент на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев в ефира на националното радио.
Станишев не се ангажира с прогноза коя политическа сила обаче би приела да си партнира с новата формация на Местан, предвид съмненията за външен контрол. Той нарече "абсолютно неприемливо във всяка една държава" искането на турския премиер Реджеп Ердоган премиерът Бойко Борисов да се намеси във вътрешната политика на ДПС след скандала в партията и да вземе страната на Местан, а не на почетния председател Ахмед Доган.
Станишев не пожела да коментира ситуацията в Движението за права и свободи, което изгони Местан с мотива, че е прочел протурска декларация, след като Турция свали руски военен самолет по границата със Сирия. Според бившия премиер движението е достатъчно зряла партия, за да може да реши своите проблеми и напрежения. Станишев обаче не пропусна да отправи критика към Местан относно свалянето на кабинета "Орешарски", който бе формиран между БСП, ДПС и "Атака". Според него оттеглянето на подкрепата за правителството е било политическа грешка. Към лятото на 2014-а протестите вече са заглъхнали, а правителството е работело "доста ефективно", подчерта Станишев.
"Сега съдружието е различно, доколкото виждам, но има една много сложна коалиция. Изобщо сме обречени в бъдеще на коалиционни управления, реално погледнато. Като че ли няма политическа сила в момента, която да вдъхне такова доверие и да избере такава визия, че да спечели самостоятелно и убедително едни избори. Това изисква политическата култура да бъде на друго ниво", посочи бившият лидер на БСП.
Той изтъкна, че огромно изместване на дискусията в България от същинските проблеми. Водещият проблем пред страната е икономическото развитие, а публичната енергия е концентрирана около конституционна реформа, съдебни отношение и други. Това е важно, но храни ли някой илюзии, че след толкова много месеци дискусия по конституционната реформа, "исторически компромиси“ и други действия, в крайна сметка планината се напъна и роди нещо много незначително. Държавата ни се оказва в изключително тежко положение в две ключови сфери – образование и здравеопазване – те са основна индикация за ефективността на страната, посочи социалистът.
Той припомни, че Русия е имала "огромен интерес“ към изграждането на газопровода "Южен поток“ през България и дори тръбите са били докарани. Той припомни, че замразяването на проекта от Орешарски не е било съгласувано с БСП и изтъкна, че очевидно в момента Москва не храни достатъчно доверие към София. "България губи директно няколко милиарда инвестиции за строителството на този газопровод през наша територия. Губи и по може би 200 млн. евро годишно за транзит като такси. Това ли е българският интерес? Не е! И какво се оказа в крайна сметка? Има споразумение между "Газпром“ и германски компании за Северен поток – 2. Това ли е единен стандарт, единен подход от ЕК или не", запита Станишев.
Той говори и по външнополитически теми. Станишев е гост в Турция за конгреса на опозиционната Републиканската народна партия. Там е и един от временни съпредседатели на ДПС Рушен Риза, заедно с депутати от движението.
"Отивам да изразя солидарността си с двама турски журналисти, които са в затвора с тежки обвинения, защото са разкрили, че турски специални служби са участвали в трафик на оръжие за ислямистки групировки в Сирия", заяви Станишев. По думите му не е тайна, че медиите в Турция са много далеч от свободата. "Натискът от страна на правителството върху медиите се засилва и това буди безпокойство в ЕС като цяло", каза президентът на ПЕС. Той добави още, че поуката за Турция от активизирането на "Ислямска държава" е, че когато се затварят очи срещу фундаменталисти, екстремисти или терористи някъде другаде, то рано или късно и другите стават жертва на техните действия, имайки предвид скорошния атентат в Истанбул.