Горанов се отметна за доклада на „Аликс Партнърс“

Докладът на международната компания "АликсПартнърс", която беше наета да проследи финансовите потоци от КТБ, няма да бъде оповестен засега. Новината съобщи лично финансовият министър Владислав Горанов по време на десетата годишна среща на бизнеса с правителството, проведена тази седмица. Така Горанов се отметна от даденото в края на миналата година от парламентарната трибуна обещание да се търси вариант за разкриване поне на извадка от документа. Тогава шефът на бюджетното ведомство си остави все пак вратичка с уговорката за съгласуване с "Аликс Партнърс", тъй като договорът с нея включва клауза за конфиденциалност. 

"Докладът трябва да се използва за целите, за които е създаден, т. е. да помогне на синдиците да успеят да защитят справедливостта и равнопоставеността между кредиторите, което се измерва през максимално възможното възстановяване на средства от масата на несъстоятелността. В него се разкриват връзки и правни и фактически действия, с които са направени опити да се отклоняват ресурси от банката. Според нас не е изгодно на такъв ранен етап да се разкриват тези връзки", каза Горанов. И наред с безспорната теза, че по принцип "вина за лошото управление на едно предприятие носи неговият мениджмънт и неговият собственик", добави: "И, разбира се, ролята на държавата, която е пропуснала да се намеси, си стои".

"Кого криете с решението докладът да не бъде публично оповестен? Това е тотален цинизъм към хората, които платиха 4 милиарда. Този доклад е тотално закъснял и умишлено забавен. Първата му цел беше, ако може да се върнат максимално средства. Втората причина беше да запълни дефицита от истина и факти за пред хората. Те трябваше да чуят кои са ги ограбили. Но за мен например е много интересно дали "АликсПартнърс" ще получи процент от намерените пари. При най-успешните им случаи, при които са върнати милиарди, те са взимали около 9.5%", реагира бурно на новината депутатът от "Реформаторския блок" Гроздан Караджов.

Той настоя докладът да се вкара поне в секретната секция на Народното събрание, за да се запознаят с него депутатите и да разбератизточвана ли е банката в полза на публични лица – народни представители, следователи, съдии, прокурори, политици и др. Караджов подчерта, че ролята на фирми като "АликсПартнърс" е да проследят "невидимите нишки, да стигат зад паравана на офшорките и да разберат кой стои отзад".

С позицията си Горанов слага черта и на обещанието на депутати от управляващото мнозинство докладът на международния консултант да бъде оповестен частично до края на януари. Те поеха този ангажимент седмица след като финансовият министър обяви, че документът не може да бъде обявен публично. Обяснението на Горанов беше, че клаузата за конфиденциалност е обвързана с неустойки и нарушаването й ще доведе до претенции към държавата. Още тогава финансовият министър добави и аргумента, че синдиците също настоявали за поверителност, за да не се пречи на действията им за попълване на масата на несъстоятелността.

Договорката за частично оповестяване на доклада беше постигната на среща на депутатите Мартин Димитров и Петър Славов (Реформаторски блок), Валери Симеонов (съпредседател на Патриотичния фронт) и Методи Андреев (ГЕРБ) с Горанов, с ръководството на Фонда за гарантиране на влоговете и синдиците на КТБ. Обявено беше съгласие резюмето да бъде изготвено от синдиците, от фонда и от "Аликс Партнърс", които ще преценят каква част от данните да извадят на бял свят. Четиримата депутати, назовали се "група за натиск", признаха обаче че няма гаранция доколко ще е пълна информацията, която ще бъде изнесена.

Според тях тя трябва да съдържа имената на всички лица, заемащи висши публични длъжности, които не са върнали кредити от КТБ, с изключение на онези, срещу които се води разследване. И те можело да станат обществено достояние, но на по-късен етап, след разрешение от прокуратурата. Андреев обяви, че ще бъде търсена  допълнителна парламентарна подкрепа за публикуване на целия доклад, а Симеонов отсече: "Който плаща – той поръчва музиката!" Засега обаче я поръчва Горанов, а можем само да гадаем дали "групата за натиск" е права в изчисленията си, че услугите на "Аликс Партнърс" възлизат на около 800 000 евро.

Същите депутати заведоха и дело срещу Фонда за гарантиране на влоговете за мълчаливия му отказ да предостави информация за източване на КТБ. Жалбата е по Закона за достъп до обществена информация, каквато фондът не е предоставил при поискването й от народните представители. В жалбата е посочено изрично, че информацията трябва да е част от доклада на "АликсПартнърс“, и че Законът за кредитните институции задължи синдиците да публикуват информация от такъв характер в 6-месечен срок от вписването на несъстоятелност на банкова институция в Търговския регистър. И понеже това вписване стана на 22 април 2015 г., срокът за изнасяне на данните по този законов текст е изтекъл още на 22 октомври миналата година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст