Желанието на чуждестранните инвеститори да работят в България се понижава заради засилващото се впечатление за недостиг на върховенство на закона, се казва в отворено писмо на десет търговски камари у нас.
Писмото е адресирано до президента Росен Плевнелиев, премиера Бойко Борисов, до вътрешния министър Румяна Бъчварова, вицепремиерите Меглена Кунева, Томислав Дончев и Ивайло Калфин, както и до министъра на правосъдието Екатерина Захариева и председателя на Народното събрание Цецка Цачева.
В него се изразява съпричастност към усилията за промени в съдебната система и очаквания за независимост на магистратите. "Нашето мнение е, че натрупаните и нерешени проблеми в правосъдието са системни и изискват също такъв подход за тяхното елиминиране, подход, който да е основан на принципа на справедливостта и върховенството на закона и на стратегията за реформи, одобрена от Народното Събрание", се казва в писмото.
В него представителите на търговските камари изразяват загриженост от "последните развития" около съдебната реформа, които създават впечатлението за дефицити по отношение върховенството на закона.
"Създаденото усещане, че реформата не се случва, води до неувереност от страна на инвеститорите и действащите в страната икономически субекти. Понижава се желанието за инвестиции в България в полза на други държави. Има ли инвестиции, ще има динамична и развиваща се икономика. Това е ключът към развитието на България и успешното осъществяване на нужните реформи в останалите сектори, като здравеопазване, образование, околна среда, инфраструктура и т.н. Без икономика и без добавена стойност, постигната чрез законни средства и инвестиции, положително и устойчиво развитие в страната не може да се очаква. А от това страда и ще продължи да страда цялото общество. В крайна сметка, изчерпва се един от най-ценните негови ресурси — доверието", посочват още представителите на търговските камари.
От там допълват, че вярват, че в правосъдната система има качествени професионалисти, отличаващи се с безупречен морал и почтеност, хора, познаващи проблемите и имащи воля за промяна, експерти, които работят за ефективно и справедливо правораздаване и защитават правото и доброто име и репутация на българската съдебна система. Търговските камари изразяват своята съпричастност с усилията за реални промени отвътре в правосъдната система, които осигуряват необходимата независимост на съдиите и магистратите. Камарите вярват, че тези хора знаят как и могат да осъществят така нужните реформи.
В заключение представителите на търговските камари подчертават, че нито една реформа на правосъдната система не би била възможна без политическа воля за прилагане на закона. Реформа не означава само законодателстване, но и изпълнение и прилагане на законовите норми – това ще повиши доверието на българското общество и бизнеса в правосъдната система.
Под писмото са се подписали Американска търговска камара, Красимира Чемишанска, Президент на УС, Бизнес клуб Белгия-България-Люксембург, Франк Янсен, Президент, Британско-българска бизнес асоциация, Дейвид Хампсън, Председател на УС, Българо-швейцарска търговска камара, Бони Бонев, Председател на УС, Германо-българска индустриалнo-търговска камара, Митко Василев, Главен Управител, Италианска търговска камара в България, Марко Монтеки, Президент на УС, Камара на испанската промишленост и търговия в България, Алберт Марко Гомез, Председател, Конфиндустрия България, Роберто Маскали, Директор, Френско-българска търговска и индустриална камара, Стефан Дюлае, Председател на УС и Холандска търговска камара в България, Кос Схаутен, Председател.