Ситуацията на пазара на злато в света остава сложна, след като благородният метал се повиши значително този четвъртък, съобщава немският икономически вестник Handelsblatt. Според легендарния инвеститор Уорън Бъфет, е безсмислено да се копае жълтия метал от земята, тъй като след неговия добив обикновено, той остава отново затворен и под охрана.
В последните няколко години цената на златото падна значително. Но сега настъпва нов момент за златото, според Handelsblatt. Докато цените на акциите се „топят" в цял свят, то цените на златодобивните компании скачат нагоре.
Тази сутрин благородният метал прехвърли границата от 1213 щатски долара за една тройунция, а по този начин достигна и връх, на който бяхме свиделите преди девет месеца. От началото на 2016 година цената на 31,1 грама (една тройунция) злато се е увеличила с 10% от стойността си. „Дългосрочната цел за инвеститорите в злато е достигане на старите върхове", казва Джон Хатауей, който управлява златните фондове на мините на Токвил Асет Мениджмънт.
Handelsblatt ни представя златните резерви на 8 водещи икономики и какъв процент от техните държавни резерви представляват те. Източник на данните е World Gold Council.
САЩ притежават 8133,5 тона златни резерви, или 72% от държавните резерви на страната.
Германия притежава 3384,2 тона златни резерви, или 67% от държавните резерви на страната.
Франция притежава 2435,4 тона златни резерви, или 65% от държавните резерви на страната.
Китай притежава 1658 тона златни резерви, или 1% от държавните резерви на страната.
Русия притежава 1149,8 тона златни резерви, или 10% от държавните резерви на страната.
Швейцария притежава 1040,1 тона златни резерви, или 7% от държавните резерви на страната.
Индия притежава 557,7 тона златни резерви, или 7% от държавните резерви на страната.
Великобритания притежава 310,3 тона златни резерви, или 11% от държавните резерви на страната.