БСП има нужда от лидер обединител

Калоян Паргов

Парите от паркирането трябва да отидат по предназначение –  за благоустройство на улиците и за изграждане на подземни и наземни паркинги.

БСП трябва да излезе от глухата позиция, в която се намира, за да може да убеди хората, че тя е тази партия, която може да реши проблемите им.

В същото време не са решени много от важните за софиянци проблеми, например с местата в детските градини.

 

Г-н Паргов, достатъчен ли е бюджетът на София от 1.265 млрд. лв. и рационално ли се харчи той?

– Общинските съветници от БСП "Лява България" не подкрепихме бюджет 2016 на Столичната община, защото той няма програмен характер и не защитава интересите на софиянци. Предложеният от ГЕРБ бюджет е копие на миналогодишния – едно и също планиране, едни и същи обекти. Има неизползвани резерви в приходната част и лошо разпределение на средствата в разходната част. Този бюджет за поредна година ще обслужи статуквото и няма да даде възможност за хармонично развитите на София.

А какви трябва да са приоритетите според Вас?

– Основният приоритет, според нас, трябва да бъде благоустройството. Става въпрос за ремонт на вътрешнокварталните улици, междублоковите пространства и тяхното облагородяване. Двадест и пет години години общината е длъжник на хората в кв. "Люлин", "Овча купел", "Надежда", "Връбница", "Хаджи Димитър" и други квартали. Там общинска фирма не е стъпвала от години. Въпросът е, че със средствата, които са заделени за тази година, такова облагородяване не се очертава като приоритет – едва 35 млн., от които само 10 млн. са за малки улички. По наши изчисления с тях могат да ремонтират около 40 км от 3700-километровата улична мрежа на София. С това темпо на общината ще й трябват 100 години, за да асфалтира всички улици в София, което звучи абсурдно.

Друг важен приоритет трябва да бъде грижата за подрастващите. Тя включва образование, здравеопазване и спорт. Лекарските кабинети в училищата са с оборудване от времето на нашите родители, няма и училищни лекари. Здравеопазването е издънка №1 на това управление.

Бяхте във Виена миналата седмица. Как стои там въпросът със здравеопазването?

– Общинският съвет във Виена от 25 години е доминиран от социалдемократите. Там заделят за здравеопазване 20% от бюджета. В бюджета на София за здравеопазване е предвиден около 1 процент .  

Значи пак метрото ще бъде основният приоритет?

– В интерес на истината, ако не са европейските фондове, не може да се реши нито един проблем на софиянци. Точно с тези средства бяха построени двата, а в скоро време ще бъде изграден и третият метродиаметър. В същото време не са решени много от важните за софиянци проблеми, например с местата в детските градини. Не е решен и най-големият проблем на София –  дисбалансът в развитието на столицата. Добре уреденият център контрастира с 2/3 от София, особено с крайните квартали, в които липсват инфраструктура и условия за европейски начин на живот.

В момента започва строежът на третия лъч на метрото и затрудненията в движението са големи. Имаше ли друг начин, други маршрути, така че задръстванията и трудностите да са по-малки?

– Когато се осъществяват големи инфраструктурни проекти, има затруднения в придвижването в града. Въпрос на добра организация на движението е да  се направи така, че максимално да се облекчи трафикът. Ще има проблеми с паркирането за живеещите на "Патриарх Евтимий". Комисията по транспорт възложи на Центъра за градска мобилност до един месец да намери подходяща схема, при която живеещите в тази отсечка да имат алтернатива за паркиране в близост до домовете им. Второто – проблемът с трамвай № 6. Неговото спиране ще затрудни гражданите от "Лозенец", които справедливо протестираха преди седмица. Успяхме да накараме управляващите да се ангажират, че този трамвай ще продължи да съществува. Ще настояваме след приключването на всички ремонтни дейности по изграждането на метрото той да бъде възстановен така, както искат гражданите – по същото трасе, по което се движи сега.

Паркирането в София като цяло обаче все още е неуреден въпрос?

– Тази тема също беше обект на дискусия в Комисията по транспорт, тъй като се появиха спекулации за разширяване на зоните. Общината е абдикирала от ангажимента си да ръководи този процес, като се крие зад фасадата "Център за градска мобилност" ЕАД, което макар и 100% общинско, е търговско дружество. Проблемът е, че парите от паркирането пълнят дупките в транспорта, защото финансовата схема на столичния транспорт е компрометирана. Нашето виждане е, че парите от паркирането трябва да отидат по предназначение –  за благоустройство на улиците и за изграждане на подземни и наземни паркинги. Така ще приберем колите от улиците и ще спре постоянното разширяване на "синя" и "зелена" зона. С колеги от община Виена коментирахме точно това – на база на техния опит, да ни съдействат с експертиза и ноу-хау за изграждане на подземни и надземни паркинги, защото там има много силна общинска икономика. Тази седмица те бяха на посещение в София и проведохме срещи с ръководството на Столичната община. Отново обсъдихме идеята за изграждане на увеселителен парк по подобие на виенския "Пратер", който ще бъде една хубава атракция и придобивка за София.

Лидерската битка ли ще бъде най-голямата атракция на предстоящия конгрес на БСП?

– БСП не е лидерска партия. БСП е партия на лидери на мнения и в това е силата й. Ще спечели този, който съумее да обедини мненията вътре в БСП. Най-важното на този конгрес е БСП да формулира приоритетите си, на базата на които да поиска доверието на избирателите. БСП трябва ясно да се позиционира в лявото пространство. Ясно да се заяви като националноотговорна и патриотична партия. Трябва ясно да се формулират националните интереси в  днешната сложна геополитическа обстановка, в условията на членство в ЕС и НАТО. БСП е длъжна да го направи! Защото, който успее да го постигне, ще спечели доверието на българите. Това е основната ни задача.

Какво по-конкретно включва тя?

– Трябва да се преборим с неравенствата, с бедността. Да се очертае  икономическа рамка и програма за развитие на държавата. Това означава  нова данъчна политика – връщане към подоходното облагане. Търсене на справедливи за хората решения в здравния сектор, който е един от най-проблемните в това управление.

Необходим е и ръст на икономиката, защото само чрез силна, работеща икономика можем да засилим преразпределителната и социалната функции на държавата – трябва да се повиши процентът от БВП за преразпределение от 37 (който, между другото, е най-нисък в ЕС) на 41-42, а защо не и на 45 процента. Да се намерят и възможности за облекчаване на потребителите чрез намаляване на ДДС за стоки от първа необходимост и определени групи лекарства. Но основният голям проблем на България е проблемът с бедността. Около неговото решаване трябва да бъде постигнато национално съгласие.

Добре, но една година вече в БСП говорите за нов ляв курс. И същевременно не можете да се разберете колко ляв трябва да е той, правилен ли е, кое е ново ляво, кое е старото?

– Много се спекулира с понятията старо и ново. Миналата година БСП си постави три задачи. Твърдо да се позиционира в лявото политическо пространство. Да зададе леви стандарти като жалони за една по-лява и социална политика. И трето – Русия отново да бъде стратегически партньор на България. Не само заради историческата, културната и религиозната близост, но и от прагматична гледна точка. България има много повече общи интереси с Русия, отколкото с много други държави. БСП трябва да излезе от глухата позиция, в която се намира, за да може да убеди хората, че тя е тази партия, която може да реши проблемите им. От догонваща събитията и коментираща чужд дневен ред тя трябва да стане водеща политическа сила, която задава националните приоритети и има енергията да ги реализира – категорично и безапелационно. 

Вие виждате ли такава обединителна фигура в БСП, за каквато говорите? И вие лично ще се включите ли в състезанието за председателския пост?

– Известен съм със своята последователност. Тръгнал съм от най-ниското стъпало на партията, от основната партийна организация и съм стигнал до градски председател. Винаги съм смятал, че камъкът си тежи на мястото. Имам още какво да свърша и мога много да дам на софийската организация, която е най-голямата в партията. Искам в следващия мандат да реализираме това, което започнахме през последните две години. Имам предвид изваждането на преден план на нови лица. Казвам неслучайно нови лица, защото е грешка да се говори само за младите. В партията има много хора с потенциал, които могат да спечелят доверие. БСП трябва да покаже тези нови лица. Партията има имиджов проблем, свързан с лицата, които с едно ли друго действие или бездействие са причина за тежките критики към нея. За нас моментът е преломен. Най-важното е да извадим такъв екип, който да включва както нови, така и познати лица, носители на добрите практики в БСП. И този екип да поеме отговорността, в средносрочен план партията да влезе в управлението, за да реализира левите политики и приоритети, за които говорихме.

БСП има нужда от лидер обединител. Ще подкрепя този кандидат за председател, който на конгреса ясно покаже и докаже, че е готов да върви докрай в реализирането на тези цели и поеме ангажимента до две години да върне БСП в управлението.

 

 

Калоян Паргов е роден на 13 юли 1977 г. Завършил е "Международни отношения" в УНСС, магистър е по "Европейска интеграция" и докторант по "Европейска икономическа интеграция". Асистент във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ). Председател е на Градския съвет на БСП София и на групата на БСП "Лява България" в СОС.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст