След като лидерът на "Демократи за силна България" Радан Кънев и изгоненият от "Движението за права и свободи" Лютви Местан обявиха, че се заемат с нови политически проекти съответно вдясно и в центъра, сега своя партия ще основе и отстраненият от БСП Георги Кадиев. Пред "БАНКЕРЪ" бившият социалист заяви, че желанието му е да покаже с бъдещата си формация, че в България може да се прави политика и по нормален начин.
Новата партия на Кадиев ще се казва "Нормална държава". Името е избрано, след като той и съмишлениците му поръчали на "Галъп" да направи социологическо проучване и то показало, че над 70 на сто от хората смятат, че България не е нормална страна. Проектът му обаче няма да е нито ляв, нито десен. Основният въпрос у нас не е дали данъкът да бъде плосък или прогресивен, а как да се спре корупцията, как администрацията да започне да работи още по-добре и как да се създадат нови работни места, смята Кадиев. Което засягало както левите, така и десните. Затова разделението щяло да бъде на отвратените срещу отвратителните. "Едните, които искат запазване на корупцията, запазване на старите схеми, срещу онези, които искат да направят нормална системата. Това е сблъсъкът. Какво значение има дали лекарят ще е ляв или десен, след като е корумпиран? Ще дойде времето, когато да се делим на леви и десни и да влезем в икономически дебати", изтъкна Кадиев. Той се надява да привлече на своя страна хората от активната възраст, както и тези от 20 до 30 години, които не се интересуват от политика.
Ще припомним, че каузата за връщането на нормалното бе подхваната още през април 2013-а от "Движение България на гражданите" на вицепремиера Меглена Кунева. Между другото, изказването на Георги Кадиев до голяма степен се припокрива и с позицията на лидера на ДСБ Радан Кънев. Във "Фейсбук" вече има група "Радан Кънев – новото лице на дясното" и ще е интересно дали Кадиев няма да се опита да стане "новото лице" на лявото.
Бившият социалист изрично подчерта, че не е искал или търсил външно финансиране за партията си. Не се е допрял и до "обичайните заподозрени у нас". "Ако тръгнем с крива стъпка от самото начало – посочи той – сме унищожили абсолютно всичко. За момента се финансираме сами, но и няма кой знае какви големи разходи." Едно от вътрешните правила, които смята да предложи, е партията да не приема по-големи дарения от 1000 лева. Така тя няма да се чувства длъжна на конкретни лица, а и спонсорите няма да могат да искат големи услуги, като например уреждането на някоя поръчка. Иначе намеренията на Кадиев са до два-три месеца "Нормална държава" да бъде регистрирана, тъй като очаква скоро да има предсрочни парламентарни избори, на които иска да се яви заедно със съмишлениците си.
С неговия проект отцепилите се от БСП продължават да се увеличават. Такива стъпки вече направиха бившата социалистка Татяна Дончева с "Движение 21" и екслидерът на червените и президент на България (2002-2012) Георги Първанов с АБВ. Левицата бе напусната още от бившия си депутат Страхил Ангелов. А "Българската Сириза" на Велизар Енчев също се бори за гласовете вляво.
Председателят на БСП Михаил Миков обаче не изглежда особено притеснен от последните отлюспвания. Той нямал никакви очаквания към партията на Кадиев, а и времето показало, че проекти като неговия не са дълготрайни. "Те са като генномодифицираните растения. Не дават плод във времето. Карат по една реколта. Те са като генномодифицирания грах или генномодифицирания боб", обясни Миков.
От АБВ, които издигнаха Кадиев за кандидат-кмет на столицата миналата година, нямат категорично становище по темата. Все пак депутатът от групата им Георги Кючуков каза, че са подкрепили Кадиев по конкретен въпрос, което не означавало, че стоят изцяло зад него. "Ние определено имаме своите резерви към някои негови виждания и прояви и ги показваме в залата и с гласуването си", бяха думите на Кючуков с уточнението, че това е личното му мнение, което най-вероятно се споделя и от колегите му.