Печатницата на БНБ, с която Централната банка толкова много се гордееше, най-вероятно ще бъде трансформирана в три отделни дружества. Всъщност този процес започна още през ноември 2013-а, когато изработването на банкноти бе прехвърлено в съвместното дружество "Обертюр федюсиер", в което френската "Шарл Франсоа Обертюр" чрез своя дъщерна компания притежава 70% от капитала. Останалите 30% държи "Печатница на БНБ", които тя придоби чрез апортиране в съвместното дружество на машините и съоръженията за печатане на банкноти. То е разположено в сградите – собственост на сегашната "Печатница на БНБ". След като се раздели производството на банкноти, тя запази бизнеса с изработването на ценни книги, бандероли, винетки и лични документи. По силата на изборния кодекс на нея й бе вменено като задължение и изработването на бюлетините за последните парламентарни и общински избори. Въпросната задача бе сериозно предизвикателство за печатницата, защото народните представители взеха решение по тези важни въпроси в последния момент. И въобще не се съобразяваха с капацитета и възможностите за натоварване на производствената база на дружеството на БНБ за изработване на ценни книги. Това създаваше всевъзможни проблеми и за самата печатница, и за нейния собственик – Централната банка. Именно за да бъдат преодолени т,е правителството, със съгласието на БНБ, е взело решение да придобие всички производствени мощности за печатане на ценни книги и лични документи от "Печатница на БНБ".
Активите ще бъдат прехвърлени възмездно, на специално създадено за целта от Министерството на финансите дружество. То ще се помещава извън сградите, които в момента са собственост на печатницата на БНБ. Те на свой ред ще бъдат използвани за разширяване на дейността на "Обертюр федюсиер" по печатането на банкноти.
Фирмата, която финансовото ведомство ще създаде специално за печатането на ценни книжа и на лични документи, ще поеме и изработването на бюлетините за изборите. Впоследствие към Министерството на вътрешните работи ще бъде обособено отделно дружество, на което ще бъде прехвърлено изработването на документите за самоличност (подробности на стр. 24). Все още не е ясно дали то ще поеме и изработването на здравни книжки и на други подобни, или те ще си останат в печатницата на Министерството на финансите. Това може да изглежда второстепенен детайл, но доколкото изработването на всяка ценна книга или документ е свързано с разходи, след време може да се окаже, че гражданите или ще трябва да плащат за тези документи – здравните книжки например, или средствата за изработването им ще натоварят бюджетите на ведомствата, чиято собственост са печатниците.