Напълно очаквано първият вот на недоверие на второто правителство на Бойко Борисов – заради провал в политиката по здравеопазването, не мина. Но той обслужи политически както вносителите БСП и ДПС, така и ГЕРБ. Социалистите и Движението се проявиха като единствена истинска опозиция на управлението, тъй като нямаше как депутатите от ДСБ и гражданската квота в Реформаторския блок да гласуват против здравния министър Петър Москов. От ГЕРБ също са доволни, защото се видя, че нямат алтернатива, дори в лицето на Радан Кънев и съмишлениците му. С други думи – статуквото се запази.
В петък (19 февруари) 130 депутати от ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ гласуваха „против“ искания вот и застанаха зад кабинета, докато от БДЦ се въздържаха. БСП и ДПС събраха едва 80 гласа, при необходими 121, заедно с девет от „Атака“ и трима независими. По време на гласуването в пленарната зала присъстваха всички министри без премиера Бойко Борисов, който е в Брюксел. На дебатите в сряда (17 февруари), той също отсъстваше заради погребението на футболната легенда Трифон Иванов във Велико Търново.
"По-лесно е да си против, отколкото да си прав", такава поука накратко си извадил министър Москов от цялото парламентарно упражнение.В кулоарите на Народното събрание той бе категоричен, че мнозинството е препотвърдило, че стои зад програмата за управление на правителството. След което обясни, че в рамките на тази година една от целите на здравното министерство, респективно на кабинета, ще са правилата за надграждане на здравноосигурителната система с доброволни дружества като втори стълб.
Москов призна също така и че част от аргументите, които е чул при дебатите, включително и от представители на управляващите, са били полезни, защото се отнасят до ясно разписани действия в областта на здравноосигурителния модел. Той обаче се закани да не отстъпва от лекарствената политика, нито да прави компромис по отношение на промяната на инфраструктурата на здравната мрежа, начина на финансиране, както и на изискванията НЗОК да заплаща за комплексност и резултат.
"Трябва да има усъвършенстване, поука от недобре конструирани административни актове, но не и промяна в политиката, тъй като това са смислени политики – да има повече лекарства, те да са на по-ниска цена, с по-ниско доплащане от пациентите, да продължим да прехвърляме тежест от болничната в доболничната помощ, което е реален процес", обясни министърът. В същото време трябвало да е ясно и каква инфраструктура отговаря на нуждите на пациентите, а не на бизнес идеите на определени граждани.
Още по темата – на стр. 12