Камерън насрочи референдума за излизане от ЕС за 23 юни

камерън

Премиерът на Великобритания Дейвид Камерън съобщи, че референдумът, на който британците ще трябва да решат дали искат страната им да остане в Европейския съюз, ще се проведе на 23 юни. 

"Ще отида в парламента и ще предложа британският народ да реши нашето бъдеще в Европа чрез референдум на 23 юни, четвъртък", каза Камерън след заседание на кабинета, на което бе обсъдено вчерашното споразумение с останалите 27 страни членки на ЕС за предоставяне на специален статут на Обединеното кралство в съюза.

Премиерът опрдели решението  на референдума като най-важното в живота на британците и подчерта, че ако те поискат излизане от ЕС, това ще бъде "скок в мрака". Правителството ще подкрепи оставането на Лондон в съюза, но министрите ще имат правото да участват кампанията за напускане на ЕС. 

"Не обичам Брюксел, обичам Великобритания", подчерта Камерън и отсече, че страната му може да оцелее извън Европейския съюз. Той все пак призна, че Обединеното кралство ще бъде по-силно, по-сигурно и по-богато, ако остане в реформиран съюз. 

Премиерът на Великобритания проведе заседание с кабинета си, на което бяха обсъдени следващите стъпки преди референдума. 

Някои от най-близките партньори на Камерън дадоха сигнали, че може би ще се присъединят към призива на Камерън за оставане в ЕС. Измежду тях са правосъдният министър Майкъл Гоув и кмета на Лондон Борис Джонсън.

Основните точки от споразумението на Великобритания с ЕС, обобщени от БиБиСи:

– задействане на "аварийна спирачка" за социалните помощи за мигранти за срок от четири години, когато са налице "изключителни" равнища на миграция; Обединеното кралство ще може да използва "спирачката" за срок от седем години;

– детските надбавки, изплащани на мигрантите, чиито деца живеят в чужбина, вече ще се изплащат в обем, отговарящ на разходите за живот в родните им страни; тази мярка ще се прилага незабавно за всички новопристигнали, а от 2020 г. – за всичките 34 000 настоящи претенденти за надбавки;

– въвеждане на промени в договорите за ЕС, които изрично да посочват, че изискването за стремеж към по-тесен от всякога съюз "не се отнася за Обединеното кралство"; това означава, че Великобритания "не може да бъде принуждавана към политическа интеграция";

– възможност за Обединеното кралство да задейства "спешна предпазна мярка" в защита на лондонското Сити, за да не бъдат британски фирми принудени да се прехвърлят в Европа и да се гарантира на британските предприятия, че няма да бъдат "дискриминирани" поради това, че са извън еврозоната.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Уместно ли е предложението на финансовия министър Людмила Петкова да се облагат „свръхпечалбите“ на банките?

Подкаст