След дълги преговори Европейският съюз се съгласи на споразумение за промяна в условията на членство на Великобритания, което трябва да предотврати излизането й от Общността- т.нар. ”Брексит”.
Британският премиер Дейвид Камерън потвърди, че е постигнал споразумение за предоставянето на специален статут на Великобритания и обеща, че ще призове гражданите на страната си да гласуват за оставането им в ЕС по време на референдума.
"Това е достатъчно за мен, да отправя препоръка, че Великобритания трябва да остане в Европейския съюз", заяви Камерън, след приключване на преговорите с европейските лидери в Брюксел. Британският премиер заяви, че е обезпечил условията, поставени в началото на преговорния процес, постигайки специален статут за Великобритания в ЕС.
По думите на Камерън той е осигурил нови защити на страните, които не са членки на еврозоната, намаляване на бюрокрацията с цел Европа да стане по-конкурентноспособна, намаляване на миграцията в рамките на ЕС, включително "извънредна пауза", която означава, че имигрантите от страните-членки на ЕС ще трябва да чакат четири години за да получат пълен достъп до британската социална система и че ще бъде направено изключение за Обединеното кралство по създаването на по-тесен политически съюз.
Дейвид Камерън подчерта, че Великобритания "перманентно" ще остане извън движението на ЕС към по-тесен съюз и никога няма да се присъедини към Еврозоната. Също така Великобритания ще има правото да оспори всяко едно развитие в еврозоната, което застрашава британската лира и икономическите интереси на Лондон.
"Ние ще бъдем извън частите на Европа, които не работят за нас и ще бъдем част от тези, които работят. Това ни дава най-доброто от двата свята. Ползите за Великобритания ще бъдат огромни, в размер на милиарди британски лири на година", заяви британският премиер.
Той заяви, че в с събота ще представи текста на правителството, а в понеделник ще направи изявление пред парламента за начало на процеса по насрочване на референдум за членството ни в Европейския съюз.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви, че постигнатото споразумение отговаря на всички опасения на Лондон, но в същото време не засяга фундаменталните ценности на ЕС.
"Изпратихме ясен сигнал, че сме способни да жертваме собствените си интереси в името на общото благо. Вярвам, че Великобритания се нуждае от Европа, а Европа се нуждае от Великобритания", каза Туск.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер припомни, че Великобритания винаги е имала специален статут в ЕС, което не й е пречело да играе положителна роля в общността, която се състои от 28 страни членки, а не 27 плюс една.
Споразумението е факт след дълги преговори и серия от компромиси, като някои от исканията на Лондон не залегнаха в проекта.
Европейските лидери се споразумяха за "справедлив компромис" с британския премиер, коментира германският канцлер Ангела Меркел. Тя е убедена, че на Камерън е даден пакет от реформи, с които той може да води кампания за оставането на Великобритания в Европейския съюз.