Промените в Закона за съдебната власт влизат за обсъждане в парламента през март, след като в началото на месеца бъдат приети от Министерския съвет. Това стана ясно след консултации на правосъдния министър Екатерина Захариева с парламентарните групи. Измененията в нормативния акт са свързани с приетите вече поправки в конституцията, засягащи разделянето на Висшия съдебен съвет на две колегии.
За да осигури подкрепа за ремонта на закона в сряда (24 февруари) и четвъртък (25 февруари) Захариева се срещна с реформаторите, АБВ, БДЦ, ДПС и БСП. Предстоят й разговори с депутатите от Патриотичния фронт и „Атака“.
"В резултат на тези промени ще се извърши разделянето на колегиите във ВСС, ще се подготви процедурата за участието на магистратите в прекия избор, чрез който те да излъчат своите представители в квотата на ВСС от съдебната власт", коментира след срещата с министъра заместник-председателят на Народното събрание от БСП Янаки Стоилов. Социалистите поискали промени и в други закони – Гражданско-процесуалния кодекси и Наказателно-процесуалния кодекс, както и в търговското законодателство, за да се прекратят и кражбите на фирми. Тези корекции трябва бързо да се придвижат, за да се ускори съдебният процес на практика.
От левицата настояли за ясно уреждане именно в НПК на предварителните проверки, които се правят, за да не се протакат процедурите, а да има ясно предявяване на обвинения и развитие на предварителното производство, а по-нататък и евентуалното внасяне на резултатите в съда, обясни още юристът. Според него това щяло да стане до края на април. Промените в ГКП пък трябва да засилят контрола върху съдебно-изпълнителното производство и да се предотвратят случаи на злоупотреби, като действията на частните съдебни изпълнители, например. По думите на червения депутат министър Захариева уверила опозицията, че тези промени са и неин приоритет и ведомството й работи активно по тях. Тя обещала до средата на годината да са факт.
Левицата е поставила и въпроса за надзорните функции по линия на Европейския съюз, където тълкуванията й се разминават с тези на Захариева. „Според министър Захариева е споделена отговорност, а ние го приемаме като критична оценка за състоянието на съдебната власт и особено на досъдебното производство”, обясни Стоилов. Представителите на БСП обърнали внимание и на темата за отчетността и контрола – ВСС все още не е разгледал отчети за дейността на върховните съдилища за 2014 г. и не ги е представил в парламента.