Ако януари беше месец на известна политическа депресия за властта и може би за премиера Бойко Борисов лично, февруари заприлича на своеобразна контраатака и заради вота на недоверие и заради спрените обществени поръчки. Това коментира в ефира на националното радио политологът Първан Симеонов.
"Като че ли самият Борисов за пръв път от седмици и месеци насам премина към политическо настъпление. Защото вотът на недоверие, колкото и да беше скучен, все пак направи няколко неща, които бяхме позабравили за известно време", посочи той. По думите му за пръв път от много време насам разломът е опозиция-управляващи, а не вътре в управляващите. В допълнение той посочи, че БСП и ДПС опитват да се позиционират като алтернатива на ГЕРБ.
На този вот без много аргументи остана и лидерът на ДСБ Радан Кънев, който всъщност и е едно от най-притеснителните събития напоследък за Борисов, защото се явява враг в тила му, а не враг по фронта, анализира политологът.
По думите му по време на вота на недоверие Радан Кънев е бил "пакетиран" с управляващите и принуден да гласува за свой потенциален, дори конкурент, какъвто е министърът на здравеопазването Петър Москов. "Така че по-скоро с този вот управляващата формация укрепна, въпреки че и ДПС най-накрая изяви себе си като по-ярка опозиционна формация", отбеляза политологът.
Като сложите към този вот и контраатаките на Борисов, получава се няколко седмици, в които Борисов като че ли се опитва да върне поизгубените баланси на своето управление, допълва той.
Симеонов посочи, че оставката на правосъдния министър Христо Иванов и отстраняването на Лютви Местан като лидер на ДПС са събитията, с които ще запомним политическата реалност от 2015 година.
В отговор на въпрос за спрените напоследък големи обществени поръчки Симеонов коментира, че това му прилича на контролирано отстъпление на онова, което за кратко се нарича модел "Кой". "Контролирано, а дори може би взаимоизгодно. Голяма част от случващото се по-скоро ще има търсен рекламен ефект, но в същото време ще срещне интуитивната подкрепа на не малка част от обществото", изтъкна още политологът.