Министерството на образованието пусна за обществено обсъждане списък с 31 приоритетни професионални направления, които са най-дефицитни за България и за които държавата ще отделя най-много субсидия на висшите училища.
Сред тях са математиката, информационните технологии, педагогиката, теория и управление на образованието, машинното, строителното и общото инженерство, енергетика, архитектурата, металургията, растениевъдството, животновъдството, ветеринарната медицина и теория на изкуствата и други, съобщи пресцентърът на просветното министерство.
Проектът на просветното министерство предвижда висшите училища, които тази година приемат повече студенти в направленията "Математика", "Информатика и компютърни науки" и "Комуникационна и компютърна техника" отколкото са приели през предишната година, да получат допълнителни средства в размер на 2 хил. лв. на студент. Според изчисленията на ведомството така в трите специалности за годината ще бъдат приети общо с около 300 студенти повече, което ще струва 600 хил. лева.
Дефицитните специалности са избрани според това как кандидатите за тях в последните години намаляват, но обществото и икономиката имат остра нужда от такива специалисти.
Предложението е качено на страницата за обществени обсъждания, като срокът е до 16 март.
След приемането на документа, университетите ще имат време до 10 април да внесат заявките си за броя на студентите, които искат да приемат като държавна поръчка по различните специалности. Прави се изключение само за учебната 2016/2017 година, заради късното въвеждане на правилото, иначе този срок от догодина ще е 20 февруари, когато започват кандидатстудентските кампании.
Проектът променя и методиката за определяне броя на приеманите студенти и докторанти в държавните ВУЗ. Тя ще е в сила от предстоящата 2016/2017 учебна година.
Държавното финансиране на университетите зависи пряко от броя на студентите. Основната част от бюджетите им се формира на база сумата за издръжка на студент в даденото професионални направление, умножена по съответния брой на обучаваните студенти.
Според проекта на постановлението броят на приеманите студенти и докторанти за всяка учебна година ще се предлага от съответното висше училище по професионални направления, както е и сега, но ще се определя въз основа на максимално допустимия брой студенти в университета по всяко от професионалните направления, отново след съгласуване с просветното министерство и одобрение от Министерския съвет.
Максимално допустимият брой ще се определя като произведение от броя на приетите студенти и докторанти през последната учебна година по съответното професионално направление и коефициент за направлението, определен по методика на МОН.