Германия – България – За Работа

Федерална република Германия е водещ външнотърговски партньор на България. По данни на Министерство на икономиката за 2014г. общият двустранен стокообмен е в размер на 5 864 млрд. евро, като размерът на износа е 2 657 млрд. евро.  Икономиката на страната расте макар и със сравнително бавни темпове. Непрекъснатият растеж на заетостта и доходите, създават висока покупателна способност на населението. Други силни страни на Германия са: наличието на солидна индустриална база, институционална система подкрепяща бизнеса и високо качество на производството, което ще я запази и за в бъдеще сред един от най желаните партньори за започване на бизнес.

……………..

Федерална република Германия е водещ външнотърговски партньор на България. За периода януари – септември 2015 г. стокообменът с Германия е в размер на 4,688 млн.евро /12.7% от общия стокообмен и ръст от 10.9%/. Износът за Германия е в размер на 2,188 млн.евро /12.6% от общия износ и ръст от 9.8%/. Вносът от Германия е в размер на 2,500 млн.евро /12.8% от общия внос и ръст от 11.8%/.

За периода януари – октомври 2015 г. износът за Германия е в размер на 2,453 млн.евро /12.6% от общия износ и ръст от 9.5%, салдо отрицателно -345 млн.евро/. Вносът от Германия е в размер на 2,798 млн.евро /12.8% от общия внос и ръст от 9.8%, салдо отрицателно -345 млн.евро/. При структурен анализ за последните години се забелязва, че най-голям е износът на текстилни изделия и облекла, машини, електроника, неблагородни метали и изделия от тях и др. При вноса преобладават машини и апарати, текстилни изделия и облекла, електроника, транспортни и превозни средства и съоръжения, химически и фармацевтични продукти и др.

……………….

Федерална република Германия е водещ външнотърговски партньор на България.

За 2013 г. износът за Германия е в размер на 2,744 млрд. евро /12.3% от общия износ, 1-во място и ръст от 29.1% в сравнение с 2012 г./. Вносът от Германия възлиза на 2,793 млрд. евро /10.8% от общия внос, 2-ро място след Русия и спад от -1%/. Общият двустранен стокообмен е в размер на 5,537 млрд.евро /11.5% от общия стокообмен и ръст от 11.7%/.

За 2014 г. стокообменът с Германия е в размер на 5,864 млрд.евро /12.1% от общия стокообмен и ръст от 6%/. Износът за Германия е в размер на 2,657 млрд.евро /1-во място, 12% от общия износ и спад от -3.1%/. Вносът от Германия е в размер на 3,207 млрд.евро /2-ро място след Русия, 12.2% от общия внос и ръст от 14.8%/.

2. Водещи стоки внос-износ

Пълноправното членство на България в ЕС от 01 януари 2007 г. оказа положително влияние върху развитието на двустранния стокообмен, поради хармонизирането на процедурите и улесняването на вноса и износа.

При структурен анализ за последните години се забелязва, че най-голям е износът на текстилни изделия и облекла, машини, електроника, неблагородни метали и изделия от тях и др. При вноса преобладават машини и апарати, текстилни изделия и облекла, електроника, транспортни и превозни средства и съоръжения, химически и фармацевтични продукти и др.

 

3. Инвестиции

Германските компании са надеждни инвеститори, тъй като се ангажират дългосрочно. Инвестициите са разпределени равномерно по отрасли и региони в страната, повече от половината от тях са "на зелено" чрез създаване на дъщерна фирма или филиал, от което следва да се приеме, че германските инвеститори оценяват като привлекателни условията за бизнес в България.

Германия е един от водещите чуждестранни инвеститори в България с инвестиции за периода 1996 – 2013 г. вкл. в размер на 1 898.2 млн.евро.

По предварителни данни на БНБ през 2014 г. за Германия са отчетени най-големи нетни отрицателни потоци в размер на -338.4 млн.евро в сравнение с другите държави /44.8 млн.евро преки инвестиции и -383.2 млн.евро нетни отрицателни потоци/.

По предварителни данни на БНБ през януари 2015 г. германските инвестиции в България са в размер на 4.1 млн.евро /1.2 млн.евро инвестиции в дялов капитал и реинвестирана печалба и 2.9 млн.евро инвестиции в друг капитал/.

Германски инвестиции по години в млн.евро /по данни на БНБ/:

По данни на Българската агенция за инвестиции около 30% от 100-те най-големи инвеститори в България са германски или с германско участие. Водещи германски инвеститори:

–   Aurubis – Аурубис България АД

–   Lufthansa Technik Gmbh – Луфтханза Техник София ООД

–   Schneider Electric – Шнайдер Електрик

–   Witte Automotive – Витте Аутомотив ЕООД

–   ABB – АББ България ЕООД

–   SAP – САП България ЕООД – Информационни системи

–   Festo – Фесто България ЕООД – Автоматика, пневматика

–   Heidelberger Zement – Златна панега и Гранатоид АД – Цементо-производство /инвестицията е продадена/

–   Liebherr Hausgeräte – Либхер Хаусегерете Марица ЕООД – Хладилна техника

–   Lindner International – Бизнес Парк София ЕООД – Строителство

–   Sparky – Спарки Елтос, Агромашина ЕАД – Електро-инструменти

–   E.ON – Е.ОН България ЕАД – Електро-разпределение Варна и Горна Оряховица /инвестицията е продадена/

–   Grammer – Грамер България АД – Автомобилни части

–   Linde Gas – Линде България ЕООД – Индустриални газове

–   Kaufland – Кауфланд България ЕООД – Търговия

–   Metro – Метро Кеш енд Кери България ЕООД – Търговия

–   Hit – ХИТ Хипермаркет ЕООД – Търговия

–   Rollmann & Partner – Пирин-Текс ЕООД – Конфекция

–   Willi Betz – Сомат АД – Транспорт

–   Hit Immobilien – Хит иммобилиен София ЕООД

–   Tengelmann Konzern – Имобилия България АД

–   WE2 and WPD – Вятърен Парк Станата ЕООД

–   Ixetic – Иксетик Пловдив ЕООД

–   Eichhoff Electric GmbH – Айхоф Компонентс ЕООД – Електроника и електротехника

–   Nemetschek AG – Немечек ООД – Информационни технологии

–   Siemens – Дигиком ООД

–   Allianz – Алианц България Холдинг АД – Финанси, застраховане

–   Hamberger – Хамбергер – Санитарен фаянс

–   LIDL – Лидл България – Търговия

–   WAZ – Прес-група 168 часа – Медии

–   ProCreditBank – ПроКредитБанк – Финанси

–   IFAO – ИФАО България ЕООД – Софтуер

–   Intergenia – Плюс-сървър България – Технически център

–   Ivan Zografski – Кемпински хотел – Хотелиерство, туризъм /инвестицията е продадена/

Перспектива за бъдещи инвестиции е интересът, проявяван от германски компании към сферата на транспортна инфраструктура, енергетика, въгледобив и комунално стопанство, телекомуникации, химическа промишленост, машиностроене (вкл. производство на автомобилни възли и детайли), електроника и електротехника, хранително-вкусова промишленост и др.

4. Туризъм

Германия е водещ туристически партньор на България сред страните от ЕС и е един от най-важните пазари за българския туристически продукт.

Германски туристи в България, по годиниLима таблица)

През 2014 г. България е посетена от 714 195 германски туристи /3-то място след Гърция и Румъния/, с което се отчита ръст от 4.6%.

През януари 2015 г. България е посетена от 11 097 германски туристи /8-мо място/, с което се отчита ръст от 44.8% спрямо същия период на 2014 г.

(((тази година министърът на икономиката Божидар Лукарски посети ….. от германските провинции, с които България има най-активни икономически връзки.

12.02.2016

Министър Лукарски: Налице са всички предпоставки за задълбочаване на икономическите отношения между България и Германия

Министър Лукарски и г-н Гарелт Дуин, министър на икономиката, енергетиката, промишлеността, средното съсловие и занаятчийство на Федерална провинция Северен Рейн Вестафалия

…………

Германският концерн “Тисен Круп” иска да разшири дейността си в България

13 февруари 2016 сайт МИЕ

Възможностите за разширяване на дейността на германския концерн “Тисен круп” в България чрез използване на условията, които предлага държавното дружество “Национална компания Индустриални зони” ЕАД към Министерство на икономиката беше обсъдено на срещата на министъра на икономиката Божидар Лукарски с представители на Управителния съвет на компанията вчера. Фирмата е с утвърдени позиции на българския пазар и е една от най-големите промишлени компании в света в областта на стоманодобива, автомобилния и корабостроителния сектор. На срещата стана ясно, че “Тисен круп” проявява засилен интерес в дългосрочен план към индустриалните зони във Видин и в Русе.

„Източна Европа има двойно по-голям растеж в потребелението за 2015 г. в срванение със Западна Европа. Ето защо за нас е важно да растем и да се разиваме в този регион, включително в България“, отбеляза на срещата изпълнителният директор на “Tисен круп” Мартин Щилгер. Представителите на концерна запознаха министър Лукарски с проектите си в България, сред които модернизацията на пристанище Лом, изграждане на рибарско пристанище в Сарафово и на логистичен център във Варна. Мартин Щилгер заяви, че “Тисен Круп” проявява интерес да се включи в рехабилитацията на язовирните стени у нас.

Министър Лукарски увери ръководството на фирмата, че ще подкрепи логистиното позициониране на конзерна и покани членовете на управата в България, за да се запознаят на място с възможностите на индустриалните зони.

Паралено с посещението на Божидар Лукарски в германския концерн, изпълнителният директор на Българска агенция за инвестиции (БАИ) Стамен Янев се срещна с представители на фирма “ВИТЕ” в гр. Велберт. На срещата беше обсъдено бъдещото сътрдуничество между двете страни и разширяването на дейността на фирмата в България. “ВИТЕ” развива успешно бизнес в България. През 2012 г е сертифицирана като клас А инвеститор, като дава заявка, че ще осигури 232 работни места, но в края на изпълнителния период на инвестицията, тя надхвърля близо три пъти първоначалните си намерения и в момента е работодател на 614 души в България. Фирмата е инвестирала близо 10 млн. ерво в разширяване на производството си, което е с 4 млн. евро повече от първоначално заявениите пред БАИ вложения по Закона за насърчаване на инвестиции.

 През 2005 г. Thyssen Krupp стъпва и на българския пазар на метали, като се обединява с „Юпитер-Стомана“. Германо-българският концерн се нарича „ThyssenKrupp — Юпитер Стомана“ (ThyssenKrupp — Jupiter Stomana) и със своите складово-производствени бази в София, Пловдив, Русе и Бургас заема водеща позиция на пазара на метали в България.

През 2012 г. Thyssen Krupp влиза в джойнт-венчър с българския производител на асансьори „Лифтком“ АД. Това обединение позволява на „Лифтком“ АД да заеме позиции на пазарите на Thyssen Krupp в Югоизточна Европа, Близкия Изток и Африка. От своя страна Thyssen Krupp доби дял от сектора поддръжка на асансьори в България, където „Лифтком“ АД чрез дъщерната си компания „Лифтком Сервиз“ ЕООД държи най-голям пазарен дял в България.

……………

Министър Лукарски: Налице са всички предпоставки за задълбочаване на икономическите отношения между България и Германия

 12 февруари 2016 сайт МИЕ

„България може да бъде една надеждна партньорска страна в Югоизточна Европа, ориентирана към бъдещето. Мисля, че са налице всички предпоставки да задълбочим нашите двустранни икономически и търговски връзки и чрез тях да осъществим едно печелившо партньорство и за двете страни”. Това каза министърът на икономиката Божидар Лукарски на икономически форум „Северен Рейн Вестафалия-България”, организиран от Индустриално-търговската камара в Дюселдорф. На форума присъстваха над 80 представители на деловите среди от федерална провинция Северен Рейн-Вестфалия.

По време на форума министър Лукарски подчерта, че България е атрактивна локация за бизнес и инвестиции. По думите му икономическата политика на българското правителство е насочена към запазазване на финансова стабилност и предприемане на активни мерки за постигане на икономически растеж. „Политиката за икономическо развитие на страната ни е продължителен процес на равноправно партньорство между държавните институции, частния сектор и браншовите организации“, каза министърът и допълни, че днешната среща с представителите на немския бизнес е от голямо значение за засилване на доверието към България.

В своята презентация той акцентира върху засилената експортна политика на Министерство на икономиката. „Усилията ни са насочени към преструктуриране на българския износ чрез приоритетно развитие на експортно-ориентирани сектори с висока добавена стойност”, каза той. И допълни, че намеренията на министерството са да търси възможности за ръст на експорта на пазарите на бързо развиващите се икономики, както и за запазване на пазарните позиции на наши традиционни търговски партньори, какъвто е Германия.

„България има висок потенциал да привлича инвестиции в сектори с висока добавена стойност, отговаряйки на високите изисквания на инвеститорите за инвестиционнен климат, стабилност и предвидимост на средата и предлагане на мерки, отговарящи на изискванията.“, подчерта  министър Лукарски. В тази връзка той спомена, че за бизнесът е важно адакватното адресиране на проблемите и последователното им решаване. Ето защо с Министерство на финасните е стартирала работа по създаване на механизъм за регулярен мониторинг на инвестиционния климат. В допълнение каза, че активно се работи и по въвеждането на елементи на дуалната система за обучение. „Всички тези предимства на България вече убедиха много световни компании да изберат България като своя инвестиционна дестианция“, каза министърът и изрази надежда, че германските компании ще могат да развиват успешно своя бизнес в България.

Форумът беше открит от заместник-главния управител на Индустриално-търговската камара в Дюселдорф Герхард Ешенбаум, който каза, че самият той отдавна работи за развитието на икономическите отношения между двете страни и ще е изключително щастлив, ако те се задълбочат, защото България и Германия имат традиционно добри връзки.

В своето приветствие Гарелт Дуин, министър на икономиката, енергетиката, промишлеността, средното съсловие и занаятчийство на Федерална провинция Северен Рейн Вестафалия заяви, че се радва на огромното присъствие на фирми на форума, което е доказателство за взаимния интерес. Той изрази убеденост в успешните резултати от форума. "Фокусът на Вашите усилия трябва да е насочен към наличието на високвалифицирани кадри и да развитието на дуалното образование, в която област бихме могли да си сътрудничим успешно", допълни той. Гарелт Дуин се съгласи с министър Лукарски, че стратегическото географско положение на страната ни прави България атрактивна и привлекателна бизнес дестинация. И подчерта, че и двамата с министър Лукарски ще останат на разположение на фирмите, за да засилят икономическия потенциал между двете страни.  Те се договориха да реализират посещение на германска делегация по покана на министър Лукарски през 2017 година, с цел запознаване с индустриалните зони и възможностите за инвестиции в България. През втората половина на месец ноември се очаква и посещение на германския държавен секретар д-р Гюнтер Хорзецки.

Презентации за възможностите за инвестиции в България по време на форума направиха също така Стамен Янев, изпълнителен директор на Българска агенция за инвестиции (БАИ), Иван Тотев, кмет на гр. Пловдив, Стефан Стайков, изпълнителен директор на Национална Компания Индустриални Зони (НКИЗ), д-р Митко Василев, главен управител на Германо-българската индустриално-търговска камара. По думите на Стамен Янев преките чуждестранни инвестиции запазват стабилно ниво и за първите десет месеца на 2015 г. те са с 37.5% повече спрямо 2014 г. Размерът на инвестициите за първите единадесет месеца на 2015 г. е 1.47 млрд. Евро, като най-големите преки инвестиции за периода януари–ноември 2015 г. са от Нидерландия (681 млн. евро), от Германия (187.9 млн. евро) и от Швейцария (94.1 млн. евро).

Кметът на Пловдив Иван Тотев запозна присъстващите с Икономическа зона „Тракия“ и инвестиционни проекти на гр. Пловдив, а Стефан Стайков – с възможностите за инвестиции в Индустралана Компнания Индустриални Зони.

………….

Водещ германски производител на авточасти проявява интерес за инвестиции в България

 12 февруари 2016 сайт МИЕ

Възможностите за инвестиции в България бяха обсъдени на среща между министъра на икономиката Божидар Лукарски и представители на немската компания Böсо Böddecker & Co. GmbH & Co. KG вчера в гр. Бон, Германия. Срещата с предствителите на фирмата е част от посещнието на министър Лукарски във Федерална провинция Северен Рейн-Вестфалия. Böсо Böddecker е водеща фирма в производството на системи за заключване на леки автомобили. Компанията работи за едни от най-големите имена в автомобилния бранш. Министър Лукарски посети предприятието им и се запозна на място с производството.

По време на срещата представителите на Управителният съвет на компанията заявиха, че проучват инвестиционния климат в България, тъй като искат да разширят дейността си в рамките на Източна Европа и страната ни е една от привлекателните бизнес дестинации за тях. Министър Лукарски заяви, че производството на компоненти за автомобилната индустрия е един от най-бързо развиващите се сектори в България  и е сред основните двигатели за икономическия растеж на страната ни. По думите му възможностите за разширяване на бранша са огромни, а България е много добра бизнес дестинация,  като предлага най-ниските данъчни ставки в ЕС и прифиринции за инвеститорите, като например 0% облагане при реинвестиране на печалба в региони с повече от 25% безработица. В тази връзка той подчерта, че беразботицата в България е паднала под 10% през миналата година, а ръстът БВП е достигнал 2,9%, което е много повече от първоначалните прогнози на Европейската комисия. „Всичко това се дължи на стриктната финансова дисциплина и политическата стабилност у нас на фона на случващото се в глобален план“, допълни той.

Икономическият мнистър отбеляза, че Министерството на икономиката предприема активни мерки за насърчаване на инвестициите чрез изготвяне на концепция за Национална стратегия за популяризиране на България като инвестиционна дестинация за периода 2015-2020 г. Предвиждат се също промени в законодателството за насърчаване на инвестициите и допълнителни облекчения. Изпълнителният директор на Българска агнеция за инвестиции (БАИ) Стамен Янев от своя страна запозна потенциалните инвеститори с насърчителните мерки и напомни, че чуждите фирми също биха могли да се възползват от възможостите на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“. „Преобладаващата част от сертифицираните от Българска агенция за инвестиции инвестиционни проекти е в автомобилния сектор”, допълни той. В тази врзъка министър Лукарки сподели, че съвсем наскоро Cushman&Wakefield в класацията „Манюфекчъринг Индекс 2015” е класирала страната ни на трето място в световен мащаб за най-добра дестинация за инвестиции в производствотo.

Представителите на компанията Böсо Böddecker поставиха въпроса за възможностите за дуално обучение и набирането на квалифицирана работна ръка в страната ни. Те получиха уверението на министъра, че по този въпрос се води активен диалог с Министерство на образованието и изрази надежда, че с новия образователен министър ще стигнат скоро до решение на въпроса. „Дуалното обучение е моя политическа цел“, сподели Божидар Лукарски.

На срещата присъстваха още Иван Тотев, кмет на град Пловдив и Стефан Стайков, изпълнителен директор на Национална Компания Индустриални Зони (НКИЗ), които презентираха възможностите за инвестиции в конкретните икономически зони.

По-рано през деня министър Лукарски даде интервю за Deutsche Welle, където говори за очакванията си от посещнието в Германия и възможностите за намиране на потенциални инвеститори. Днес той и германския му колега Гарелт Дуин, министър на икономиката, енергетиката, промишлеността, средното съсловие и занаятчийството на Федерална провинция Северен Рейн-Вестфалия ще направят презентация за възможностите за активизиране и задълбочаване на двустранните взаимоотношения между двете страни на Икономически форум „Северен Рейн Вестфалия – България“. Във форума ще вземат участие и изпълнителният директор на Българска агенция за инвестиции Стамен Янев, Иван Тотев, кмет на град Пловдив и Митко Василев, главен управител на Германо-българската индустриално-търговска камара. Очаква се да присъстват представители на над 70 германски компании.

……………

Министър Лукарски отличи победителите в категория „Разширяване на бизнес” на годишните награди „Инвеститор на годината“

11 февруари 2016

За мен е чест да наградя победителя, именно в категорията "Инвестиция в разширяване на бизнеса", защото за нас са важни не само новите инвеститори, но и тези, които остават и развиват дейността си. Това заяви  министърът на икономиката Божидар Лукарски, който връчи наградите за „Разширяване на бизнес” по време на  10-ото юбилейно  издание на годишните награди  „Инвеститор на годината“ 2015 г., организирани от Българската агенция за инвестиции (БАИ). Отличията, бяха връчени на специална церемония в сряда вечерта и се присъждат на компании за направените от тях устойчиви инвестиции , разкриването на нови работни места и внедряването на високи технологии.

Министър Лукарски връчи "Златен бик" за "Инвестиция в разширяване на бизнеса" на германският производител на автомобилни компоненти „Костал България". На второ и трето място в тази категория останаха "Мебел-стил" и "Фесто". „Радвам се, че голяма част от чуждестранните инвеститори остават и разширяват проектите си, това показва, че условията, които предлагаме осигуряват стабилни перспективи в дългосрочен план. Именно от това се нуждае бизнесът в България и в тази посока сме насочили усилията си“, допълни министърът на икономиката по време на церемонията.

Минно-обогатителният комплекс „Асарел Медет" и съвместното му дружество с лекарите от общинската болница и община Панагюрище „Асарел Панагюрище здраве" станаха носител на голямата награда „Инвеститор на годината" за 2015 г.

Почетни плакети в категориите Инвестиция в сливане/придобиване и Успешен стартъп  връчиха и заместник- министрите на икономиката г-жа Даниела Везиева и г-н Любен Петров. Отличието за инвестиция в сливане/придобиване получи от зам.-министър  Везиева Mohawk Industries Inc. , а за Стартъп. „Мелиса клаймът" от зам.-министър Петров.

……………..

Заместник-министър Любен Петров връчи наградата на Германската икономика в България за 2015 г. в категория „голямо предприятие“

29 януари 2016

Заместник-министърът на икономиката Любен Петров връчи наградата на Германската икономика в България на фирма Бер-Хелла Термоконтрол ЕООД (BHTC). Компанията е победител в категорията „голямо предприятие“. Това стана по време на традиционна церемония, организирана от Германо-Българската индустриално-търговска камара. В своето приветствие заместник-министър Петров подчерта, че Германия е един от приоритетните чуждестранни инвеститори в България и заема първо място в българския износ и второ място във вноса. Германските компании могат да развиват успешно дейност и да си сътрудничат с български партньори в области като машиностроене, автомобилна промишленост, електроника и електротехника, каза заместник-министърът на икономиката. Той изтъкна, че екипът на министерството ще работи в посока утвърждаване и развитие на двустранните икономически отношения, привличане на нови германски инвеститори и насърчаване на активното сътрудничество на германския бизнес с българските партньори. Заместник-министър Любен Петров подчерта, че усилията на българското правителство ще продължават да бъдат насочени към пълно реформиране на съдебната система и борба с корупционните практики. За нас е от първостепенно значение всеки инвеститор да се чувства сигурен и защитен. "В лицето на Министерство на икономикатата може да разчитате на сериозен и надежден партньор", заяви в заключение заместник-министърът.

Наградата на Германската икономика в България има за цел да допринесе за по-нататъшното развитие на германо-българските икономически отношения и да мотивира компаниите за делови контакти с немски партньори. Наградата се връчва в три категории: Малко и средно предприятие, Голямо предприятие и отворена категория (за проекти, организации, иновация, социален ангажимент и т.н.).

………….

КАРЕ

10 причини да се инвестира в България

http://bulgarien.ahk.de/typo3/clear.gif(според Германо-Българската индустриално-търговска камара)

  • Плосък данък от 10 % (данък върху доходите и печалбата)
  • Атрактивно географско разположение на пресечната точка между Европа, Азия и ОНД
  • Стабилен валутен курс (българският лев е приравнен към еврото)
  • Възможност да се достигне висока печалба въз основата на професионален мениджъмнт
  • Ангажирани, възприемчиви служители, които с желание подхождат към чуждестранни работодатели
  • Нарастващ потенциал за българи, завършили образованието си в чужбина, които биха се развивали професионално в България при наличието на подходящи условия 
  • Силна германо-българска мрежа
  • Ниски разходи за персонал (средна работна заплата към края на 2013 г. 400 евро)
  • Значителен брой потенциални служители с немски език
  • Продължителност на полет до и от Германия около 2 часа

 

…………..

Индустриалното производство в Германия със силен старт в началото на годината 0

08.03.2016 | 11:45 по статията работи: econ.bg

На годишна база показателят отчита увеличение от 2,2 на сто

Индустриалното производство в Германия отчете положително развитие на фона на трусовете на финансовите пазари. Компаниите в страната прогнозират умерено възстановяване на индустриалната активност.

Показателят отбеляза солиден ръст през януари. Според данните на официалната статистика на страната Destatis увеличението през януари спрямо предходния месец е с 3,3 на сто. Това е над средната прогноза за повишение, която очакваше ръст от 0,5 процентни пункта.

На годишна база показателят отчита увеличение от 2,2 на сто въпреки очаквания спад с 1,6 процента. Това става, след като индустриалното производство загуби 1,3 на сто през декември.

Стабилно повишение отчита и промишленото производство, което нараства на месечна база с 3,2 на сто, след като в края на миналата година записа ръст от 0,2 на сто.

Производството в строителния сектор скочи със 7 на сто, след като през декември загуби загуба от 1,3 процента.

Слабо подобрение беше отчетено в енергийния сектор след спад от 3,7 на сто през декември. За първия месец на година повишението е 0,1 на сто.

……………

Индустриалното производство в Германия с най-голям ръст от 2009 г

                                                                                              08 мар 2016 | 10:53

                Индустриалното производство в Германия се е повишило с най-много от шест години насам през януари, признак за доброто представяне на водещата европейска икономика.

 

                Показателят е нараснал с 3.3% на месечна база през първия месец на годината, след като се понижи с 0.3% през декември, посочи официалната немска статистика. Това бе най-големият му ръст от септември 2009 година насам.

 

                Резултатът се оказа далеч над средните очаквания на анализаторите, прогнозирали повишение от 0.5% през януари.

 

                „Това е добър старт за немската икономика на началото на годината“, коментира Ралф Солвийн, ръководител на звеното за анализи в Commerzbank, цитиран от Bloomberg. “Не смятаме обаче, че това ще е началото на траен тренд“, допълва още специалистът.

 

                Забавянето на китайската икономика и останалите развиващи се пазари се очаква да са факторите, които да натежат върху бъдещото представяне на немската икономика.

 

                Еврото не реагира сериозно на новината, като се търгува при нива от 1.1030, или на нивата си, близки до тези от преди изнасянето на данните.

 

                Строителният сектор е регистрирал ръст от 7% през януари, докато производството на инвестиционни стоки е нараснало с 5.3%, посочиха още данните. Производството на потребителски стоки се е увеличило с 3.7%.</br></br>Прочети повече на: http://profit.bg/news/Industrialnoto-proizvodstvo-v-Germaniya-s-naj-golyam-rust-ot-2009-g//nid-148840.html

………..

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст