Заместник-председателката на Комисията за финансов надзор и началник на „Застрахователен надзор“ Ралица Агайн-Гури, пропуска с широко затворени очи поднадзорни сделки. Вместо да се намеси, каквито ангажименти има по закон, тя ги неглижира. За това сигнализираха чиновници от КФН и външни наблюдатели.
В случая се визира сделката между "Асикурациони Дженерали" и ЗАД "Виктория" за 33% от акциите на българския застраховател, принадлежащи на "Мел финанс". Остатъчният пакет бе официално изкупен от италианците на 2 октомври 2014 година. Към момента на прехвърлянето Цветан Василев все още е председател на надзорния съвет на "Мел финанс", но от юни той вече не е в България. Едноличен собственик на дружеството от 2002 г. пък е "Сефинко холдинг", Швейцария. Нормално е купувачът да е знаел кой е крайният собственик на дружеството и на акциите му във "Виктория". Изключено е тази обществена тайна да е убягнала от погледа на заместник-председателката на КФН, отговарящ за застрахователния надзор Ралица Агайн, коментират юристи.
Но Агайн не задава въпроси и не търси отговори. А бездействието й е необяснимо, ако се се вземе предвид текста на чл.16а, ал.13 от Кодекса на застраховането (редакцията действаща към момента тогава). „Лице, което придобива едно или повече на сто от акциите на застрахователно акционерно дружество или увеличава участието си така, че то надхвърля едно на сто от акциите на дружеството, е длъжно в срок не по-късно от 14 дни от придобиването или увеличаването на участието да се идентифицира до действителен собственик пред заместник-председателя и да представи декларациите по ал.1, т.1 и 2 и декларация за липса на задължения към държавата и общините и документ за платените от него данъци през последните три години.“
Така че Ралица Агайн, която трябва да е получила тази вест, не е уведомила ДАНС, прокуратурата и Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество относно прехвърлянето на имущество на «Мел финанс». А е била длъжна да ги уведоми, дори и при съмнение за изпиране на пари, предвид разпоредбата на чл.3а от Закона за мерките срещу изпирането на пари. Според него: „Органите за надзор върху дейността на лицата по чл.3, ал.2 и 3 са длъжни да предоставят информация на дирекция "Финансово разузнаване" на Държавна агенция "Национална сигурност", ако при осъществяване на надзорната си дейност установят извършване на операции или сделки, свързани със съмнение за изпиране на пари или неизпълнение на задължението по чл. 11 а.“
Става дума само за съмнение, за едно незначително съмнения, а не за обосновано предположение. Агайн би си свършила работата само като сезира цитираните органи, а пък те какво ще предприемат зависи от тях.
Но Агайн е осуетила предприемането на мерки от ДАНС и прокуратурата по чл.12 от ЗМИП. Те са могли да поискат от Министерството на финансите да спре сделката за срок от три дни и в рамките на този срок да поискат от съда да наложи запор и да я прекрати окончателно.
Така сделката успешно преминава на следващо ниво. В края на май, след по-малко от месец проучване, Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) одобрява вливането на „Виктория“ в „Дженерали застраховане“.
Трети грях. Процедурата по вливане изисква оценка на активите на сливащите се компании. Според направената оценка от българската одиторска компания „АФА“ справедливата цена на акция на „Дженерали застраховане“ към 31 декември 2014 г. е 2.537 лв. за акция, което прави към 75 млн. лв. а справедливата цена на акция на „Виктория“ е 5640 лв. за акция. Или за 33% от дружеството оценката е 25.7 млн. лeва.
Но дали това е цената, на която е сключена сделката между „Мел финанс“ и «Асикурациони Дженерали», знаят само подписалите договора и заместник-председателят на КФН, отговарящ за застрахователния надзор – Ралица Агайн.
Защото Агайн би трябвало да е изискала и договора за покупко-продажба във връзка с уведомлението по чл.16 а, ал.13 относно придобиването на 33% от акциите. И тя би трябвало да знае каква е цената на придобиване на акциите. Съответно когато впоследствие е разглеждала плана за преобразуване, тя следва да е видяла разликата в цената на придобиване на акциите и в оценката им, направена от АФА, която пък се базира на по-ранна оценка, направена от KPMG – Милано. Тя е имала всичките основания да подаде сигнал до НАП, ако сделката е по силно занижена цена.
Проспаните надзорни функции водят дотам, че и другите държавни органи губят всякаква възможност за намеса и блокиране. И ако сделката за «Виктория» е видимата част в работата на застрахователния надзор в КФН, то какво трябва да си мислим за онези малки невидими казуси, които са ежедневие. В чия ли полза се решават те? В обществена?
P.S.
Вестник „БАНКЕРЪ“ разполага с детайлна информация за хода на тази сделка и неглижирането й от иначе "стриктния" надзор в лицето на Ралица Агайн. Нещо повече, имаме данни и за друга сделка, сключена по време на летящия й старт като шеф за втори път в небанковия надзор. Но преди да разгласим подробностите, настояваме г-жа Агайн да помогне да изясним ситуацията като отговори на следните въпроси:
1. Знаела ли е за сделката между «Асикурациони Дженерали», който изкупува остатъчния пакет от 33% от акциите на ЗАД «Виктория», принадлежащи на «Мел финанс»?
2. Защо не е уведомила за това ДАНС, прокуратурата и Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество?
3. Защо не е проявила интерес за цената на сделката и дали тя не се отклонява съществено от оценката на одитора „АФА“?