Най-голямото летище в северната германска провинция Шлезвиг-Холщайн – в крайбрежния град Любек, се влачи в процедура по фалит заради продължаващи финансови проблеми. От септември миналата година синдик пък прави опити да намери потенциален инвеститор за спасяването му.
Унгарската нискотарифна авиокомпания Wizz air, която лети дотам и от София, също обяви, че спира да ползва услугите му и премества полетите си на летището в съседния на 65 км северно Хамбург.
Градската управа в Любек ще изслуша на 22 март на закрито заседание доклад за водените преговори за намиране на нов собственик. По неофициална информация потенциалните кандидати са двама.
Любек (на немски: Lübeck) е пристанище на Балтийско море, близо до устието на река Траве. Старата част на града е обявена от ЮНЕСКО за паметник на световното културно наследство. Затворен между стените на отбранителни съоръжения, врати и ров, Старият град на Любек е толкова архитектурно и исторически значим, че става първият град в Северна Европа, на когото целият градски център е вписан в списъка просна световните културни ценности от ЮНЕСКО.
Населението му наброява 210 232 жители, а гъстотата – 981 човека/кв. километър.
Градът е основан през XII век на мястото на бивша славянска крепост. Името му произлиза от славянската дума Любица (на полски и чешки градът все още се нарича така). Сред забележителностите му са портата "Холстентор", църквата "Мариенкирхе" – третата по големина в Германия, музеят на викингите, старите хамбари край р. Траве, катедралата "Любекер Дом" и други.
Една четвърт от центъра на Любек е била разрушена при бомбардировките през Втората световна война, но е възстановена. Това, което е останало непокътнато, служи като мемориал, например, камбаните на готическата църква "Св. Мария" (Marienkirche), която рухва при една бомбардировка, лежат разтрошени там, където са паднали. Прекрасната църква на Любек, послужила като модел за изграждането на около 70 други църкви в района около Балтийско море и притежаваща най-големия тухлен купол в света, който представлява архитектурна ценност. Тя се извисява гордо на най-високото място в Стария град, точно срещу Музикалната и конгресна зала, накратко MuK – един модерен контраст. Тя е най-голямата зала в Любек, където се провежда Музикалният фестивал Шлезвиг-Холщайн, и изпълнява едновременно функциите на международен конгресен център, филхармония и градска зала. Наред с модерната архитектура, групата фигури "Чужденците" на Томас Шюте на покрива на залата е нейн забележителен символ. Тя е символ на всички хора, които са напуснали родината си и са потърсили нов живот в чуждите земи.
През Средновековието Любек е столицата на Ханзейската лига, асоциация от независими търговски градове в Северна Европа – най-голямата търговска сила на своето време. Безспорен център е бил Любек – една от най-бляскавите ранни метрополии на световната търговия.
Шлезвиг-Холщайн (на немски: Schleswig-Holstein) е най-северната от шестнадесетте федерална провинции на Германия. Името й на датски е Slesvig-Holsten, а на долнонемски Sleswig-Holsteen. Исторически името се отнася до по-голям регион, който обхваща освен основната част от провинцията, също и Южен Ютланд в Дания.
Кил (на немски Kiel), който е столица на федералната провинция, е пристанищен град. Разположен е в малък залив между Балтийско и Северно море. Поради разположението си градът се профилира като корабостроителен център. От морското му пристанище започва "Килският канал", които има стратегическо значение за града. Основна туристическа атракция на града е т. нар. "Килска седмица" (Kieler Woche)- ветроходна регата, провеждана традиционно в края на юни.