Предстоящи промени в Закона за кредитните институции ще дадат право на подуправителя на БНБ, ръководещ управление "Банков надзор" – в случая Димитър Костов, да подменя одиторите на банки, чиято работа изглежда със съмнително качество. В мотивите към законопроекта, въвеждащ това правило, се казва дословно: "Предложената промяна предвижда възможност подуправителят на БНБ, ръководещ управление "Банков надзор", да изиска приемане на решение от общото събрание за смяна на специализираното одиторско предприятие на дадена банка. По този начин се разширяват съществуващите към настоящия момент правомощия на подуправителя по отношение на одиторите на банки възможността да изрази несъгласие за избор на одитор по реда на чл.76, ал.4 от Закона за кредитните институции, като предложената надзорна мярка ще установи инструмент за въздействие в случаите на надзорни притеснения от качеството на извършвания одит."
Това ново правомощие, което ще получи подуправителят, ръководещ надзора върху банките, има важно значение, тъй като в момента размерът на начисляваните провизии върху кредитите в много голяма степен зависи от одиторите на банките. Една по-либерална оценка, която биха направили на отделни големи банкови вземания, може да доведе до недостиг на провизии с всички произтичащи от това краткосрочни и дългосрочни последствия.
С промените в Закона за кредитните институции шефът на банковия надзор ще има и правото да отстранява всички лица на ръководни длъжности в банките, които отговарят за стратегически важни за стабилността им направления като риск, ликвидност, корпоративно кредитиране и други подобни. В момента такова правомощие подуправителят има само по отношение на членовете на съветите на директорите и на управителните съвети на банките.