След резкия спад през миналата седмица щатският долар затвърди своя възход (на 24 март), който започна след атентатите в Брюксел. За това допринесе и директорът на банковия клон в Сейнт Луис Джеймс Булард, който сподели очакванията си за поне две лихвени увеличения в САЩ до края на годината – първото още през април. Инвеститорите в акции, които по правило не обичат намеците за по-стегната лихвена политика, започнаха да продават книжа и свалиха борсовите индекси в Щатите, в Европа и в Азия преди дългата почивка около католическия Великден. Петролните котировки пък слязоха отново под 40 щ. долара за барел, отчасти заради високите американски складови запаси. Зелените пари се разменяха срещу 1.1170 щ. долара за едно евро в късния предпразничен следобед на 24 март.
Междувременно последните публикувани фундаментални показатели на САЩ показват, че и през февруари местната промишленост е останала слаба. Но пък през март в отделни региони активността се е увеличила. Пазарът на труда също продължава да набира мощ. Което, в комбинация със силното вътрешно потребление, компенсира някои отрицателни ефекти от по-слабото световно търсене върху националното производство. Стабилният пазар на труда помага за туширането на опасенията, че местното стопанство върви към рецесия. Заедно с укрепващата инфлация това може да убеди Федералния резерв да продължи курса на лихвени повишения.
Европейската икономика показва признаци на засилване. Индексът, отчитащ активността в секторите на услугите и на производството, неочаквано се е повишил през март до най-високата си за последните три месеца стойност от 53.7 пункта. Подобно обнадеждаващо движение е констатирано и във Франция, където индикаторът се е върнал над 50 точки – белег за растеж в съответните области.
В Германия ръстът на сектора на услугите компенсира спада на фабричната активност през март. А индексът IFO, отчитащ състоянието на бизнес климата в страната, се е повишил с един пункт през март в сравнение с февруари. Германските компании пък са продължили да разчитат основно на вътрешното потребление. Съветът на икономическите консултанти на германското правителство понижи на 23 март леко (с 0.1%) прогнозата си за растеж на местното стопанство през 2016-а – до 1.5 процента. "Умните глави" добавиха, че германският мотор ще продължи да разчита на вътрешното потребление, на силния пазар на труда, на по-високите правителствени разходи и на експанзивната политика на Европейската централна банка.
У нас
междубанковият валутен пазар през седмицата беше активен. Средният дневен валутен оборот достигна 2808 млн. евро (5493 млн. лева). Сделките в щатски долари имаха 0.9% дял от купената и продадена валута.