Изсичането на горите, липсата на залесяване, умишлените палежи, замърсяването на въздуха, незаконните сметища и липсата на достатъчно екологично съзнание у хората са посочени сред най-сериозните екопроблеми, според изследване на агенция "Екзакта", поръчано от оперативна програма "Околна среда" (ОПОС) 2014-2020, съобщиха от МОСВ.
Анкетата показва, че според 49.7 на сто от запитаните, проблемите със замърсените територии в България се дължат на липсата на култура
у хората. Сходен е и процентът на онези, които смятат, че хората (традициите и културата) са основния виновник за замърсените територии – 47.2 процента.
Едва 11 процента са посочили за виновник индустрията. Други 4.5 на сто са посочили слабия контрол от страна на компетентните институции, а 3.1% –
вредните газове от автомобилите.
Около 36.4% от българите се въздържат от употреба на найлонови торбички, а с около половин процент повече са онези, които се стараят да не използват пластмасови бутилки, чаши, чинии и други, гласят данни на националното представително изследване.
От анкетираните 26% не прилагат мерки за намаляване на отпадъците, но 38 на сто от запитаните твърдят, че смачкват пластмасовите бутилки при изхвърляне, за да заема по-малко място в контейнера. За мерките, които българите прилагат във всекидневието си за намаляване на замърсяването на въздуха над половината – 58.5 на сто казват, че ходят пеша. Други 25.3% използват сухи вместо мокри дърва за отопление.
Онези, които целенасочено използват градски транспорт вместо автомобилите си са едва 17.7 на сто, а други 15.8 процента заменят автомобила с велосипед. Около 6.6% казват, че използват въглища с ниско съдържание на сяра и пепел.
Около една трета от анкетираните заявяват, че не прилагат никакви мерки за намаляване на замърсяването на въздуха.
Само 36.7% от гражданите смятат, че 50-те нови пречиствателни станции за отпадни води са допринесли за опазване на природата. Други 15.7 на сто от запитаните посочват 18-те регионални системи за управление на отпадъците, също толкова – 2550-те километра подновена или нова ВиК мрежа.
Под 6.5% от запитаните са дали отговор неприсъстващ в анкетата, или просто не могат да преценят.