Изтичане на 11,5 милиона документи от адвокатска фирма в Панама разкрива как богатите и могъщи хора, включително руският президент Владимир Путин, укриват парите си, съобщи германския вестник "Зюддойче цайтунг".
Журналистите са изготвили и специална презентация на част от офшорните играчи, свързани със световната власт. Вижте я тук :https://panamapapers.icij.org/video/
"Мосак Фонсека" (Mossack Fonseca) – една от най-потайните офшорни юридически фирми, заяви, че в продължение на 40 години е помагала при пълна безнаказаност на клиентите си да перат пари и да не плащат данъци. Фирмата каза, че никога не е била обвинявана в престъпна дейност.
Изтеклите данни, наречени "Панамски документи", са получени първоначално от германския всекидневник "Зюддойче цайтунг", излизащ в Мюнхен. Вестникът ги е получил от служител във фирмата, който предупредил, че рискува живота си, така че името му не е споменато в съобщението. "Зюддойче цайтунг" е представил документите на Международния консорциум на разследващите журналисти във Вашингтон, който ги е разпределил за анализ между медиите, членуващи в него, предаде Франс прес.
Агенцията уточни, че близо 370 журналисти в 78 страни са участвали в разследването, продължило близо една година.
"2,6 терабайта данни, 11,5 милиона документи и 214 000 "кухи" компании: Панамските документи са най-голямото изтичане на данни, с което са работили журналисти", пише "Зюддойче цайтунг".
Повече от 214 хиляди офшорни компании са замесени във финансовите операции в повече от 200 страни и територии по целия свят. Документите свързват най-малко 72 сегашни и бивши държавни глави и 140 други политици и известни личности с незаконни финансови транзакции.
Сред тях са дългогодишният управник на Египет Хосни Мубарак и сирийският президент Башар Асад, също кралят на Саудитска Арабия, Мишел Платини, Лионел Меси и други личности от спортните среди, съобщи Франс прес.
Най-широко разпространените разкрития от Панамските документи хвърлят светлина за финансови транзакции, които са допринесли за богатството на членове от най-близкото обкръжение на руския президент Путин, посочва ДПА. Те са присвоили повече от 2 милиарда долара с помощта на банки и "кухи" фирми, допълва АФП.
Би Би Си уточни, че документите разкриват съществуването на мрежа за пране на пари, с която са свързани най-близките сътрудници на руския лидер и банка "Россия" – финансова институция, обект на санкции от САЩ и ЕС след анексирането на Крим от Москва
Парите били прекарвани през офшорни компании, две от които официално са собственост на един от най-близките приятели на Путин.
Челистът Сергей Ролдугин се познава с Путин, откакто двамата са били тийнейджъри, и той е кръстник на президентската дъщеря Мария. На хартия Ролдугин е натрупал стотици милиони долари печалби от подозрителни сделки. Но документи показват, че компанията му е създадена, за да прикрие самоличността на истинския собственик и бенефициент, допълва Би Би Си.
Дружества, свързани с китайския президент Си Цзинпин, който афишира готовност за борба с корупцията, също се появяват в документите, проучвани от журналистите. В тях е и името на украинския президент Петро Порошенко.
В Панамските документи може да се прочете също как исландският премиер Сигмундур Давид Гунлаугсон е имал необявено участие в банките в страната му, които бяха обект на спасителна програма. Той е обвинен, че е скрил милиони долари инвестиции в банки в страната зад тайна офшорна компания.
Светът на футбола, който вече бе разтърсен от корупционни скандали, свързани с шефовете на ФИФА, също фигурира в изтеклите документи. Четирима от 16-те ръководители на международната федерация са използвали офшорни фирми, създадени от "Мосак Фонсека". В документите фигурират имената на двадесетина футболисти от елитни клубове като Барселона, Реал Мадрид, Манчестър Юнайтед. Сред тя е Лионел Меси.
Освен футбола в схемата са участвали и представители на други спортове като хокей и голф.
Разкритията покриват период от близо 40 години – между 1977 до 2005 г. В тях се споменават също афери, реализирани в данъчни убежища от бащата, вече починал, на сегашния британски премиер Дейвид Камерън.
Тези разкрития напомнят на направените от сайта Уикилийкс през 2006 г., но засягат основно корупцията по света.