(Не)зависимост по магистратски

Районен съд Раднево

Да се "обясниш в любов" на партия ГЕРБ и на Цветан Цветанов (в частност), при това да го направиш черно на бяло  в писмо, а накрая заради тези топли чувства да си загубиш работата – ето на това му се вика кофти късмет. Само че ситуацията е напълно реална за един дългогодишен магистрат, при това бивш председател на Районния съд в Раднево.

Историята накратко: през април 2010 г. съдия Евелин Драганов от Раднево пише прочувствено "становище", адресирано до тогавашния вътрешен министър Цветан Цветанов. "Уважаеми господин министър, поздравявам ви за вашата твърдост и решителност", започва епистоларното си обръщение съдията и още на първата страница подчертава, че е "верен фен" на Цветанов. Следва дълъг анализ на политико-икономическата ситуация в региона, включително и на причините за това защо ГЕРБ е загубила предишните избори в Раднево. Към края съдията още веднъж декларира, че "с душа и сърце" е фен на партията и затова си позволява да изрази становището, както и надеждата си, че "в общината в бъдеще процесите ще се развият в положителна насока". А на всичко отгоре накрая сам е написал, че още през 2008 г. е изразил, отново писмено, "личната си подкрепа към Премиера (тогава Кмет), както като гражданин, така и като магистрат (Административен ръководител на РС гр. Раднево)". Изрично уточняваме, че правописът в последния цитат не е на редакцията, а е оригинален – от текста на "становището" на съдия Драганов. Но поради неговата специфична съдържателност, решихме да я оставим в този й вид.

Като връх на всичко съдията изказва и личната си подкрепа за министър Цветанов за всичко, което той върши в борбата с организираната престъпност и с корупцията в различните власти, както и в желанието му за същински реформи в съдебната власт. Разчепква хората от ВСС (в стария му състав) и заявява, че според него "действително има корупция, има членове със съмнителни контакти и именно те са пречка за провеждането на истински реформи". И за капак декларира: "Имате и занапред подкрепата ми във всичко, което вършите в полза на държавата и на обществото".

Впрочем епистоларното обяснение, изразяващо топлите чувства на съдия Драганов, е подпечатано с печата на районния съд в Раднево.

Това писмо очевидно потъва някъде. Междувременно е избран нов председател на съда в Раднево. През 2011 г. пък съдията внезапно решава да се впусне в политиката и се кандидатира за кмет на града, издигнат от инициативен комитет. Стига до балотаж, където се бори срещу кандидата точно на партия ГЕРБ. После минават години, сменят се власти и правителства, сменя се и главният прокурор.

И внезапно събитията се раздвижват: в края на 2014 г. Сотир Цацаров внася искане съдия Драганов да бъде отстранен от длъжността му като редови съдия заради обвинение, че година по-рано е заплашил служителка от деловодството с убийство. Месеци по-късно в сайтовете лъсва цитираното по-горе "становище" в цялата му прелест – очевидно подхвърлено от някого. Но съдържанието му е дотолкова фрапиращо, че медиите започват да го препечатват заедно с коментари за това докъде е стигнало недопустимото "срастване" на съдебната и политическата власт. Въз основа на публикациите срещу съдия Драганов започва и дисциплинарно производство пред ВСС, което в края на 2015 г. завършва с решение за уволнението му.

Дотук с хронологията. Факт е, че върху целия този случай тежат съмненията кой и защо е "пуснал" това становище на медиите цели четири години, след като то е било написано. Но пък от друга страна, когато и да са били изказани тези "топли чувства" на съдия Драганов към ГЕРБ и към Цветанов, каквито и метаморфози да са претърпели те впоследствие, те са били и си остават все така недопустими за един магистрат. Който според конституцията трябва да бъде политически необвързан, независим и чужд на всякакви пристрастия.

Така впрочем реши и Върховният административен съд, чийто тричленен състав на 6 април тази година категорично отхвърли жалбата на съдия Драганов срещу дисциплинарното му уволнение. С мотива, че наказанието, което ВСС му е наложил заради уронения престиж на съдебната власт, е напълно законосъобразно.

Що се отнася до наказателното обвинение срещу съдията – то още е наникъде, но това за нашето правораздаване въобще не е новина. На два пъти съдията-докладчик в СГС го прекратява и връща на прокуратурата, само че Апелативният съд го "реанимира" и го връща обратно за разглеждане в зала. Накрая съдията си направи отвод и бе заменен с друг.

А иначе в Раднево нещата са повече от зле. И към момента в тамошния съд работят цифром и словом двама съдии: председателката Христина Вълчанова и съдия Асен Цветанов. За какво "случайно" разпределение на дела може да става дума в тази ситуация – само те си знаят. Третият съдия на щат – Люба Петрова, е в дългосрочен отпуск и също е обвиняема. След акция на Софийската градска прокуратура и ДАНС срещу съдийката беше повдигнато обвинение, че в началото на октомври 2013 г. е подбудила свидетел към лъжесвидетелстване по гражданско дело. И че в нарушение на закона е предоставяла кредити, като така е получила неправомерни доходи в размер на 47 895 лева. И нейното дело вече е в СГС и чака насрочване.

На останалите на работа в Раднево магистрати обаче не им остава много свободно време за чувства към когото и да било, пък камо ли да ги изразяват писмовно. Но май така е по-добре.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст