От "Централен депозитар" излязоха с идеята за създаване на фонд, в който да влязат "спящите" акции от първата вълна на масовата приватизация от 1997 година. В момента те се намират в 2.5 млн. лични сметки в "Регистър А" на депозитарната институция, т.е. не са под управление на инвестиционни посредници и не са активни. Притежателите на по 25 броя акции (толкова беше номиналът на една бонова книжка) са 60% от всички, а останалите са с по 50 до 100 акции (например прехвърлени от цялото семейство на един негов член). Стойността на тези книжа се изчислява на 2-3 млрд. лв. по номинал.
По данни на "Централен дипозитар" към момента около 26% от акциите на публичните компании са "спящи". В институцията регулярно се получавали писма от притежатели на подобни активи или техни наследници с искания за изплащане на левовата им равностойност. Само че те не могат да бъдат изпълнени, тъй като са извън компетенциите на депозитарната институция. В случая става дума за липса на интерес от притежателите на тези книжа. Те са най-вече на дребни собственици, които не търгуват с тях или не са търсили дивидента си в давностния срок от пет години.
Иначе предложената мярка се обяснява с желанието за подкрепа на капиталовия пазар у нас. С промяната ще се активизират основно малките акционери в бившите приватизационни фондове, които се преобразуваха в холдинги. Това ще им даде възможност в определен период от време (поне една година) да продадат книжата си или да получат акции от новия фонд. В рамките на тази година акциите могат да се прехвърлят (по избор на акционера) по лични сметки при инвестиционен посредник (Регистър Б), да се продадат или наследят. Ако притежателят им не предприеме нищо, те ще се прехвърлят към инвестиционния фонд, където ще се управляват.
Подобна схема на управление вече действа в Румъния – Fondul Proprietatea, който има активи за 3.1 млрд. евро, управлява се от Franklin Templeton Investment Management и от средата на миналата година се търгува на Лондонската фондова борса.