в.Симов??? + Соривините

((големият въпрос днес е обединението на стоковите борси, а не делението. Днес има три регионални организации. Държавата не бива да се меси, това навсякъде по света са частни сдружения, а не държавни.

 

на 11 април 2016 г. се навършват 25 години от възстановяване на борсовата търговия в България и създаването на Софийска стокова борса. На този ден в далечната 1991 г. се подписа учредителният договор и се основа първата в най-новата история на България борса.

Използвайки опита на световните стокови борси, създадохме, въведохме и наложихме принципите на равнопоставеност, конкурентост и прозрачност в търговията със стоки в страната.

През всичките 25 години заедно успяхме да изградим борсовата институция като място за модерна търговия и да я превърнем в основен двигател за борбата със сивата икономика.

Гордеем се с участието в създаването на Българска фондова борса и на стоковите борси в други градове на страната.

Нека си пожелаем и занапред да бъдем отново заедно, да сме здрави и да продължим да работим за утвърждаване на борсовите принципи на търговия със стоки в България.

=………….

Софийската стокова борса е първата стокова борса в България.

Създадена е на 11 април 1991 г. в София. Представлява неправителствена организация.

Неин дългогодишен ръководител е Васил Симов.

………..

Съвет на директорите

ВАСИЛ СИМОВ

Председател на Съвета на директорите и главен изпълнителен директор

 

АНТОНИНА БЕЛОПИТОВА

Член на Съвета на директорите и изпълнителен директор

 

ДОЦ. Д-Р СИМЕОН ЕЛАЗАРОВ

Член на Съвета на директорите

 

ДЕСИСЛАВА ИВАНОВА

Член на Съвета на директорите

 

АННА ЧАЛЕВА

Член на Съвета на директорите

…………

……………

Софийската стокова борса е първата стокова борса в България. Създадена е на 11 април 1991 г. в София. Представлява неправителствена организация. Неин дългогодишен ръководител е Васил Симов.

………

Васил Симов: Държавна комисия по стокови борси и тържища трябва да има

13.2.2016Инвестор, Дейността на структурата не бива да се разпределя между министерства и комисии, смята главният изп. директор на Софийската стокова борса

Държавна комисия по стокови борси и тържища (ДКСБТ) трябва да има и е добре да остане надведомствена, коментира в ефира на Bulgaria On Air главният изпълнителен директор на Софийската стокова борса Васил Симов. Според него закриването на ДКСБТ би било груба грешка. Той подчерта, че от създаването на структурата през 1997 г. бюджетът и броят на служителите нееднократно е бил намаляван. Неведнъж са правени опити и за закриването й.
Мнението на Симов е, че държавната комисия не само трябва да бъде запазена, но трябва да бъде разширена и дейността й, а към контролните функции бъдат добавени регулаторни. По този начин ще може да влияе върху управленски решения при дефицит на стоки, при коригиране на цените и т.н. Според Симов, ако дейността по контрола на стоковите борси и тържища бъде разпределена между няколко министерства и комисии, ще се размие отговорността. Той се съгласи с позицията на председателя на ДКСБТ Едуард Стойчев, че предложението на икономическото министерство в контрола на стоковите борси да се включат министерствата на земеделието и икономиката създава ситуация на конфликт на интереси.

Още по темата

Заплашен ли е пазарът от закриването на комисията по стоковите борси и тържищата

Ед. Стойчев: Закриване на комисията по стоковите борси не е обсъждано

„Това е най-силният правен аргумент. Създава се този правен нон-сенс, че държавата няма как да контролира сама себе си, т.е. икономическото министерство няма как да контролира другите министерства. Когато комисията е надведомствена, тя може да дава предложения на МС и оттам да има по-висок контрол”, посочи Симов. Той не се съгласи и с друг аргумент на икономическото министерство за закриване на ДКСБТ, а именно, че по този начин ще се намалят разходите за администрация.
Симов посочи, че бюджетът на държавната комисия е около 400 хил. лв. на година. Само приходите от такси, които осигурява са около 300 хиляди, допълни още директорът на Софийската стокова борса. В този смисъл по думите му икономиите няма да бъдат толкова големи. Напротив – разпределянето на дейността на ДКСБТ между министерствата на земеделието и икономиката и Комисията за защита на потребителите може да увеличи разходите за извършване на контрола на борсите и тържищата, смята Симов. По думите му, ако бъдат съкратени работещите в комисията експерти и тепърва започне наемане и обучение на нови кадри, не само ще бъдат направени повече разходи, но и ще има период без проверки.

Симов смята още, че броят на тържищата трябва да бъде намален от около 80 в момента до 20, които да бъдат по-специализирани и да работят по-професионално. Според него страната ни трябва да има не три, а една стокова борса, както е в други държави.
От Българската търговско-промишлена палата (БТПП) се ангажираха да съдействат за представяне на мнението на бизнеса по въпроса със закриването на ДКСБТ на управляващите.

Васил Симов: Стоковата борса има необходимия ресурс за търговия с ток

13.7.2013 Инвестор, Има хора, които се опитват да забавят либерализацията на пазара, каза директорът на ССБ

 „Имаме необходимия капитал, желание и платформа, за да започнем търговия с електроенергия, но е необходимо желание и от страна на държавата“, заяви изпълнителният директор на Софийската стокова борса (ССБ) Васил Симов пред Bulgaria On Air. “Това е практика по целия свят, но тук я смятаме за екзотика. Електрическият ток е чисто борсова стока“, категоричен беше той. „Проблемът е, че в България нямаме крайно решение дали да се прави или не. Разговарял съм с хора, които, след като слязат от власт, смятат, че трябва да се започне търговията на ток през борсата“, каза Симов.

По думите му има определени хора, които всячески се опитват да забавят либерализацията на пазара.

„ССБ е готова да помогне за осъществяването на идеята, но държавата трябва да позволи да станем партньори“, допълни Симов.

Още по темата

Зърнопроизводителите се радват на добра реколта, но с ниски изкупни цени

Той коментира и ситуацията на зърнопроизводителите, които се радват на добра реколта, но същевременно ги грози фалит. По думите му това е заради ниските цени на търговия.

„След един месец ще се прибере цялата пшеница в България и тогава ще се знае точното количество, но прогнозите са за над 4,5 милиона. тона. Малко по-добра е от миналата година, има достатъчно за хляб и за износ“, каза още той.

„Лошата новина е, че в световен мащаб реколтата също е много добра – приближава 700 милиона тона и никога не е била толкова. Очаква се свръхпредлагане на пшеница в световен мащаб и съответно цената за търгуване ще е много ниска“, посочи Симов.

По думите му от началото на годината в Черноморския басейн цените са спаднали с около 25% и 30%, защото Русия и Украйна също имат много добра реколта, а количествата им са в пъти повече от тези в България.

Той очерта оптимистична картина, в която заради ниските цени на пшеницата е възможно да има намаление в цените на брашното и хляба. „Брашното, което се продава в момента е направено от миналогодишната реколта. Когато започне да се произвежда с тазгодишната, може да очакваме намаление на цената, както на брашното, така и на хляба“, каза Симов.

……………..

“Българска Стокова Борса” АД

 Офис – София: 

1407, гр. София, Бул.”Джеймс Баучер” № 81

тел.: 02/423 1449 ; 0888/824712, факс: 02/423 0961

E-mail: office@bce-bg.bg

 

Офис – Русе:  

7000, гр. Русе, ул. “Княжеска” №15

тел.: 082/824 808, факс: 082/824 809

Българска стокова борса създава условия за своите членове и клиенти да търгуват и печелят, като съчетава по място, време, количество търсене и предлагане на определени масово търгувани стоки и така ускорява търговския и информационен обмен.
Основни качествени фактори, даващи предимство на Борсата, като организиран стоков пазар са: публичност и прозрачност, равнопоставеност на участниците, бързина и гарантираност на сделките; гаранции за качество на стоките и гаранции за разплащанията; финансова сигурност за участниците и техните средства.

БЪЛГАРСКА СТОКОВА БОРСА осъществява дейността си чрез:

Организиране на борсови сесии за покупко – продажба на стоки, допуснати до търговия на борсата;

 Услуги:

– експертно – консултантско, техническо и информационно осигуряване на борсовата търговия на заинтересовани лица;

– финансови, технически, правни, икономически и други консултации по проблеми на борсовата търговия;

– маркетингови проучвания, консултации и коментари относно пазарното състояние и тенденции и др.

Информационен обмен:

– борсова статистика, анализи и прогнози, рекламно – информационни издания, обмен на информация за търсене/ предлагане на стоки, тематични изложби, лектории, курсове, бизнес срещи с българско и чуждестранно участие и други.

 Издателска дейност:

– издаване на борсов бюлетин, специализирани издания относно история, принципи и практика, международно значение, и други подобни относно борсовата търговия.

На БЪЛГАРСКА СТОКОВА БОРСА се формират четири основни кръга:

СЪВЕТ НА ДИРЕКТОРИТЕ

              

ГЕОРГИ НАЙДЕНОВ

Председател на Съвета на директорите

ЕЛЕНА МИЛУШЕВА

Член на Съвета на директорите и изпълнителен директор

 

АВГУСТИН  ГАНЧЕВ

Член на Съвета на директорите

____________________________________________________

ЕЛЕНА МИЛУШЕВА

Изпълнителен директор

 

АСЕН АСЕНОВ

Директор

……………..

………………..

Национална стокова борса

Национална стокова борса е регистрирана като акционерно дружество по реда на Търговския закон и е лицензирана като стокова борса по реда на Закона за стоковите борси и тържищата от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата с Удостоверение № 1 от 04.05.1998 год.

Съвет на директорите

Красимир Давчев – Председател

Петър Ангелов

Петър Ганчев

Миролюб Иванов

Любомир Чакъров

Борсов арбитраж

Към Национална стокова борса е създаден Борсов арбитраж от висококвалифицирани юристи с основни функции тълкуване на Борсовия правилник и разрешаване на спорове между борсовите членове и търговците по повод на сключени борсови сделки.

Списък на арбитрите към борсовия арбитраж:

1. Тодор Кръстев –Председател

2. Христо Паунов

3. Петя Янчева

Тел.: ++359 32/62 80 86,0988 39 44 14 E-mail: borsa_pd@abv.bg © 2009 PCE

Гр. Пловдив, бул. “България” № 4 тел/факс.: ++359 32/62 80 86, тел: 0988 39 44 14,E-mail: borsa_pd@abv.bg

Контакти

Гр. Пловдив, бул. “България” № 4

За кореспонденция: 4003, Пловдив, п.к. 120

Тел/факс.: ++359 32/62 80 86, 0988 39 44 14 E-mail: borsa_pd@abv.bg © 2014 PCE

 

…………

………….

Регистър на стоковите борси в Р. България при

Държавната комисия по стоковите борси и тържищата

Лиценз № ЛСБ – 1 "Българска стокова борса" АД

Адрес по седалище и на борсата: гр. София, бул. “Джеймс Баучер” № 81

Представляващ: Елена Викторовна Милушева

Телефон / Факс: 082 / 82-48-08 и 82-48-09; 082 / 82-48-07

e-mail / www: office@bce-bg.bg и www. bce-bg.bg

Лиценз по ЗСБТ за СБ с Протоколно решение № 27/26.07.2007 г., т. 2.

Лиценз № ЛСБ – 2 " Национална стокова борса" АД

Адрес по седалище и на борсата: гр. Пловдив, бул. “България” № 4

Представляващ: Красимир Калоферов Давчев

Телефон / Факс: 032 / 62-80-86

e-mail / www: borsa_pd@abv.bg и www.pce.bg

Лиценз по ЗСБТ за СБ с Протоколно решение № 35/01.11.2007 г., т. 1.

Лиценз № ЛСБ – 3 " Софийска стокова борса" АД

Адрес по седалище и на борсата: гр. София 1463, пл. "България" № 1, НДК административна сграда зала № 13

Представляващ: Васил Стефанов Симов

Телефон / Факс: 02 / 952-62-12 и 952-62-25; 02 / 952-62-32

e-mail / www: sce@sce-bg.com и www.sce-bg.com

Лиценз по ЗСБТ за СБ с Протоколно решение № 35/01.11.2007 г., т. 2.

За кореспонденция с ДКСБТ: 1040 гр. София, район "Изгрев", ул. "Лъчезар Станчев" № 13.

…………….

Новата реалност в света на суровините

11.4.2016 Инвестор, Спадът в сектора налага промени за редица компании, а за някои от тях 2016 г. ще бъде "доста скучна"

Новата реалност в света на суровините

Снимка: архив Ройтерс

Когато най-силните световни търговци и изпълнителни директори в сектора на суровините се съберат край бреговете на Женевското езеро тази седмица, целта им ще е да разгледат пазара, който тества бизнеса им до краен предел, коментира Financial Times.

Преди година на Financial Times Commodities Global Summit някои от делегатите са готови да се обзаложат, че най-лошото от спада на суровините е свършило. Във вторник и сряда в Лозана обаче те ще обсъдят как да отговорят на продължителния спад, който потопи цените на петрола до под 40 долара за барел, а медта – до най-ниските ѝ нива от финансовата криза насам.

За най-чевръстите търговци – необременени от притежаването на мини или петролни полета, краят на продължилия десетилетие суперцикъл на суровините отприщи печеливша търговска златна мина, с завишена волатилност и възможности за подпомагане на най-затруднените финансово производители да доставят суровини на нови клиенти.

Още по темата

Плашилото на дефлацията

Saxo Bank: Политическият риск е голямото предизвикателство пред пазарите

Лагард: Рисковете пред глобалното възстановяване растат

 

За мнозина – например главния изпълнителен директор на Vitol Иън Тейлър, на Trafigura Джеръми Уайър и на Gunvor Торбьорн Торнквист, изминалата година е една от най-добрите откъм търговия. Vitol отчете ръст от 15% на нетната си печалба до 1,6 млрд. долара през 2015 г., сочат данни, видени от Financial Times миналата седмица.

Други обаче – включително производители на петрол, миннодобивни и земеделски компании, преминават през почти една и съща нещастна година заради продължителното презасищане, което натежа на цените.

Миналия месец земеделският търговец Louis Dreyfus Company отчете най-слабата си печалба от десетилетие, което накара главния изпълнителен директор Гонзало Рамирез Мартиарена да признае: „Намираме се в предизвикателен момент от цикъла на суровините“.

Години на инвестиции наложиха ново производство на пазара точно в момента, когато глобалната икономическа активност изглежда фокусирана върху потреблението на суровини. Китай, двигателят на търсенето през последните 10 години, не само се забавя, но и се променя от "завода на света" във водена от потреблението икономика.

За да оцелеят в този „по-евтин за по-дълго“ свят, повечето компании производители трябваше да действат бързо, за да изплатят дълговете си, да продадат активи и да ограничат производството си. Игор Сечин, ръководител на руската държавна петролна компания Роснефт, ще открие събитието в Лозана само дни пред страните производителки да се срещнат в Доха, за да обсъдят замразяване на добива на петрол – инициатива, върху която са фокусирани пазарите през последните два месеца.

При последната си публична изява Сечин не изключи руските петролни компании да намалят добива си. След това обаче сривът на цените накара страната да сключи предварително споразумение за замразяване на производството с лидера на ОПЕК Саудитска Арабия.

Като близък съюзник на руския президент Владимир Путин появата на Сечин вероятно ще бъде внимателно следена от трейдърите, които се надяват да разберат мисленето на страната – и да спечелят достъп до барели от най-големия производител на Русия.

Търговците със земеделска продукция също усещат натиск от по-ниските цени заради притежаваните от тях активи за производство и преработка.

Мнозина казват, че са изправени пред трудни условия заради свръхзаситените пазари и забавящия се растеж на развиващите се пазари. „Изключвайки климатичните промени, не очакваме краткосрочно подобрение на пазарните условия за земеделието“, предупреди по-рано този месец Cargill, най-големият търговец на селскостопански продукти. При някои компании незабавният отговор бе операциите да се рационализират чрез освобождаване на продукцията и намиране на партньори, които могат да им помогнат да преживеят спада.

Дори за най-големите търговски къщи, които са се справили добре миналата година, дълбочината и продължителността на спада на суровините налагат промяна.

За някои 2016 г. ще бъде насочена към фокусиране върху основния им бизнес, намаляване на дълга, спиране на придобиванията – или по думите на една швейцарска търговска къща – „да бъдат скучни“.

Други казват, че фокусът ще бъде върху управлението на риска, като Тейлър от Vitol предупреди миналия месец, че ниските цени „неизбежно ще тестват някои пазарни участници“.

Още по темата

Новак: Русия е готова да обсъди замразяване на добива на петрол

МВФ: Пазарите ще са все по-податливи на китайски сътресения

Уилямс: Истинският проблем за американската икономика са глобалните развития

 

Той каза: „Вярвам, че е разумно постоянно да се преразглеждат както бизнес линиите, така и експозициите на активите“.

Това обаче не означава край на сключването на сделки. В петък Vitol сключи споразумение за заем от 3 млрд. долара срещу петрол с Казахстан, което подчертава видовете възможности, които преобладават, откакто цените на петрола достигнаха 40 долара за барел.

Петролният трейдър Gunvor също иска да придобива активи и се оказва с доста средства след продажбата на дял от голям руски петролен терминал. Наскоро компанията сключи сделка за купуване на рафинерия за суров петрол в Ротердам.

Едно от опасенията, споделяно от всички участници в индустрията, е отношението на банките от гледна точка на острия спад на цените и засилените регулации. Докато се стремят да задоволят по-високите капиталови изисквания, банките вероятно ще увеличат разходите на краткосрочното финансиране, което е живителната сила на търговията със суровини.

„ЕЦБ приканва банките да мислят за начина, по който прилагат моделите си върху финансирането на търговия със суровини“, казва изпълнителен директор на търговска къща. „Резултатът е, че финансирането ще става все по-скъпо“.

В Лозана в събота се проведоха улични протести срещу използването на Швейцария от страна на търговците като вид хъб за „спекулации“ – предвид броя на компаниите, базирани в страната, и ограничената прозрачност на финансите им.

Въпреки това търговците на суровини знаят, че са виждали и по-трудни времена и успяват да се адаптират. А както казва Рамирез от Louis Dreyfus: „По-слабият растеж и волатилността наистина значи, че ще трябва да сме по-креативни, за да създадем собствените си попътни ветрове“.

……………….

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст