((големият въпрос днес е обединението на стоковите борси, а не делението. Днес има три регионални организации. Държавата не бива да се меси, това навсякъде по света са частни сдружения, а не държавни.
на 11 април 2016 г. се навършват 25 години от възстановяване на борсовата търговия в България и създаването на Софийска стокова борса. На този ден в далечната 1991 г. се подписа учредителният договор и се основа първата в най-новата история на България борса.
Използвайки опита на световните стокови борси, създадохме, въведохме и наложихме принципите на равнопоставеност, конкурентост и прозрачност в търговията със стоки в страната.
През всичките 25 години заедно успяхме да изградим борсовата институция като място за модерна търговия и да я превърнем в основен двигател за борбата със сивата икономика.
Гордеем се с участието в създаването на Българска фондова борса и на стоковите борси в други градове на страната.
Нека си пожелаем и занапред да бъдем отново заедно, да сме здрави и да продължим да работим за утвърждаване на борсовите принципи на търговия със стоки в България.
=………….
Софийската стокова борса е първата стокова борса в България.
Създадена е на 11 април 1991 г. в София. Представлява неправителствена организация.
Неин дългогодишен ръководител е Васил Симов.
………..
Съвет на директорите
ВАСИЛ СИМОВ
Председател на Съвета на директорите и главен изпълнителен директор
АНТОНИНА БЕЛОПИТОВА
Член на Съвета на директорите и изпълнителен директор
ДОЦ. Д-Р СИМЕОН ЕЛАЗАРОВ
Член на Съвета на директорите
ДЕСИСЛАВА ИВАНОВА
Член на Съвета на директорите
АННА ЧАЛЕВА
Член на Съвета на директорите
…………
……………
Софийската стокова борса е първата стокова борса в България. Създадена е на 11 април 1991 г. в София. Представлява неправителствена организация. Неин дългогодишен ръководител е Васил Симов.
………
Васил Симов: Държавна комисия по стокови борси и тържища трябва да има
13.2.2016Инвестор, Дейността на структурата не бива да се разпределя между министерства и комисии, смята главният изп. директор на Софийската стокова борса
Държавна комисия по стокови борси и тържища (ДКСБТ) трябва да има и е добре да остане надведомствена, коментира в ефира на Bulgaria On Air главният изпълнителен директор на Софийската стокова борса Васил Симов. Според него закриването на ДКСБТ би било груба грешка. Той подчерта, че от създаването на структурата през 1997 г. бюджетът и броят на служителите нееднократно е бил намаляван. Неведнъж са правени опити и за закриването й.
Мнението на Симов е, че държавната комисия не само трябва да бъде запазена, но трябва да бъде разширена и дейността й, а към контролните функции бъдат добавени регулаторни. По този начин ще може да влияе върху управленски решения при дефицит на стоки, при коригиране на цените и т.н. Според Симов, ако дейността по контрола на стоковите борси и тържища бъде разпределена между няколко министерства и комисии, ще се размие отговорността. Той се съгласи с позицията на председателя на ДКСБТ Едуард Стойчев, че предложението на икономическото министерство в контрола на стоковите борси да се включат министерствата на земеделието и икономиката създава ситуация на конфликт на интереси.
Още по темата
Заплашен ли е пазарът от закриването на комисията по стоковите борси и тържищата
Ед. Стойчев: Закриване на комисията по стоковите борси не е обсъждано
„Това е най-силният правен аргумент. Създава се този правен нон-сенс, че държавата няма как да контролира сама себе си, т.е. икономическото министерство няма как да контролира другите министерства. Когато комисията е надведомствена, тя може да дава предложения на МС и оттам да има по-висок контрол”, посочи Симов. Той не се съгласи и с друг аргумент на икономическото министерство за закриване на ДКСБТ, а именно, че по този начин ще се намалят разходите за администрация.
Симов посочи, че бюджетът на държавната комисия е около 400 хил. лв. на година. Само приходите от такси, които осигурява са около 300 хиляди, допълни още директорът на Софийската стокова борса. В този смисъл по думите му икономиите няма да бъдат толкова големи. Напротив – разпределянето на дейността на ДКСБТ между министерствата на земеделието и икономиката и Комисията за защита на потребителите може да увеличи разходите за извършване на контрола на борсите и тържищата, смята Симов. По думите му, ако бъдат съкратени работещите в комисията експерти и тепърва започне наемане и обучение на нови кадри, не само ще бъдат направени повече разходи, но и ще има период без проверки.
Симов смята още, че броят на тържищата трябва да бъде намален от около 80 в момента до 20, които да бъдат по-специализирани и да работят по-професионално. Според него страната ни трябва да има не три, а една стокова борса, както е в други държави.
От Българската търговско-промишлена палата (БТПП) се ангажираха да съдействат за представяне на мнението на бизнеса по въпроса със закриването на ДКСБТ на управляващите.
Васил Симов: Стоковата борса има необходимия ресурс за търговия с ток
13.7.2013 Инвестор, Има хора, които се опитват да забавят либерализацията на пазара, каза директорът на ССБ
„Имаме необходимия капитал, желание и платформа, за да започнем търговия с електроенергия, но е необходимо желание и от страна на държавата“, заяви изпълнителният директор на Софийската стокова борса (ССБ) Васил Симов пред Bulgaria On Air. “Това е практика по целия свят, но тук я смятаме за екзотика. Електрическият ток е чисто борсова стока“, категоричен беше той. „Проблемът е, че в България нямаме крайно решение дали да се прави или не. Разговарял съм с хора, които, след като слязат от власт, смятат, че трябва да се започне търговията на ток през борсата“, каза Симов.
По думите му има определени хора, които всячески се опитват да забавят либерализацията на пазара.
„ССБ е готова да помогне за осъществяването на идеята, но държавата трябва да позволи да станем партньори“, допълни Симов.
Още по темата
Зърнопроизводителите се радват на добра реколта, но с ниски изкупни цени
Той коментира и ситуацията на зърнопроизводителите, които се радват на добра реколта, но същевременно ги грози фалит. По думите му това е заради ниските цени на търговия.
„След един месец ще се прибере цялата пшеница в България и тогава ще се знае точното количество, но прогнозите са за над 4,5 милиона. тона. Малко по-добра е от миналата година, има достатъчно за хляб и за износ“, каза още той.
„Лошата новина е, че в световен мащаб реколтата също е много добра – приближава 700 милиона тона и никога не е била толкова. Очаква се свръхпредлагане на пшеница в световен мащаб и съответно цената за търгуване ще е много ниска“, посочи Симов.
По думите му от началото на годината в Черноморския басейн цените са спаднали с около 25% и 30%, защото Русия и Украйна също имат много добра реколта, а количествата им са в пъти повече от тези в България.
Той очерта оптимистична картина, в която заради ниските цени на пшеницата е възможно да има намаление в цените на брашното и хляба. „Брашното, което се продава в момента е направено от миналогодишната реколта. Когато започне да се произвежда с тазгодишната, може да очакваме намаление на цената, както на брашното, така и на хляба“, каза Симов.
……………..
“Българска Стокова Борса” АД
Офис – София:
1407, гр. София, Бул.”Джеймс Баучер” № 81
тел.: 02/423 1449 ; 0888/824712, факс: 02/423 0961
E-mail: office@bce-bg.bg
Офис – Русе:
7000, гр. Русе, ул. “Княжеска” №15
тел.: 082/824 808, факс: 082/824 809
Българска стокова борса създава условия за своите членове и клиенти да търгуват и печелят, като съчетава по място, време, количество търсене и предлагане на определени масово търгувани стоки и така ускорява търговския и информационен обмен.
Основни качествени фактори, даващи предимство на Борсата, като организиран стоков пазар са: публичност и прозрачност, равнопоставеност на участниците, бързина и гарантираност на сделките; гаранции за качество на стоките и гаранции за разплащанията; финансова сигурност за участниците и техните средства.
БЪЛГАРСКА СТОКОВА БОРСА осъществява дейността си чрез:
Организиране на борсови сесии за покупко – продажба на стоки, допуснати до търговия на борсата;
Услуги:
– експертно – консултантско, техническо и информационно осигуряване на борсовата търговия на заинтересовани лица;
– финансови, технически, правни, икономически и други консултации по проблеми на борсовата търговия;
– маркетингови проучвания, консултации и коментари относно пазарното състояние и тенденции и др.
Информационен обмен:
– борсова статистика, анализи и прогнози, рекламно – информационни издания, обмен на информация за търсене/ предлагане на стоки, тематични изложби, лектории, курсове, бизнес срещи с българско и чуждестранно участие и други.
Издателска дейност:
– издаване на борсов бюлетин, специализирани издания относно история, принципи и практика, международно значение, и други подобни относно борсовата търговия.
На БЪЛГАРСКА СТОКОВА БОРСА се формират четири основни кръга:
СЪВЕТ НА ДИРЕКТОРИТЕ
ГЕОРГИ НАЙДЕНОВ
Председател на Съвета на директорите
ЕЛЕНА МИЛУШЕВА
Член на Съвета на директорите и изпълнителен директор
АВГУСТИН ГАНЧЕВ
Член на Съвета на директорите
____________________________________________________
ЕЛЕНА МИЛУШЕВА
Изпълнителен директор
АСЕН АСЕНОВ
Директор
……………..
………………..
Национална стокова борса
Национална стокова борса е регистрирана като акционерно дружество по реда на Търговския закон и е лицензирана като стокова борса по реда на Закона за стоковите борси и тържищата от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата с Удостоверение № 1 от 04.05.1998 год.
Съвет на директорите
Красимир Давчев – Председател
Петър Ангелов
Петър Ганчев
Миролюб Иванов
Любомир Чакъров
Борсов арбитраж
Към Национална стокова борса е създаден Борсов арбитраж от висококвалифицирани юристи с основни функции тълкуване на Борсовия правилник и разрешаване на спорове между борсовите членове и търговците по повод на сключени борсови сделки.
Списък на арбитрите към борсовия арбитраж:
1. Тодор Кръстев –Председател
2. Христо Паунов
3. Петя Янчева
Тел.: ++359 32/62 80 86,0988 39 44 14 E-mail: borsa_pd@abv.bg © 2009 PCE
Гр. Пловдив, бул. “България” № 4 тел/факс.: ++359 32/62 80 86, тел: 0988 39 44 14,E-mail: borsa_pd@abv.bg
Контакти
Гр. Пловдив, бул. “България” № 4
За кореспонденция: 4003, Пловдив, п.к. 120
Тел/факс.: ++359 32/62 80 86, 0988 39 44 14 E-mail: borsa_pd@abv.bg © 2014 PCE
…………
………….
Регистър на стоковите борси в Р. България при
Държавната комисия по стоковите борси и тържищата
Лиценз № ЛСБ – 1 "Българска стокова борса" АД
Адрес по седалище и на борсата: гр. София, бул. “Джеймс Баучер” № 81
Представляващ: Елена Викторовна Милушева
Телефон / Факс: 082 / 82-48-08 и 82-48-09; 082 / 82-48-07
e-mail / www: office@bce-bg.bg и www. bce-bg.bg
Лиценз по ЗСБТ за СБ с Протоколно решение № 27/26.07.2007 г., т. 2.
Лиценз № ЛСБ – 2 " Национална стокова борса" АД
Адрес по седалище и на борсата: гр. Пловдив, бул. “България” № 4
Представляващ: Красимир Калоферов Давчев
Телефон / Факс: 032 / 62-80-86
e-mail / www: borsa_pd@abv.bg и www.pce.bg
Лиценз по ЗСБТ за СБ с Протоколно решение № 35/01.11.2007 г., т. 1.
Лиценз № ЛСБ – 3 " Софийска стокова борса" АД
Адрес по седалище и на борсата: гр. София 1463, пл. "България" № 1, НДК административна сграда зала № 13
Представляващ: Васил Стефанов Симов
Телефон / Факс: 02 / 952-62-12 и 952-62-25; 02 / 952-62-32
e-mail / www: sce@sce-bg.com и www.sce-bg.com
Лиценз по ЗСБТ за СБ с Протоколно решение № 35/01.11.2007 г., т. 2.
За кореспонденция с ДКСБТ: 1040 гр. София, район "Изгрев", ул. "Лъчезар Станчев" № 13.
…………….
Новата реалност в света на суровините
11.4.2016 Инвестор, Спадът в сектора налага промени за редица компании, а за някои от тях 2016 г. ще бъде "доста скучна"