Американски корпорации са скрили 1.4 трлн. долара в офшорки

офшорки

Петдесет от най-големите американски компании са укривали данъци в чуждестранни офшорни сметки на стойност 1.4 трлн. долара. До това заключение е достигнала международната благотворителна организация с нестопанска цел Оксфам (Oxfam), след проучвания във връзка с публикуването на "Панамски документи."

Първи в класацията в публикувания днес анализ на авторите е Apple Inc., която съхранява в офшорки повече от 181 млрд. долара, следвана от компанията General Electric със 119 милиарда долара. На трето място е Microsoft Corporation със 108.3 млрд долара. В първите десет от този списък включва компанията Pfizer, холдинг Alphabet, който е собственик на Google Inc. и Exxon Mobil, цитират от ТАСС.

Използването на "офшорни зони", както се изтъква от анализаторите, е позволено на компании в САЩ като за периода от 2008 до 2014 година, следствие намаляването на данъчните плащания, те реализират печалба от четири трилиона долара, намалявайки данъците си от 35% на примерно 26.9%, според действащите данъчни ставки в САЩ. Спестените милиарди са използвани за наемането на "цяла армия" от лобистите да се увеличи кредитната подкрепа и финансови гаранции от страна на държавата.

"За всеки 1 долар, изразходвани за лобиране, 50-те големи компании 130 долара под формата на данъчни облекчения и повече от 4 000 долара във федерални заеми, гаранции по заеми и дългове", заявява в доклада си Oxfam.

Данните от изследванията, както посочва водещия консултант на организацията Робърт Силвърман, "ни дадоха нови доказателства за мащабна системна злоупотреба с глобалната данъчна система". Не трябва, казва той "да се примиряваме с факта, че богатите и силните не плащат своя справедлив дял от данъците", което прехвърля на нас, останалата част от това бреме. "Правителствата по света трябва да се обединят, за да се сложи край на ерата на данъчните убежища" – каза Силвърман.

Международен консорциум за разследваща журналистика (ICIJ), базиран във Вашингтон, окръг Колумбия, публикува на 3 април тази година, 11.5 млн. откъси от документи с данни за офшорни сметки, принадлежащи на редица настоящи и бивши световни лидери. Докладът на който бе дадено името "Панамски документи", въз основа на изтеклата информация от компанията Мосак Фонсека, осигуряваща правна помощ в регистрацията на фирми в офшорните зони. За сега пълният архив не е публикуван.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Как се промени качеството ви на живот от началото на 2026 година?

Подкаст